Нормотворча діяльність в Україні +
Освітня програма: Приватне та публічне право ОС Магістр
Структурний підрозділ: Інститут післядипломної освіти
Назва дисципліни
Нормотворча діяльність в Україні +
Код дисципліни
ОК.06
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
6
Результати навчання
РН1.Знати:1.Предмет, завд. та методологію курсу. 2.Доктринальні підходи до розуміння нормопроектування, правотворчості та законодавчої діял-сті, особл. їх суч. стану. 3.Методику проведення прав. та ін. видів експертиз; порядок та умови здійснення держ. реєстрації актів правотворчості. 4.Вимоги до законод. процесу та підзак. правотворчості в Україні, вимоги до нормотворчих процедур, норм.-прав. актів. 5.Особл. міжнар.та націон. нормопроектування, конституц., кодифікац., поточного, надзвич. в Україні. РН 2.Вміти:1.Критично анал-ти положення правотвор. актів, виявл. їх недоліки, розробляти пропозиції щодо їх усунення. 2.Розробляти проєкти конституц., кодифікац., поточн. та надзвич. правотв. актів. РН 3.Волод. держ. мовою, правничою термінологією. Грамотно висловл. і обґрунт. свої позиції щодо нормотвор. ініціатив. Брати участь в презентаціях, обговор. проєктів актів правотворчості. РН 4.Орієнтуватися в системі прав. актів щодо нормопр-ної техніки та держ. реєстрації норм.-прав. актів.
Форма навчання
Заочна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Знання про доктринальне розуміння природи і сутності права, визначення понять «форма права», «джерела права», «правотворчість», «нормотворчість», «законодавча діяльність», «юридична техніка», отримані в результаті вивчення дисципліни «Теорія права»;
2. Знання про основи конституційного процесу в Україні, отримані в результаті вивчення дисципліни «Конституційне право».
Зміст навчальної дисципліни
М1.Нормотворення як різновид юрид. діял-сті - теми: 1.Історія становлення нормотв-ня, суч. стан розуміння, 2.Поняття та заг. характ-ка нормотв-ня, 3.Правоутв-ння, правотворчість та нормотворення, 4.Нормотв. та законод. діял-сть, 5.Принципи, функції, стадії нормотв. діял-сті, 6.Правила форм-ня змісту, структури норм.-прав. актів, 7.Проєкт правотв. акту як прав. явище; М2.Практика нормотворення в Україні - теми: 8.Прав. забезпеч. нормотв-ння, 9.Конституц. нормопр-ння, його здійснення, 10.Законотв. діял-сть,11.Кодифікац. акт правотв-сті, 12.Практика підготовки, розгляду надзвич. законопроєктів, 13.Промульгація законод. актів як стадія нормопр-ня,14.Підготовка проєктів актів правотворчості центр. органів викон. влади, 15.Місц. та муніцип. нормотв-ння, 16. Локал. та корпорат. нормотв-ння, 17.Націон. та міжнар. нормотв-ння,18.Прав. експертиза проєктів актів правотв-сті,19.Планування, прогнозув. та координ.нормотв. діял-сті, 20.Суч. стан, персп. розв. нормотв-ння.
Рекомендована та необхідна література
1.Бержерон Р. К. Правила нормопроектування //Regles de redaction legislative.–1999.–101 с. 2.Дідич Т.О. Нормопроектування: питання теорії та методології: моногр.– К.: В-о Європейського ун-ту, 2010.– 60 с. 3.Дідич Т.О. Правоутворення в Україні: теор.-прав. і практ. аспекти. Моногр. Київ: В-во Ліра–К, 2017. 492 с. 4.Дідич Т.О. Взаємодія законотворчості та політ. плюралізму в суч. умовах розвитку України: від теорії до практики. 2021. Вип. 12. С. 71–76. 5.Дідич Т.О. Паритетні основи участі держ. і недерж. суб’єктів у правотворчій діял-сті як умова гармонійного розвитку законодавства //Принципи рівності у праві: моногр.– К.: В-во «Юрид. думка», 2014. Розділ 1.1.8.– С.150–174. 6.Дідич Т.О. Поглиблення взаємодії держави та громад. суспільства як передумова вдоскон. правотворчості в Україні. [Ел.рес.].– Реж. дост.: http://lcslaw.knu.ua/index.php/item/119-pohlyblennia-vzaiemodii-derzhavy-ta-hromadianskoho-suspilstva-iak-peredumova-vdoskonalennia-pravotvorchosti-v-ukraini-didych-t-o.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінарські заняття, самостійна робота, підготовка проєктів актів правотворчості, доповіді, дискусії.
Методи та критерії оцінювання
Експрес опитування, тестування (з набору суджень вибрати вірні), підготовка проєктів актів правотворчості та їх презентація і захист, підготовка доповідей на задану тематику та їх обговорення.
Результат навчання здобувача оцінюється за єдиною 100-бальною шкалою. Мінімальним позитивним рівнем оцінки є 60 балів. Семестровий контроль оцінюється у 36-60 балів. Підсумкове оцінювання: іспит - 24-40 балів. За результатами іспиту та роботи упродовж вивчення дисципліни здобувачу освіти виставляється оцінка за шкалою відповідності: відмінно - 90-100, добре - 75-89, задовільно - 60-74, незадовільно - 0-59 балів (згідно системи ECTS).
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Тарас
Олегович
Дідич
Кафедра теорії та історії права та держави
Навчально-науковий інститут права
Навчально-науковий інститут права
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Кафедра теорії та історії права та держави
Навчально-науковий інститут права