Петрофізика і мікротектоніка

Освітня програма: Геологія (1 рівень)

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут "Інститут геології"

Назва дисципліни
Петрофізика і мікротектоніка
Код дисципліни
ВК 12
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
7 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
5
Результати навчання
Знати: - основні параметри які належать до групи щільнісних, ємнісних, теплофізичних, пружних, електричних, магнітних та радіоактивних властивостей, і особливості їх вимірювання в геологічних об’єктах. Знати залежність параметрів від складу і умов утворення мінералів і порід. - основні принципи побудови статистичних і генетичних петрофізичних класифікацій, та особливості їх застосування при . палеогеодинамічному аналізі та металогенічній оцінці інтрузивних порід. Вміти: - обирати раціональний комплекс петрофізичних параметрів для отримання незалежної інформації щодо складу, структурно-текстурних особливостей та умов формування порід і геологічних об’єктів при проведенні знімальних, пошукових та методичних робіт; - визначати масштаби впливу фізичних властивостей порід на перебіг геологічних процесів на конкретних об’єктах - визначати структури та текстури тектонітів, механізми деформації.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Студент повинен мати базові знання з фізики, мінералогії, петрографії, літології, кристалооптики, володіти методами макроскопічного і мікроскопічного дослідження мінеральної речовини.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліною вивчаються щільнісні, ємнісні, пружні, теплові, магнітні, електричні та радіоактивні властивості хімічних елементів, мінералів, магматичних, метаморфічних, гідротермальних, метасоматичних та осадових порід. Розглядаються питання залежності фізичних властивостей від складу, структурно-текстурних особливостей та умов формування та перетворення мінералів, порід і руд. Аналізуються переваги і недоліки «статистичного» та «генетичного» підходів до побудови петрофізичних класифікацій порід. Вивчаються механізми деформації, номенклатура, характерні структури та текстури тектонітів та їх залежність від термобаричних умов. Мета дисципліни – ознайомлення студентів з науковими засадами петрофізичних методів досліджень, з особливостями застосування фізичних властивостей при геолого-структурних та геохімічних дослідженнях, а також з основними засадами мікроструктурного аналізу.
Рекомендована та необхідна література
1. Петрофізика : навч. посіб. / І. М. Безродна, А. П. Гожик. – Київ : Київський ун-т, 2018. – 256 с. 2. Толстой М.І., Гожик А.П., Рева М.В. та інші. Основи геофізики (методи розвідувальної геофізики): Підручник. - К.: ВПЦ Київський університет. 2006. – 446 с. 3. Blenkinsop, T.: Deformation Microstructures and Mechanisms in Minerals and Rocks, Kluwer Academic Publishers, New York, USA, ISBN 0-412-73480-X, 2002. 150 p. 4. Ron H. Vernon. Microstructures of Deformed Rocks/ A Practical Guide to Rock Microstructure/ 2th ed.// Cambridge University Press: 2018, pp. 228 - 352 5. Павлов Г.Г., Гожик А.П. Основи літології. Посібник для студентів, що навчаються за напрямом «геологія». – http://www.geol.univ.kiev.ua/ua/lib/ 2009.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, лабораторні роботи, консультації, самостійна робота студента
Методи та критерії оцінювання
Семестрове оцінювання (максимально можлива /мінімально допустима кількість балів): 1. Контрольна робота №1 (1 семестр) – 20/10 балів. 2. Контрольна робота №2: (2 семестр) – 40/20 балів. Підсумкове оцінювання: Письмовий іспит (питання з відкритими відповідями) Максимальна оцінка - 40 балів. Для отримання загальної позитивної оцінки з дисципліни оцінка за іспит не може бути меншою ніж 24 бали. Умови допуску до підсумкового іспиту: студент не допускається до екзамену якщо під час семестру він набрав менш як 20 балів, або не брав участі у лабораторних заняттях, або не виконав хоча б одну із контрольних робіт. Організація оцінювання: Контрольна робота № 1 проводиться в кінці першого семестру, а контрольна робота № 2 – на передостанньому тижні другого семестру. Заняття (консультація) на останньому тижні семестру спрямоване у тому числі на забезпечення зворотного зв’язку із студентами щодо сформованості результатів навчання за дисципліною.
Мова викладання
Українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Мінералогії, геохімії та петрографії
Навчально-науковий інститут "Інститут геології"