Мережеві операційні системи

Освітня програма: Комп’ютерні системи та мережі

Структурний підрозділ: Факультет радіофізики, електроніки та комп’ютерних систем

Назва дисципліни
Мережеві операційні системи
Код дисципліни
ОК 7
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
2 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
6
Результати навчання
Студент повинен знати: - загальні передумови та засади підходу DevOps до організації робочих процесів в ІТ-галузі; - загальну специфіку декларативного та імперативного підходу до керування станом ІТ-інфраструктур; - загальні підходи до автоматизованого керування конфігураціями ІТ-інфраструктур; - основні види технологій віртуалізації в комп’ютерних системах; Студент повинен вміти: - описувати конфігурацію ІТ-інфраструктури декларативною мовою під задану систему керування конфігураціями; - розгортати інфраструктуру віртуальних машин та сервісів в хмарному середовищі; - здійснювати розгортання та базові налаштування сервісів систем керування конфігураціями Ansible, Puppet, Chef та Terraform; - створювати образи контейнерів прикладних додатків засобами Docker.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Навчальна дисципліна «Мережеві операційні системи» ґрунтується на знаннях та вміннях базової професійної та практичної підготовки бакалавра галузі знань «Інформаційні технології», а саме: розуміння принципів побудови комп’ютерних систем, знання протоколів та функціонування комп’ютерних мереж та сервісів.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна «Мережеві операційні системи» знайомить студентів із сучасними методами та технологіями розгортання ІТ-інфраструктур на базі хмарних сервісів та на власному апаратному забезпеченні. Сучасний підхід DevOps передбачає запровадження принципу «інфраструктура як код» та застосування відповідного інструментарію – систем керування конфігураціями, які застосовують декларативний опис для приведення існуючих об’єктів інфраструктури до бажаного стану незалежно від поточного їх стану. В курсі розглядаються такі системи як Ansible, Puppet, Chef та Terraform. В курсі також розглядаються низькорівневі механізми ядра Linux для організації контейнерів, менеджер Docker та оркестратор Kubernetes. Як засіб створення приватної хмари в курсі розглянуто OpenStack.
Рекомендована та необхідна література
1. Kief Morris. Infrastructure as Code, 2nd Edition. — O'Reilly Media Inc., 2020. — 350 pp. 2. Yevgeniy Brikman. Terraform: Up and Running: Writing Infrastructure As Code, 2nd Edition. — O'Reilly Media Inc., 2019. — 360 pp. 3. Yan Kurniawan. Ansible for AWS. — Packt Publishing, 2016. — 354 pp. 4. Navin Sabharwal, Manak Wadhwa. Automation through Chef Opscode: A Hands-on Approach to Chef. — Apress, 2014. — 264 pp. 5. Gigi Sayfan. Mastering Kubernetes – Third Edition: Level Up Your Container Orchestration Skills with Kubernetes to Build, Run, Secure, and Observe Large-scale Distributed Apps. — Packt Publishing, 2020. — 642 pp. 6. Thomas Uphill, John Arundel, Neependra Khare. DevOps: Puppet, Docker, and Kubernetes. — Packt Publishing, 2017. — 924 pp.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, лабораторні роботи, самостійна робота.
Методи та критерії оцінювання
Cеместрове оцінювання: Навчальний семестр має 6 лабораторних робіт. Після завершення виконання лабораторних робіт та написання звітів проводяться усні захисти звітів із демонстраціями коректного виконання завдань. Обов’язковим для допуску до іспиту є: захист звіту з кожної лабораторної роботи з кількістю балів не менше 6. Підсумкове оцінювання (у формі іспиту) – письмове електронне тестування. Тест складається з 30 питань із варіантами відповіді, які оцінюються по 1 балу за кожне, та 2 відкритих питань, які оцінюються по 5 балів. Всього за іспит можна отримати від 0 до 40 балів. Умовою досягнення позитивної оцінки за дисципліну є отримання не менш ніж 60 балів, оцінка за іспит не може бути меншою за 24 бали.
Мова викладання
Українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра комп'ютерної інженерії
Факультет радіофізики, електроніки та комп’ютерних систем