Фізика низькорозмірних вуглецевих систем, фулеренів та нанотрубок

Освітня програма: Фізика

Структурний підрозділ: Фізичний факультет

Назва дисципліни
Фізика низькорозмірних вуглецевих систем, фулеренів та нанотрубок
Код дисципліни
ВК 15
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
8 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
Знати закономірності формування низькорозмірних графітових структур; механізми формування кінетичних властивостей низькорозмірних графітових матеріалів з різним ступенем структурної досконалості та їх зв’язок з структурними характеристиками; закономірності зміни кінетичних властивостей при інтеркалюванні вуглеграфітових матеріалів різного ступеня структурної досконалості. Визначати параметри кристалічної структури низькорозмірних графітових матеріалів за даними рентгенівської дифракції. Проводити дослідження кінетичних властивостей графітових матеріалів. Оцінювати точність вимірювань.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знання з курсів «Термодинаміка та молекулярна фізика”, „Електрика та магнетизм”, „Квантова механіка”, „Електронна структура твердого тіла”, „Фізичне матеріалознавство. Знання з курсів вищої математики та вміння їх застосовувати для розрахунків. Вміння проводити фізичний експеримент, працювати з електрo-вимірювальними приладами. Знання з теорії похибок, вміння оцінювати точність вимірювання.
Зміст навчальної дисципліни
Мета дисципліни є отримання глибоких та систематичних знань в галузі фізики низькорозмірних карбонових систем, в тому числі, графітових композитів та нанорозмірних карбонових структур, оволодіння сучасними експериментальними та теоретичними методами дослідження та опису фізичних властивостей низькорозмірних графітових матеріалів. Курс включає розгляд таких питань, як кристалічна та електронна структура і методи отримання низькорозмірних графітових матеріалів з різним ступенем структурної досконалості та інтеркальованих сполук на їх основі; кінетичні властивості графітових матеріалів з різним ступенем структурної досконалості та інтеркальованих сполук на їх основі; будова та методи отримання нанорозмірних оболонкових та ниткоподібних карбонових структур. Вивчення дисципліни спрямоване на засвоєння засобів та методів розв'язання конкретних задач професійної діяльності, розвиток навичок самостійного вивчення науково-технічної літератури
Рекомендована та необхідна література
1. І. В. Овсієнко, Л. Л. Вовченко, Л. Ю. Мацуй. Вуглецеві матеріали та інтеркальовані сполуки на їх основі. Навчальний посібник. НВП “Видавництво “Наукова думка” НАН України”, 2009, 129 с. 2. І. Г. Черниш, І. І. Карпов, Г. П. Приходько, В. М. Шай. Фізико-хімічні властивості графіту та його сполук. К.: Наукова думка, 1990, 200 с. 3. М.О. Боровий. І.В. Овсієнко. Рентгенівська дифрактометрія наноструктурних матеріалів. Вінниця. ТОВ «Нілан-ЛТД» 2018-86 с. 4. І.В. Овсієнко, Л.Л. Вовченко, Л.Ю. Мацуй, Т.А. Лень. Термодинаміка інтеркальованих сполук графіту Наукова монографія.- Вінниця. ТОВ «Твори», 2020. – 128 с. 5. М.О. Боровий, Ю.А. Куницький, О.О. Каленик, І.В. Овсієнко, Т.Л. Цареградська. Наноматеріали, нанотехнології, нанопристрої: Навч. посіб. – Київ. Видавництво НВП «Інтерсервіс», 2015, 350 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, лабораторні роботи, самостійна робота, консультації.
Методи та критерії оцінювання
Опитування в процесі лекції (16 балів), контрольні роботи наприкінці змістових модулів (20 балів), захист лабораторних робіт (24 бали), залік. Підсумкова оцінка виставляється на основі проміжних оцінок (60%) та заліку (40%). Студент не допускається до заліку, якщо під час семестру набрав менше 36 балів. Оцінка за залік не може бути меншою 24 балів для отримання загальної позитивної оцінки за курс.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Ірина Володимирівна Овсієнко
Кафедра загальної фізики
Фізичний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра загальної фізики
Фізичний факультет