Маніпуляційна техніка в клінічній медицині

Освітня програма: Лабораторна діагностика (бакалавр)

Структурний підрозділ: Навчально-науковий центр “Інститут біології та медицини”

Назва дисципліни
Маніпуляційна техніка в клінічній медицині
Код дисципліни
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
В результаті вивчення навчальної дисципліни студент повинен знати: історію розвитку і становлення догляду за хворими; роль медичного спеціаліста в системі охорони здоров’я, його основні завдання, права та обов’язки; визначення санітарно-протиепідемічного режиму, його мету, завдання, засоби забезпечення; поняття про інфекційну безпеку, інфекційний контроль; види і методи дезінфекції й стерилізації, характеристику їх; основні принципи лікувального харчування; особливості спостереження і догляду за пацієнтами з лихоманкою, порушеннями функцій органів дихання, кровообігу, травлення, сечової системи; основні методи лабораторних досліджень, їх принципи, підготовку пацієнтів до лабораторних досліджень; характеристику рентгенологічних і ендоскопічних методів дослідження, роль медичного працівника в підготовці пацієнтів до обстеження; основні форми медичної документації; основи медичної етики і деонтології; чинні накази та інші законодавчі документи МОЗ України
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1.Успішне оволодіння такими дисциплінами як «Анатомія людини», «Фізіологія», «Гістологія, цитологія та ембріологія», «Мікробіологія, вірусологія та імунологія», «Біологічна та біоорганічна хімія», «Медична біологія», «Медична та біологічна фізика». . 2. Здатність самостійно застосовувати знання з вищезазначених дисциплін (анатомія людини, гістологія, біохімія тощо) для вирішення окремих наукових і практичних завдань. Навички роботи з науково-методичною літературою. 3. Базові систематичні аналітичні навички.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна «Маніпуляційна техніка в клінічній медицині» є складовою підготовки фахівців освітнього рівня «бакалавр» за напрямом підготовки «Лабораторна діагностика» та «Дієтологія». Основне завдання дисципліни – засвоєння теоретичних знань та практичних умінь при спостереженні за хворими, виконання маніпуляцій, профілактиці захворювань, надання невідкладної допомоги із застосуванням правил професійної етики і деонтології, а також формування активної позиції щодо здорового способу життя. Предмет «Маніпуляційна техніка в клінічній медицині» формує засади для подальшого вивчення студентом клінічних дисциплін та вміння застосовувати знання з догляду за хворими в процесі подальшого навчання та у професійній діяльності.
Рекомендована та необхідна література
1. Інфекційний контроль у медичних закладах: навч. посіб. / За заг. керівництвом Губенко І.Я. — Черкаси, 2007. — 44 с. 2. Касевич Н.М. Загальний догляд за хворими і медична маніпуляційна техніка: підручник. — К.: Медицина, 2008. — 424 с. 3. Касевич Н.М. Практикум із сестринської справи: навч. посіб. — К.: Здоров’я, 2005. — 464 с. 4. Ковальова О.М., Лісовий В.М., Шевченко С.І., Фролова Т.В. та ін. Догляд за хворими: підручник. — К.: ВСВ “Медицина”, 2010. — 488 с. 5. Савка Л.С., Разінкова Л.І., Коплик А.Ф. та ін. Догляд за хворими і медична маніпуляційна техніка: навч. посіб. / За ред. Л.М. Ковальчука, О.В. Кононова. — К.: Медицина, 2009. — 480 с. 6. Пасєчко Н.В. Основи сестринської справи. — Тернопіль: Укрмедкнига, 1999.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Практичні заняття, самостійна робота, консультації
Методи та критерії оцінювання
Поточний контроль здійснюється на кожному практичному занятті відповідно до його конкретних цілей. На всіх практичних заняттях застосовуються види стандартизованого контролю теоретичної підготовки та контроль засвоєння практичних навичок: виконання практичних завдань, включаючи компетентнісно-орієнтовані, вирішення задач, тестовий контроль, усне опитування, письмова відповідь на запитання викладача. Студенти отримують оцінку за кожне практичне заняття, яка є комплексною та включає контроль як теоретичної, так практичної підготовки студента. Самостійна робота студентів, яка передбачена в темі поряд з аудиторною роботою, оцінюється під час поточного контролю теми на відповідному занятті. Підсумковий контроль відбувається по завершенню вивчення блоку відповідних змістових модулів шляхом підрахунку балів, які студенти отримали при виконанні практичних та індивідуального завдань та результатів окремих тестів.
Мова викладання
Українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра Біомедицини
Навчально-науковий центр “Інститут біології та медицини”