Методи запису та зчитування інформації

Освітня програма: Квантові комп'ютери, обчислення та інформація

Структурний підрозділ: Фізичний факультет

Назва дисципліни
Методи запису та зчитування інформації
Код дисципліни
ВК1.4
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
4 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Знати: принципи роботи, характеристики, області застосування та можливості запам’ятовувальних пристроїв (ЗП) різних типів; фізичні закони, які обмежують можливості ЗП; основні схеми отримання голограм різних типів та характеристики об’ємних голограм; фізичні принципи розпізнавання образів; про голографію як метод запису та зчитування інформації; про кольорову голографію; голографію з використанням імпульсних лазерів; схему запису голограм Денисюка; техніку голографічного експерименту та практичні застосування голографії. Вміти: формулювати фізичні принципи, які лежать в основі фукціонування ЗП різних типів; визначати тип та розраховувати параметри ЗП, необхідного для виконання конкретної задачі; зображувати графічно загальні схеми запису та відтворення зображень; записувати рівняння Габора та пояснювати висновки з нього; реалізувати в голографічному експерименті основні схеми отримання голограм різних типів.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати основи електрики та магнетизму, оптики, електроніки, фізики атома, електродинаміки, квантової механіки, фізики твердого тіла, поширення світла в анізотропних та неоднорідних середовищах, математичного аналізу, аналітичної геометрії та лінійної алгебри, векторного та тензорного аналізу та теорії диференціальних рівнянь в обсязі, передбаченому навчальним планом для студентів фізичних факультетів університетів. Вміти працювати з навчальною та науковою літературою, шукати необхідну інформацію в мережі Інтернет, розв’язувати системи алгебраїчних та диференціальних рівнянь, розраховувати параметри електричних кіл та оптичних систем, проводити чисельні розрахунки значень функцій, заданих аналітично, будувати графіки функцій на комп’ютері. Володіти навичками складання електричних схем, юстування оптичних систем, роботи з електровимірювальною апаратурою та лазерними джерелами світла, проведення електричних, оптичних та спектроскопічних вимірювань.
Зміст навчальної дисципліни
Основи теорії інформації. Класифікація запам’ятовувальних пристроїв. Запис та зчитування інформації з магнітних носіїв. Запис та зчитування інформації з оптичних носіїв. Запис та зчитування інформації з напівпровідникових носіїв. Голографія як метод запису та зчитування інформації. Об’ємні голограми. Кольорова голографія. Техніка голографічного експерименту. Застосування голографії. Розпізнавання образів.
Рекомендована та необхідна література
1. Кольер Р., Беркхарт К., Лин Л. Оптическая голография. М.,1973. 2. Зи С. Физика полупроводниковых приборов (в 2-х книгах), 1984. 3. Гудмэн Дж. Секреты жёсткого диска, 1994. 4. Хархалис Р., Хархалис И. Современные накопители для персональных компьютеров, 1997. 5. Петров В.В., Крючин А.А. и др. Надщільний оптичний запис інформації, 2009 6. Миллер М. Голография. Л.,1979.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Опитування, письмові завдання, модульні контрольні роботи. Форми оцінювання студентів: семестрове оцінювання – оцінки за написання двох модульних контрольних робіт (максимум 30 балів за кожну контрольну роботу); підсумкове оцінювання – оцінка за усний залік (максимум 40 балів). Умова допуску до заліку: протягом семестру студент повинен набрати не менше 36 балів за написання двох модульних контрольних робіт. Організація оцінювання: проведення модульних контрольних робіт та усного заліку. Підсумкова оцінка за семестр складається з суми балів, отриманих студентом за дві модульні контрольні роботи та усний залік. Максимально можна отримати 100 балів. Для студентів, які набрали сумарно меншу кількість балів, ніж критично-розрахунковий мінімум – 60 балів, для атестації з даної дисципліни необхідно заново написати дві модульні контрольні роботи і набрати за них щонайменше 40 балів та заново скласти усний залік й одержати за нього не менше, ніж на 20 балів.
Мова викладання
Українська