Фізика вакууму

Освітня програма: Прикладна фізика, наноелектроніка та комп’ютерні технології

Структурний підрозділ: Факультет радіофізики, електроніки та комп’ютерних систем

Назва дисципліни
Фізика вакууму
Код дисципліни
ВК 2.03
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
6 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
У результаті вивчення дисципліни «Фізика вакууму» студент ознайомиться з фізичними основами роботи електровакуумних пристроїв та отримає навички роботи на сучасних надвисоковакуумних установках, обладнаних електронно-зондовими методиками діагностики матеріалів для вакуумної електроніки. У результаті вивчення дисципліни «Фізика вакууму та вакуумна електроніка» студент ознайомиться з фізичними основами роботи електровакуумних пристроїв та отримає навички роботи на сучасних надвисоковакуумних установках, обладнаних електронно-зондовими методиками діагностики матеріалів для вакуумної електроніки.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
До вивчення дисципліни «Фізика вакууму та вакуумна електроніка» необхідно пройти підготовку і скласти іспити/заліки з таких дисциплін: Вища математика (Математичний аналіз, Диференціальні рівняння, Теорія функцій комплексної змінної, Математична фізика), Загальної фізики (Механіка, Молекулярна фізика, Електрика та магнетизм, Оптика, Атомна фізика). До вивчення дисципліни «Фізика вакууму та вакуумна електроніка» необхідно пройти підготовку і скласти іспити/заліки з таких дисциплін: Вища математика (Математичний аналіз, Диференціальні рівняння, Теорія функцій комплексної змінної, Математична фізика), Загальної фізики (Механіка, Молекулярна фізика, Електрика та магнетизм, Оптика, Атомна фізика).
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна “Фізика вакууму та вакуумна електроніка” містить матеріали, в яких викладені фізичні процеси, пов’язані з рухом заряджених частинок у вакуумі, які лежать в основі роботи ряду електровакуумних приладів, а також матеріали, які стосуються сучасних методів отримання високого/надвисокого вакууму як за допомогою традиційних типів вакуумних насосів так і за допомогою насосів кріо-вакуумної техніки. Крім того, широко представлені матеріали, що пояснюють фізико-технічні принципи вимірювання вакууму, методи вимірювання парціальних тисків у вакуумних системах та методи течошукання у вакуумних системах. Дисципліна “Фізика вакууму та вакуумна електроніка” містить матеріали, в яких викладені фізичні процеси, пов’язані з рухом заряджених частинок у вакуумі, які лежать в основі роботи ряду електровакуумних приладів, а також матеріали, які стосуються сучасних методів отримання високого/надвисокого вакууму як за допомогою традиційних типів вакуумних насосів так і за допомогою насосів кріо-вакуумної техніки. Крім того, широко представлені матеріали, що пояснюють фізико-технічні принципи вимірювання вакууму, методи вимірювання парціальних тисків у вакуумних системах та методи течошукання у вакуумних системах.
Рекомендована та необхідна література
1. С.М.Левитський. Фізична електроніка. К.: ВПЦ “Київський університет”, 2005. 2. К. Simonui. Phusicalische electronics. Budapest: Akademiai, Kiado, 1972. 3. Igor Bello, Vacuum and Ultravacuum. Physics and Technology. © 2018 by Taylor & Francis Group, LLC.- P.1063. 4. Бех І.І., Лушкін О.Є., Михайловський Б.І. Основи фізики вакууму. Методи отримання високого й надвисокого вакууму, Ч 1. Київ. Київський університет. 2001р. 5. Михайловський Б.І., Бех І.І., Лушкін О.Є., Телега В.М. Основи фізики вакууму. Методи вимірювання високого й надвисокого вакууму, Ч 2. Київ. Київський університет. 2004р.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, підсумкові контрольні роботи, самостійні завдання (реферати), підсумковий залік
Методи та критерії оцінювання
Оцінюються контрольні роботи, самостійні роботи (реферати), відповіді на заліку. Вклад результатів навчання у підсумкову оцінку, за умови їх опанування на належному рівні і успішної здачі всіх робіт наступний: знання до 50 %; вміння – до 35%; комунікація – до 5%; автономність та відповідальність – до 10%.
Мова викладання
Українська