Стилістика української мови
Освітня програма: Білоруська мова і література, українська мова і література, англійська мова
Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології
Назва дисципліни
Стилістика української мови
Код дисципліни
ННД 16.06
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
4 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
2
Результати навчання
ПРН 2. Ефективно працювати зі слов’янознавчою інформацією: добирати необхідну інформацію з різних джерел, критично аналізувати й інтерпретувати її, впорядковувати, класифікувати й систематизувати інформацію з білорусистики та україністики.
ПРН 8. Знати й розуміти систему мови, загальні властивості літератури як мистецтва слова, історію білоруської, української мов і білоруської, української, чеської / польської літератур, уміти застосовувати ці знання у професійній діяльності, у сфері славістики.
ПРН 9. Характеризувати діалектні та соціальні різновиди білоруської, української, англійської, чеської / польської мов, описувати соціолінгвальну ситуацію.
ПРН 10. Знати норми літературної̈ білоруської, української, англійської, чеської / польської мов та вміти застосовувати їх у практичній̆ діяльності.
ПРН 11. Знати принципи, технології̈ і прийоми створення усних і письмових текстів різних жанрів і стилів державною та білоруською, англійською, чеською / польською мовами.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Знати основні лінгвістичні поняття щодо мови як системи.
2. Вміти аналітично працювати з науковою літературою, аналізувати тексти.
3. Володіти елементарними навичками моделювання текстів усної та писемної форми.
Зміст навчальної дисципліни
Мета дисципліни – ознайомити студентів з комплексом засадничих теоретичних питань щодо становлення, розвитку й функціонування всіх стилів української літературної мови в сучасних умовах розвитку суспільства й мови, а також сформувати уміння й навички застосування теоретичних знань на практиці. Під час навчання роботу спрямовано на формування знань про стилістичну систему сучасної української літературної мови. Детально розглянути стилістичний ресурс мовних засобів усіх рівнів, жанрову специфіку функціональних стилів, критерії та принципи роботи з різножанровими текстами і відповідною науковою літературою з акцентом на самостійне продукування текстів відповідно до комунікативних потреб.
Рекомендована та необхідна література
1. Єрмоленко С.Я. Нариси з української словесності: стилістика та культура мови. Київ, 1999.
2. Українська лінгвостилістика ХХ – початку ХХІ ст.: система понять і бібліографічні джерела / За ред. проф. С.Я.Єрмоленко. Київ, 2007.
3. Чемеркін С.Г. Українська мова в Інтернеті: позамовні та внутрішньо-структурні процеси. Київ: НАН України. Інститут української мови, 2009.
4. Шевченко Л.І., Шулінова Л.В. Стилістика української літературної мови: Тести, завдання, вправи. Книга 1. Видання 4-є: доп. і перероб. Київ: ВПЦ «Київський університет», 2018.
5. Шевченко Л.І., Шулінова Л.В. Стилістика української літературної мови: Функціональна діагностика тексту. Кн. 2. Вид. 4: доп. і перероб. К.: ВПЦ «Київський університет», 2018.
6. Шевченко Л.І. Екстралінгвістична основа як фактор формування мовних особливостей жанру. Лариса Іванівна Шевченко: горизонтами модерної лінгвістики. Київ: ВПЦ "Київський університет", 2014. С. 92-100.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекційні заняття, керівництво самостійною роботою та контроль за її виконанням, залік.
Методи та критерії оцінювання
Упродовж семестру здійснюється оцінювання відповідно до видів робіт та форми контрою, описаних у п. 7.1: наукове повідомлення (max. 5), аналіз текстів (max. 10), самостійне складання текстів (max. 10), контрольна робота у формі тестів із різними типами запитань і завдань (max. 25), Підсумкова контрольна робота у формі тестів із різними типами запитань і завдань (max. 25). Залік виставляється за результатами роботи студента впродовж усього семестру і не передбачає додаткових заходів оцінювання. Студенти, які набрали мінімально позитивну кількість балів – 60, отримують – «зараховано». Студенти, які не набрали мінімально позитивну кількість балів – 60, отримують – «не зараховано». Студентам, які за семестр набрали сумарно менше ніж 60 балів, для складання заліку необхідно скласти матеріал за темами, за якими виникла заборгованість, у вигляді написання наукових повідомлень, творчих робіт або ж за потреби написати контрольну роботу.
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Лариса
Василівна
Шулінова
Кафедра стилістики та мовної комунікації
Навчально-науковий інститут філології
Навчально-науковий інститут філології
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Кафедра стилістики та мовної комунікації
Навчально-науковий інститут філології