Теорія ймовірностей і математична статистика
Освітня програма: Інженерія комп’ютерних систем і мереж
Структурний підрозділ: Факультет радіофізики, електроніки та комп’ютерних систем
Назва дисципліни
Теорія ймовірностей і математична статистика
Код дисципліни
ОК.14
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
2 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
Мета дисципліни – оволодіння студентами основними поняттями, підходами та методами теорії ймовірностей і математичної статистики, необхідними для вивчення більш спеціальних курсів, що є базою для спеціаліста в галузі програмування і моделювання.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
До вивчення дисципліни «Теорія ймовірностей і математична статистика» необхідно пройти підготовку і вивчити предмет «Вища математика».
Попередні вимоги:
студент повинен знати: комбінаторику, техніку інтегрування і диференціювання, теорію рядів, зокрема степеневих, невласні і кратні інтеграли.
студент повинен вміти: використовувати засвоєні методи з «Вищої математики» на практиці.
Зміст навчальної дисципліни
Навчальна дисципліна складається з трьох частин. Перша частина присвячена основам теорії ймовірностей: комбінаториці, класичному і геометричному означенню ймовірностей, основним теоремам теорії ймовірностей. Друга частина стосується поняття випадкової величини. Розглядаються дискретні і абсолютно неперервні випадкові величини і їх характеристики. Третя частина курсу містить вступ в математичну статистику і охоплює такі базові методи побудови статистичних оцінок, як метод моментів і максимальної вірогідності, а також критерій згоди .
Рекомендована та необхідна література
1. В.М. Турчин Теорія ймовірностей і математична статистика. Основні поняття, приклади, задачі. – Д.: Вид-во Дніпропетр. нац. ун-ту, 2006.
2. А.Я. Дороговцев, Д.С. Сільвестров, А.В. Скороход, М.Й. Ядренко. Теорія ймовірностей. Збірник задач – К.:Вища школа, 1976.
3. О.М. Радченко. Основи теорії ймовірностей. – К, ВПЦ «Київський університет», 2007.
4. В.В. Михайленко. Теорія ймовірностей, математична статистика та випадкові функції. Курс лекцій: Навчальний посібник. – Житомир:ЖІТІ, 2003.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
В даному курсі передбачено проведення занять в обсязі: лекцій – 30 годин, практичних занять – 30 годин; також запланована самостійна робота студентів в обсязі 86 годин. Методи семестрового контролю: контрольні роботи, що проводяться під час практичних занять і індивідуальні домашні завдання. Завершальний підсумковий контроль – залік.
Методи та критерії оцінювання
Рівень всіх результатів навчання визначається за результатами написання письмових контрольних робіт. Внесок результатів навчання у підсумкову оцінку:
1.1 – 1.10 [знання] – до 45 %; 2.1 – 2.3 [вміння] – до 45%; 3.1-3.2 [комунікація] – до 5%; 4.1 [автономність та відповідальність] – до 5%;
Форми оцінювання:
• семестрове оцінювання: Навчальний семестр має три змістовні модулі. Перший оцінюється максимально до 20 балів, другий – до 25 балів, третій – до 15. Домашніх завдання є складовою частиною модуля. Письмові контрольні роботи проводяться після завершення відповідних тем. В курсі передбачені дві поточні контрольні роботи і одна модульна.
• підсумкове оцінювання (у формі заліку): форма заліку – письмово-усна. Залікове завдання складається з 1 теоретичного питання і 4 задач. Кожне питання і кожна задача оцінюється від 0 до 8 балів. Всього за залік можна отримати від 0 до 40 балів.
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Олена
Володимирівна
Сугакова
Кафедра математики та теоретичної радіофізики
Факультет радіофізики, електроніки та комп’ютерних систем
Факультет радіофізики, електроніки та комп’ютерних систем
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Кафедра математики та теоретичної радіофізики
Факультет радіофізики, електроніки та комп’ютерних систем