Біофотоніка
Освітня програма: Квантові комп'ютери, обчислення та інформація
Структурний підрозділ: Фізичний факультет
Назва дисципліни
Біофотоніка
Код дисципліни
ОК4
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Результатом навчання є: знання класифікації сполук біологічного походження за фізико-хімічними властивостями; основні фундаментальні закономірності взаємодії світла оптичного діапазону з біологічними об`єктами на молекулярному рівні (поглинання, люмінесценції, фотохімії та комбінаційного розсіяння);особливості електронних процесів та спектральні прояви фотофізичних та фотохімічних процесів в біологічних об’єктах; основні прикладні проблеми біофотоніки.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати основні закони фізики, сформульовані в курсі загальної фізики і основи квантової механіки. Мати базові знання зі спеціальних курсів з фотоніки органічних і неорганічних середовищ. Вміти застосовувати попередні знання курси математичного аналізу, математичної фізики.
Зміст навчальної дисципліни
Розглянуто електронно-коливальні процеси та оптичні спектри біологічних молекул та макромолекул: нуклеотидів, амінокислот, біополімерів (ДНК, РНК, білки), ферментів та інших молекул біологічного походження. Описано можливі фотофізичні та фотохімічні процеси, що відбуваються в біологічних об’єктах та особливості спектральних проявів цих процесів. В програмі представлено також деякі прикладні аспекти біофотоніки: біосенсори з оптичним відгуком (аутолюмінесцентні біосенсори та біосенсори на основі молекулярних зондів), застосування біофотоніки в медицині (флюоресцентна діагностика, фотодинамічна терапія,спектроскопія вірусів) та молекулярній фармакології.
Рекомендована та необхідна література
1. В.М.Ящук. Фотоніка полімерів.- Київ, ВПЦ «Київський університет», 2004.- 112 с
2. Ящук В.М., Кудря В.Ю., Шевченко С.Я., Вретік Л.О. Вступ до фотоніки органічних середовищ К., “Софтпрес”,2010, - 131 с.
3. В.М.Ящук, В.Ю.Кудря, В.М. Кравченко, М.Ю. Лосицький Вступ до біофотоніки,Київ, Четверта хвиля, 2018, -178 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції
Методи та критерії оцінювання
Результати навчальної діяльності студентів оцінюються за 100-бальною шкалою. Форми поточного контролю: оцінювання домашніх робіт, письмових та усних відповідей самостійних завдань. Студент може отримати максимально 40 балів за виконання домашніх робіт, самостійних завдань, усні відповіді. Підсумковий семестровий контроль проводиться у формі іспиту (60 балів). Екзаменаційний білет включає 2 теоретичні питання (по 20 балів) та задачу (20 балів).
Мова викладання
Англійська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Валерій
Миколайович
Ящук
Кафедра експериментальної фізики
Фізичний факультет
Фізичний факультет
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Кафедра експериментальної фізики
Фізичний факультет