Квантова оптика

Освітня програма: Фізика

Структурний підрозділ: Фізичний факультет

Назва дисципліни
Квантова оптика
Код дисципліни
ВК8
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
7 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
Результатом вивчення курсу “Квантова оптика” є розуміння принципів опису вільного електромагнітного поля за допомогою послідовно квантової теорії; уміння використовувати основний апарат квантової електродинаміки для аналізу процесів взаємодії електромагнітного поля з речовиною; уміння визначити основні характеристики квантового стану поля електромагнітного випромінювання; уміння оцінити найвищу досяжну точність в конкретному оптичному експерименті.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Студент повинен мати знання з: нерелятивістської квантової механіки, класичної оптики, основ вимірювань характеристик оптичних полів. Студент повинен вміти: користуватися методами класичної електродинаміки, хвильової оптики та нерелятивістської
Зміст навчальної дисципліни
Співвідношення невизначеності для фотона. Квантування електромагнітного поля. Електромагнітне поле як сукупність осциляторів. Хвильова функція фотона в імпульсному представленні. Фотон з визначеним імпульсом. Момент імпульсу фотона. Оператор моменту імпульсу фотона. Хвильова функція фотона з визначеними значеннями моменту імпульсу. Вторинне квантування та представлення поля числами заповнення. Поглинання та випромінювання фотонів атомом в електромагнітному полі. Гамільтоніан взаємодії атома з електромагнітним полем в представленні вторинного квантування. Вимушене та спонтанне випромінювання. Стани з точно визначеною фазою фотонів та з точно визначеною кількістю фотонів. Когерентні стани. Чисті та змішані стани поля випромінювання. Оператор густини. Фотодетектування. Розподіл фотовідліків у випадку когерентного та хаотичного світла. Спектроскопія часового розділення.
Рекомендована та необхідна література
1. M.S. Albert et al. //Nature, 1994, Vol.370, p.199. 2. E.W. Otten // Europhysics News, 2004, Vol.35, No.1, p.16
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, практичні заняття
Методи та критерії оцінювання
Оцінювання здійснюється за модульно-рейтинговою системою, яка складається із 2 змістових модулів. Система оцінювання знань включає поточний, модульний та семестровий контроль знань. Результати навчальної діяльності студентів оцінюються за 100-бальною шкалою. Форми поточного контролю: оцінювання контрольних робіт, рефератів, усних відповідей під час лекції, письмових та усних самостійних завдань. Студент може отримати максимально 10 балів за оцінювання рефератів, усних відповідей під час лекції, письмових та усних самостійних завдань. Модульний контроль: 2 модульні контрольні роботи, за які студент може отримати максимально 30 балів (по 15 балів за кожну роботу). Підсумковий семестровий контроль проводиться у формі заліку, під час якого студент може отримати максимально 40 балів.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Олег Анатолійович Єщенко
Кафедра експериментальної фізики
Фізичний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра експериментальної фізики
Фізичний факультет