Коливальні процеси в наноструктурованих матеріалах

Освітня програма: Фізика

Структурний підрозділ: Фізичний факультет

Назва дисципліни
Коливальні процеси в наноструктурованих матеріалах
Код дисципліни
ВК 12
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
8 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
РН2. Знати і розуміти фізичні основи астрономічних явищ, а також основні фізичні процеси, які відбуваються в них. РН3. Знати і розуміти експериментальні основи фізики. РН7. Розуміти, аналізувати і пояснювати нові наукові результати, одержані у ході проведення фізичних досліджень РН12. Вміти представляти одержані наукові результати. РН13. Розуміти зв’язок фізики з іншими природничими та інженерними науками. РН16. Вміти використовувати стандартні пакети прикладних програм і програмувати для реалізації чисельних методів розв’язування фізичних задач. РН17. Знати і розуміти роль і місце фізики у розвитку техніки й технологій. РН21. Розуміти основні принципи здорового способу життя. РН22. Розуміти значення фізичних досліджень для забезпечення розвитку суспільства. РН24. Розуміти місце фізики у загальній системі знань про природу і суспільство та у розвитку суспільства, техніки і технологій. РН25.Мати навички самостійного прийняття рішень стосовно свого професійного розвитку.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати основні закони квантової фізики, статистичної фізики та термодинаміки, методи розв’язку задач квантової механіки, метод термодинамічних потенціалів, класичні та квантові функції розподілу. Вміти застосовувати попередні знання з курсів математичного аналізу, математичної фізики, фізичного матеріалознавства для розв’язку квантомеханічних задач та задач про будову невпорядкованих систем. Володіти елементарними навичками розв’язку задач на власні функції та власні значення при моделюванні фізичних систем, розраховувати енергетичні спектри в квантово-механічних задачах.
Зміст навчальної дисципліни
В межах дисципліни «Коливальні процеси в наноструктурованих матеріалах» розглядаються фундаментальні фізичні принципи, які дозволяють здійснювати опис конденсованих середовищ на базі їхньої симетрії і поняття про елементарні збудження і квазічастинки. Для опису останніх використовуються сучасні квантово-механічні методи опису багаточастинкових систем (зокрема, метод вторинного квантування). З точки зору забезпечення викладення основних принципів та методів фізики реальних невпорядкованих та наноструктурованих систем, розділом якої є фізичне матеріалознавство, даний курс висвітлює коло питань щодо основних теоретичних і експериментальних методів дослідження властивостей як об’ємних кристалічних та аморфних речовин, так і наноструктурованих матеріалів на їх основі. Даний курс забезпечує вивчення основних фізичних принципів дослідження теплових, електронних і структурних властивостей вказаних систем.
Рекомендована та необхідна література
1. Дж. Займан. Сучасна квантова теорія. М.: Світ, 1971. 2. Ю. М. Поплавко. Фізика твердого тіла. Том 1. Структура, квазічастинки, метали, магнетики. Київ: НТУУ «КПІ ім. Ігоря Сікорського», 2017 3. Ю. М. Поплавко. Фізика твердого тіла. Том 2. Структура, квазічастинки, метали, магнетик Діелектрики, напівпровідники, фазові переходи. Київ: НТУУ «КПІ ім. Ігоря Сікорського», 2017 4. Кобушкін, О. П. Квантова механіка : навчальний посібник – Київ : НТУУ «КПІ ім. Ігоря Сікорського», 2016. – 253 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, лабораторні роботи, самостійна робота, консультації.
Методи та критерії оцінювання
Опитування в процесі лекції, перевірка рефератів та інших форм самостійної роботи. Модульні контрольні роботи. Залік. 1 Модуль: модульна контрольна робота 1 (12 -20 балів). Захист лабораторних робіт (6 -10 балів). 2 Модуль: модульна контрольна робота 2 (12 -20 балів). Захист лабораторних робіт (6-10 балів). Студент не допускається до екзамену, якщо під час семестру набрав менше 36 балів. Оцінка за іспит не може бути меншою 24 балів для отримання загальної позитивної оцінки за курс.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Павло Олександрович Ліщук
Кафедра загальної фізики
Фізичний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра загальної фізики
Фізичний факультет