Фізика низькорозмірних структур

Освітня програма: Фізика наносистем

Структурний підрозділ: Фізичний факультет

Назва дисципліни
Фізика низькорозмірних структур
Код дисципліни
ОК 18
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Знати явища та процеси в низькорозмірних структурах, зумовлених поверхневими та розмірними ефектами. Знати основні методи отримання наноструктур та властивості деяких наносистем.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати основні методи отримання поверхневих наноструктур; енергетичний спектр електронних станів у квантових нитках і квантових точках; особливості морфології та структури пористих шарів; властивості наноструктурованого поруватого кремнію, що є відмінними від властивостей об’ємного матеріалу; оптичні та люмінесцентні властивості поруватого кремнію; області застосування наноструктурованого поруватого кремнію. Вміти орієнтуватись у шляхах керування параметрами наноматеріалів при їх формуванні; визначати основні структурні характеристики поруватого кремнію; кваліфіковано пояснювати фізичні причини зміни властивостей наноматеріалів при переході від монокристалічної до наноструктурованої форми. Володіти уявленнями про фізичні явища і процеси в низькорозмірних структурах, зумовлені розмірним ефектом та великою питомою площею поверхні.
Зміст навчальної дисципліни
В рамках курсу «Фізика низькорозмірних структур» розглядаються сучасні підходи експериментального дослідження і теоретичного опису атомної і електронної структури та спектру властивостей низькорозмірних структур. Мета вивчення дисципліни – ознайомити студентів з сучасними досягненнями в області фізики наноструктур, а саме в дослідженні структури та властивостей низькорозмірних структур. Методи викладання: лекції. Методи оцінювання: опитування в процесі лекції, контрольні роботи після основних розділів спецкурсу, залік. Підсумкова оцінка виставляється на основі проміжних оцінок (60%) та заліку (40%).
Рекомендована та необхідна література
1. Кондир А. І. Наноматеріалознавство і нанотехнології. Навчальний посібник. Львів : Видавництво Львівської політехніки, 2016. 452 с. 2. Наноматеріали та нанотехнології. Методи аналізу та контролю. Посібник. В. Малишев, Н. Кущевска, О. Папроцька, О. Терещенко - Університет "Україна", 2018, - 81с. 3. А.П. Шпак, Ю.А. Куницький, С.Ю. Смик. Екситоніка низкорозмірних ситем. – Київ, 2004. – 128 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції – 30 годин Самостійна робота – 60 годин
Методи та критерії оцінювання
Семестрове оцінювання: 1. Модульна контрольна робота 1 за темами 1-8: РН 1.1 – 25 балів / 15 балів 2. Модульна контрольна робота 2 за темами 9-14: РН 1.2 – 25 балів / 15 балів 3. Опитування в процесі лекцій: РН 1.1, 1.2 – 10 балів / 6 балів Підсумкове оцінювання у формі заліку. Студент не допускається до заліку, якщо під час семестру набрав менше ніж 36 балів.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Михайло Петрович Семенько
Кафедра фізики металів
Фізичний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра фізики металів
Фізичний факультет