Поверхневі води України

Освітня програма: Геоморфологія та природопізнавальний туризм

Структурний підрозділ: Географічний факультет

Назва дисципліни
Поверхневі води України
Код дисципліни
ОК 40
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
7 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
Р04. Використовувати інформаційні технології, картографічні та геоінформаційні моделі в галузях предметної області географічних наук. Р06. Визначати основні характеристики, процеси, історію і склад географічної оболонки та її компонентів. Р10. Аналізувати склад і будову природно-географічних об’єктів і систем на різних просторово-часових рівнях. Р15. Знати і пояснювати зміни в географічній оболонці з позицій концепції сталого розвитку. Р16. Виявляти державницьку і громадянську позицію у професійній діяльності, використовувати комунікативні навички і технології, ініціювати запровадження методів комунікативного менеджменту на практиці, вміти реалізувати свої права та обов’язки як члена суспільства.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Успішне опанування курсу «Гідрологія та океанологія». 2. Знання теоретичних основ загальної гідрології та успішне проходження навчальної практики з гідрологічних досліджень. 3. Володіння елементарними гідрологічними поняттями про водні об’єкти, їхній гідрологічний режим, мати навички виконання практичних робіт з гідрології.
Зміст навчальної дисципліни
Дана навчальна дисципліна присвячена вивченню загальних положень про поверхневі водні об'єкти України як фізико-географічні одиниці, що становлять значну частину єдиного державного водного фонду. Поверхневі води як найважливіша частина єдиного державного водного фонду включають природні водні об’єкти (річки, озера) та штучні водні об’єкти (водосховища, ставки, канали). Важливою ознакою поверхневих вод України є те, що вони становлять переважну частину водних ресурсів держави, тобто ресурс, який використовується галузями економіки та для потреб населення. Дисципліна складається з двох змістових модулів. Змістовий модуль 1 присвячений аналізу загальних закономірностей формування поверхневого стоку території України, питанням гідрологічного, гідрохімічного, гідрографічного та водногосподарського районування. Наводиться характеристика поверхневих вод за річковими басейнами та огляд озер України. У другому змістовому модулі розглядаються штучні водойми, аналізуються характеристики водних ресурсів та водного фонду України, проблеми забруднення поверхневих вод та шляхи їх вирішення.
Рекомендована та необхідна література
1. Вишневський В.І., Сташук В.А., Сакевич А.М. Водогосподарський комплекс у басейні Дніпра. — К.: Інтерпрес ЛТД, 2011. — 188 с. 2. Водне господарство в Україні / За ред. А. В. Яцика, В. М. Хорєва. — К.: Генеза, 2000. — 456 с. Водний фонд України: Штучні водойми — водосховища і ставки / За ред. В. К. Хільчевського, В. В. Гребеня. — К.: Інтерпрес, 2014. — 164 с. 3. Загальна гідрологія / за ред.. Хільчевського, О.Г. Ободовського. К.: ВПЦ «Київ. ун-т»,. 2008. 4. Паламарчук М. М., Закорчевна Н. Б. Водний фонд України: Довідковий посібник / За ред. В. М. Хорєва, К.А. Алієва. – К.: Ніка-Центр, 2001. – 392 с. 5. Хільчевський В.К., Осадчий В.І., Курило С.М. Регіональна гідрохімія України. - К.: ВПЦ «Київський університет», 2019. - 343 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, практична робота, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Оцінювання практичних та самостійних робіт, залік. Максимальна кількість балів на залік - 40 балів, мінімальна кількість балів, які додаються до семестрових – 24 бали (60% максимальної кількості балів, відведених на залік). Студенти, які набрали впродовж семестру сумарно меншу кількість балів ніж критично-розрахунковий мінімум – 20 балів до складання заліку не допускаються. Рекомендований мінімум для допуску до заліку – 36 балів.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Ольга Іванівна Лук’янець
Гідрології та гідроекології
Географічний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Гідрології та гідроекології
Географічний факультет