Інтелектуальна еволюція української літературної мови

Освітня програма: Теорія та методика навчання української мови і літератури та іноземної мови в старшій профільній шко

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології

Назва дисципліни
Інтелектуальна еволюція української літературної мови
Код дисципліни
ОК 06
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
2 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
ПРН 2. Знати етапи та тенденції еволюції української літературної мови, репрезентувати розвиток українського мовознавства у світовому контексті; застосовувати зазначені знання та вміння у професійній діяльності. ПРН Ав. 2. Здатність усвідомлювати необхідність навчання впродовж усього життя з метою поглиблення набутих та здобуття нових фахових знань для самовдосконалення та ефективної організації навчального процесу. Вичерпний перелік результатів навчання за освітньою програмою подано у пункті "Профіль програми".
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Попередні вимоги до опанування навчальної дисципліни: 1) знання процесів розвитку та взаємозалежності мови, мислення та їх суспільного статусу і дослідницького потенціалу, репрезентованих в текстах різних стилів; 2) знання практичних сфер застосування лінгвістичної компетентності, знання української мови, її стилів та функцій; 3) навички лінгвістичної інтерпретації тексту, його функціонального ресурсу та комунікативних можливостей.
Зміст навчальної дисципліни
Мета дисципліни – формування у магістрантів наукового знання про сучасні теорії еволюції природи, мислення і культури, де мова є визначальним складником аргументації щодо інтелектуальної еволюції людини – мова як мислительна форма, мова як сутність homo sapiens, мова як функція і трансформація свідомості людини в культурі, мова як процес розвитку соціуму. Дисципліна систематизує знання магістрантів про взаємозалежності мови, мислення та їх суспільний статус і дослідницький потенціал, репрезентовані в текстах. Дисципліна дає відомості про філософські, психологічні, соціолінгвістичні концепції інтелектуальної діяльності людини та місце в цих концепціях лінгвістичної аргументації; дає змогу сформувати критерії, принципи та методи аналізу українських текстів із погляду інтелектуально визначних критеріїв функціональної мети в комунікації; формує науковий світогляд, зорієнтований на новітні теорії інтегрального представлення інтелекту і його суспільно-комунікативних проявів.
Рекомендована та необхідна література
1. Бацевич Ф.С. Філософія мови. Історія лінгвофілософських учень Київ : Видавничий центр «Академія», 2008. 240 с. (Серія «Альма-матер»). 2. Класики філософії мови від Платона до Ноама Хомського : Пер. з нім. Київ : Курс, 2008. 3. Слово. Знак. Дискурс : Антологія світової літературно-критичної думки ХХ століття / За ред. М. Зубрицької. Львів : Літопис, 1996. 4. Шевченко Л.І. Інтелектуальна еволюція української літературної мови : теорія аналізу : монографія. Київ : ВПЦ «Київський університет», 2001. 5. Шевченко Л.І. Проблеми інтелектуальної еволюції української літературної мови. Навчальний посібник. Київ : ВПЦ «Київський університет», 2015.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Дисципліна викладається українською мовою. У курсі передбачено такі форми навчання: лекції, практичні заняття та самостійна робота, і такі види роботи: відповіді на практичному занятті, наукове повідомлення (СР), контрольна робота та підсумкова контрольна робота. Протягом семестру студент може набрати максимально 100 балів, мінімально - 60 балів.
Методи та критерії оцінювання
Упродовж семестру здійснюється оцінювання відповідно до видів робіт. Максимально студент може набрати 100 балі та мінімально – 60 балів, зокрема: відповідь на практичному занятті - максимум 35 і мінімум - 20 б., наукове повідомлення (СР) - максимум 20 і мінімум – 10 б; за контрольну роботу – максимум 20 і мінімум – 14 б; за підсумкову контрольну роботу – максимум 25 і мінімум – 16 б. Завершується дисципліна заліком. Залік виставляється за результатами роботи магістранта впродовж усього семестру і не передбачає додаткових заходів оцінювання. Оцінювання за результатами навчання: РН 1.1-1.3; 2.1-2.4; 3.1-3.3; 4.1-4.2. Детально критерії оцінювання видів робіт упродовж семестру представлені в робочій програмі дисципліни, оприлюдненій на офіційному сайті Навчально-наукового інституту філології.
Мова викладання
Українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра стилістики та мовної комунікації
Навчально-науковий інститут філології