Теорія політичної географії та геополітики

Освітня програма: Політична географія та геополітика (ОС Магістр, денна)

Структурний підрозділ: Географічний факультет

Назва дисципліни
Теорія політичної географії та геополітики
Код дисципліни
ОК 01.
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
6
Результати навчання
ПР01. Застосовувати набуті теоретичні знання та практичні навички для дослідження територіально-політичних систем на різних рівнях просторової організації. ПР11. Оцінювати можливі ризики, соціально-економічні, геоекологічні, політичні та геополітичні наслідки реалізації управлінських рішень у сфері геопросторового управління територіально-політичними системами та регіонального розвитку. ПР12. Планувати й виконувати теоретичні та прикладні дослідження, робити обґрунтовані висновки, аналізувати та презентувати результати досліджень.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Базові знання з політичної географії
Зміст навчальної дисципліни
Набуття знань та навичок грунтується на опануванні теоретичних засад політичної географії та її об’єкту – територіально-політичної системи (ТПС), методичних підходів донаукових програм вивчення ТПС; особливостей генези політичної карти світу в різні геополітичні епохи (Вестфальська, Віденська, Версальска, ЯлтинськоПотсдамська системи, ера пост-холодної війни); геполітичного позиціонування України як незалежної держави; політико-географічного аналізу сучасних геоцивілізаційних, геоекономічних та геополітичних регіонів світу.
Рекомендована та необхідна література
1. Політична географія і геополітика: Навч. посіб./ Б.П.Яценко, В.І.Стафійчук, Ю.С. Брайчевський та ін./ За ред. Б.П.Яценка. - Київ: Либідь 2007. – 255с. 2. John Agnew. Making Political Geography. Oxford univ. Press. London. 2002. 208 p. 3. John Agnew. Geopolitics: re-visioning world politics. Routledge. New York. 1999. 150 p. 4. Генрі Кіссінджер. Світовий порядок (переклад з англійської) «Наш формат»ю Київ. 2018. 320 с. 5. Збігнєв Бжезінський. Велика шахівниця (переклад з англійської). «Лілея - НВ» . Львів. 2000, 223 с. 6. Андрущенко С.В. Україна в сучасному геополітичному середовищі. Київ. Логос. 2005 р. 286 с. 7. Дністрянський М.С. Геополітика. Навч. посібник. Львів. 2011. 436 с. 4. Географічне країнознавство: Підручник / Я.Б.Олійник, Б.П.Яценко, О.О.Любіцева. За наук. ред. Я.Б.Олійника, Б.П. Яценка – Київ: ВПЦ «Київський університет», 2015 – 911 с. 8. Яценко Б.П,, Бабарицька В.К. Країнознавство: основи теорії. Київ. Либідь. 2009.- 312 c.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, семінар, завдання для самостійної роботи
Методи та критерії оцінювання
Тести: РН 1.1.-1.5 - 10 балів/6 балів за кожен 2. Аналітична записка, презентація та захист дослідного кейсу РН 2.1.-2.2. - 40 балів/ 24 бали. 3. Дискусії та обговорення на семінар. заняттях – 10 балів/6 балів. Для студентів, що не досягли мінімального рівня оцінки (60% від максим. можливої кількості балів) проводиться семестрова контрольна робота, максим. оцінка за яку не може перевищув. 40% підсумкової оцінки (до 40 балів). Умовою отримання позитивної результуючої оцінки з дисципліни є досягнення не менш як 60% від максимально можливої кількості балів, при цьому оцінка за результати навчання не може бути меншою ніж 50% від максимального рівня (не менше 20 та 5 балів). Одне з запитань усного іспиту - рецензування й оцінка результатів кейс-досліджень колег. Максим.кількість балів– 40, мінім., що додаються до семестрових, – 24 (60% максим. кількості балів за іспит). Студенти, які набрали менше 20 балів до іспиту не допускаються. Мінімум для допуску - 36 балів
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Борис Павлович Яценко
Країнознавства та туризму
Географічний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Країнознавства та туризму
Географічний факультет