Оптика

Освітня програма: Прикладна фізика, наноелектроніка та комп’ютерні технології

Структурний підрозділ: Факультет радіофізики, електроніки та комп’ютерних систем

Назва дисципліни
Оптика
Код дисципліни
ОК 24
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
4 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
5
Результати навчання
Студент повинен знати основні властивості оптичних матеріалів та електромагнітного випромінювання в оптичному діапазоні; особливості оптичних ефектів та явищ; систему рівнянь Максвелла в диференційній формі запису для діелектриків та металів, основні властивості електромагнітних хвиль; матричні методи в оптиці; класичні теорії хвильової оптики; способи отримання та властивості поляризованого світла; принципи роботи оптичних приладів (лазер, мікроскоп, телескоп тощо); основи нелінійної оптики. Студент повинен вміти володіти матричними методами в оптиці; використовувати формули геометричної оптики; знаходити положення кардинальних площин та точок різними методами; володіти математичним апаратом для застосування системи рівнянь Максвелла; розраховувати параметри оптичних схем спостереження явищ дифракції та інтерференції; визначати основні характеристики оптичних елементів та простих оптичних систем.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Навчальна дисципліна «Оптика» базується на циклі дисциплін професійної та практичної підготовки, зокрема, «Механіка», «Молекулярна фізика», «Електрик та магнетизм», «Математичний аналіз», «Загальна алгебра».
Зміст навчальної дисципліни
У програмі дисципліни розглядаються закони геометричної оптики, хвильової оптики, квантової оптики, теплового випромінювання, а також система рівнянь Максвелла та її частинні випадки для оптичних матеріалів (діелектриків), матеріалів з провідністю та магнітних середовищ. Розглядаються механізми та класичні теорії взаємодії електромагнітного випромінювання з речовиною. Аналізуються властивості електромагнітних хвиль та умови розповсюдження світла в анізотропних середовищах. Розглядаються теорії розсіювання світла, а також основи нелінійної оптики.
Рекомендована та необхідна література
1. Горбань І.С. Оптика, К., 1979. 2. Коваленко В.Ф., Харченко Н.П., Халімонова І.М., Стецюк В.М. Загальна фізика в прикладах, запитаннях і відповідях. Оптика, К., 2012. 3. Кучерук І.М. Горбачук І.Т. Загальний курс фізики. Том 3, Київ, 1999. - с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, практичні заняття; лабораторні роботи; самостійна робота.
Методи та критерії оцінювання
Семестрове оцінювання: контроль здійснюється за таким принципом. Навчальний семестр має два змістовних модулі. Після завершення відповідних тем проводяться два письмових колоквіуми та дві письмові модульні контрольні роботи. Для визначення рівня досягнення результатів навчання завдання для модульних робіт перевіряють теоретичні знання та уміння застосовувати їх до розв’язку конкретних фізичних задач. Підсумкове оцінювання - - у формі екзамену; форма екзамену – письмово-усна. Всього за екзамен можна отримати від 0 до 40 балів. Умовою досягнення позитивної оцінки за дисципліну є отримання не менш ніж 60 балів, при цьому оцінка за іспит не може бути меншою 24 балів.
Мова викладання
Українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра електрофізики
Факультет радіофізики, електроніки та комп’ютерних систем