Рентгеноспектральні та рентгеноструктурні методи дослідження мінеральної речовини

Освітня програма: Геологія (1 рівень)

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут "Інститут геології"

Назва дисципліни
Рентгеноспектральні та рентгеноструктурні методи дослідження мінеральної речовини
Код дисципліни
В 15
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
5 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
6
Результати навчання
Частина 1: Знати: Устрій, принципи дії та загальні метрологічні характеристики енергодисперсійних рентгенівських спектрометрів Принципи визначення реальних метрологічних характеристик енергодисперсійних рентгенівських спектрометрів Способи та обладнання для кількісного рентгено-спектрального та рентгено-флуоресцентного визначення вмісту елементів-у зразках гірських порід та мінералів Засади, принципи дії та обладнання для електронно-зондового методу дослідження хімічного складу мінеральної речовини Вміти: Визначати концентрації елементів в пробах гірських порід за допомогою сучасних рентгено-флуоресцентних аналізаторів. Працювати на растровому електронному мікроскопі-мікроаналізаторі РЕММА-202М Оцінювати похибки отриманих аналітичних даних Розуміти та ефективно реалізовувати комплексування різних методів для аналітичного дослідження гірських порід та мінералів
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Успішне опанування курсів «Мінералогія з основами кристалографії», «Основи геохімії» , «Аналітична геохімія». 2. Володіння базовими знаннями в області фізики та хімії.
Зміст навчальної дисципліни
В курсі студентам надаються знання щодо складу, принципу дії та головних метрологічних характеристик енергодисперсійних рентгенівських спектрометрів, практичні методи їх визначення. Способи рентгеноспектрального флуоресцентного визначення вмісту елементів-домішок у зразках гірських порід та оцінка похибок. Засади та апаратура електронно-зондового методу дослідження хімічного складу мінеральної речовини. Мета дисципліни – ознайомити студентів з сучасними рентгеноспектральними методами вивчення складу речовини, які використовуються при проведенні геохімічних та мінералого-геохімічних досліджень. В результаті вивчення дисципліни студенти повинні мати чіткі уявлення про вимоги, що стоять перед аналітичними методами при дослідженні мінеральної речовини, специфіку їх застосування, основний зміст різних методів та їх метрологічні характеристики. Головна увага приділяється практичним навичкам роботи з сучасним рентгеноспектральним обладнанням і оцінці якості результатів, що одержуються.
Рекомендована та необхідна література
1. Шнюков С.Є., Андреєв О.В., Савенок С.П., Лазарева І.І. Фізичні методи дослідження хімічного складу мінеральної речовини. ВПЦ „Київський національний університет”, 2006. 2. Rene E. Van Grieken, Andrzej A. Markowicz. Handbook of X-ray spectrometry. Marcel Dekker, Inc. New York-Basel, 2002. 3. Ron Jenkins. X-ray fluorescence spectrometry. Wiley, 1999. 4. Beckhoff, B., Kanngießer, B., Langhoff, N., Wedell, R., Wolff, H., Handbook of Practical X-Ray Fluorescence Analysis, Springer, 2006.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, лабораторні заняття, консультації, самостійна робота студента
Методи та критерії оцінювання
1. Семестрове оцінювання: Шість лабораторних робіт – max 10 балів (min 6 балів) за кожну. За всі лабораторні роботи студент може отримати max 60 балів (min 36 балів) 2. Підсумкове оцінювання у формі письмово-усного іспиту: max 40 балів (min 24 балів) Підсумкове оцінювання у формі іспиту є обов’язковим. Результати навчальної діяльності студентів оцінюються за 100 бальною шкалою. Загальна оцінка виставляється за результатами роботи студента впродовж 5-го (30 балів) та 6-го (30 балів) семестрів та підсумкового оцінювання, як сума (проста або зважена) балів за систематичну роботу впродовж 2-х семестрів та балів отриманих в результаті підсумкового оцінювання у формі іспиту. Студент не допускається до іспиту, якщо під час 5-го та 6-го семестрів набрав менше ніж 36 балів.
Мова викладання
Українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Мінералогії, геохімії та петрографії
Навчально-науковий інститут "Інститут геології"