Комп’ютеризація експериментів

Освітня програма: Фізика

Структурний підрозділ: Фізичний факультет

Назва дисципліни
Комп’ютеризація експериментів
Код дисципліни
ВК5
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
4 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Усвідомлення важливості використання комп’ютеризації експериментів для підвищення достовірності результатів вимірювань. Розуміти комп’ютеризацію як спільне застосування аналого-цифрового перетворення, зберігання інформації у вигляді цифрових масивів, обробку цифрових масивів для комп’ютерного моделювання та для керування пристроями після цифро-аналогового перетворення. Мати базові навички самостійного навчання: вміти відшуковувати потрібну інформацію в друкованих та електронних джерелах.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Студент повинен знати: як розв’язувати типові задачі в галузі електрики. Застосувати знання з електроніки. Оцінювати точність отриманих результатів та знаходити джерела імовірних похибок. Студент повинен вміти: презентувати результати досліджень у формі доповідей. Здійснювати письмовий опис експериментального дослідження. Оцінювати порядки величин, що досліджуються, їх точність та ступінь достовірності, розраховувати похибки вимірювань та формулювати висновки. Самостійно працювати з навчальною, навчально-методичною та довідковою літературою з електроніки.
Зміст навчальної дисципліни
Загальні проблеми автоматизації вимірювань Позиціонери та контроль положення об'єктів. Аналогові елементи в цифровій електроніці. Базові елементи цифрової електроніки. Схемотехніка цифрових генераторів, формувачів імпульсів. Тригери. Регістри. Лічильники. Автоматизація механічних вузлів вимірювальних пристроїв. Принцип дії цифро-аналогових перетворювачів. Цифрове керування аналоговими електронними пристроями. Принцип дії аналого-цифрових перетворювачів. Принцип дії сігма-дельта АЦП . Схемотехніка інтерфейсів та їх підключення до портів комп’ютера . Алгоритми програм керування вимірювальними комплексами.
Рекомендована та необхідна література
1. Сопряжение датчиков и устройств ввода данных с компьютерами IBM PC: Пер. с англ./Под ред. У. Томпкинса, Дж.Уэбстера.-М.: Мир, 1992 2. Титце У., Шенк К. Полупроводниковая схемотехника. М.: Мир, 1982.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, лабораторні роботи
Методи та критерії оцінювання
Оцінювання здійснюється за модульно-рейтинговою системою. Вона складається з 2 модулів. Форми оцінювання студентів: - семестрове оцінювання: 1. Модульна контрольна робота, написання тестів - 40 балів. 2. Виконання лабораторних робіт та захист звітів до них – 40 балів. Студент не допускається до заліку, якщо під час семестру не виконав лабораторні роботи у повному обсязі та набрав за два модулі меньше ніж 48 балів. - підсумкове оцінювання: у формі диференційованого заліку, максимальна кількість балів – 20.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Юрій Олександрович Мягченко
Кафедра експериментальної фізики
Фізичний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра експериментальної фізики
Фізичний факультет