Практикум з электрики та магнетизму

Освітня програма: Фізика

Структурний підрозділ: Фізичний факультет

Назва дисципліни
Практикум з электрики та магнетизму
Код дисципліни
ОК 29.
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Знати фундаментальні закономірності електромагнітних явищ та їх важливі практичні застосування, правила техніки безпеки при проведенні експериментальних досліджень, методику проведення вимірювань. Мати уявлення про взаємозв’язок між окремими явищами і процесами, про обмеженість використовуваних методів вимірювань, точність отриманих результатів та можливі джерела похибок. Вміти представляти та аналізувати одержані експериментальні результати, працювати з нескладним експериментальним устаткуванням, оцінювати похибки вимірювання, обробляти та пояснювати отримані результати, оцінювати порядки величин, що досліджуються, їх точність та ступінь достовірності, розраховувати похибки вимірювань та формулювати висновки, самостійно працювати з навчальною, навчально-методичною та довідковою літературою з курсу електрики та магнетизму
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати означення основних фізичних величин, що вводяться в курсі електрики та магнетизму, фундаментальні закономірності електромагнітних явищ та важливі прикладні аспекти. Вміти формулювати основні принципи та закони електрики та магнетизму, пояснювити їх фізичний зміст, самостійно виконувати лабораторні роботи з курсу електрики та магнетизму, вміти обробляти та пояснювати отримані результати, розраховувати похибки вимірювань та формулювати висновки, самостійно працювати з навчально-методичною та довідковою літературою з електрики та магнетизму. Володіти елементарними навичками роботи з вимірювальними приладами, пошуку та аналізу табличних даних, роботи з програмним забезпеченням для обробки даних, роботи в групі
Зміст навчальної дисципліни
Реостат і подільник напруги. Метод компенсації в електричних вимірюваннях. Залежність опорів металів та напівпровідників від температури. Вивчення електростатичних полів. Процеси в електричному колі змінного струму. Спад напруги на реактивних опорах. Релаксаційні коливання у схемі з неоновою лампою. Вивчення роботи дзеркального гальванометра. Вимірювання напруженності магнітного поля вздовж осі соленоїда індукційним методом. Явище гістерезису в феромагнетику. Визначення концентрації носіїв заряду в напівпровідниках з ефекту Холла. Двопровідна лінія. Ефект Пельтьє. Розширення шкали мікроамперметра та вольтметра. Вивчення p-n переходу.
Рекомендована та необхідна література
1. Електрика та магнетизм. Лабораторний практикум / В.М. Кравченко, В.Ю. Кудря, Ю.О. Мягченко, В.М. Ящук.– Вінниця: Твори, 2019. 2. Гуменюк А.Ф. Електрика та магнетизм.- К., 2008. 3. Сивухин Д.В. Общий курс физики: Т. ІІІ. Электричество.- М., 2004. 4. Савельев И.В. Курс общей физики: Т. 2. Электричество и магнетизм. Волны. Оптика.- М., 1988. 5. Савельев И.В. Курс общей физики: Т. 3. Квантовая оптика. Атомная физика. Физика твёрдого тела. Физика атомного ядра и элементарных частиц.- М., 1987. 6. Калашников С.Г. Электричество.- М., 2003. 7. Борбат О.М. та ін. Електричний практикум. – К., 1964. 8. Физический практикум: Электричество и оптика /Под ред. В.И.Ивероновой. -М., 1968. 9. Козлов В.И. Общий физический практикум. Электричество и магнетизм.- М., 1987. 10. Блецкан Д.І., Горват А.А., Кабацій В.М. Електричні вимірювання.- Ужгород, 2008. 11. Алукер Ш.М. Электроизмерительные приборы.- М., 1976.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лабораторні роботи, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Виконання лабораторних робіт, оформлення письмових звітів, усні відповіді. Форми оцінювання студентів: семестрове оцінювання – оцінювання рівня виконання лабораторних робіт, оформлення та здачі письмових звітів. Студент може отримати максимально 10 балів за кожну лабораторну роботу (максимум 100 балів за 10 робіт); підсумкове оцінювання – оцінка за залік (визначається як сума балів, отриманих студентом протягом семестру). Умова допуску до заліку: протягом семестру студент повинен набрати не менше 60 балів за виконання, оформлення та здачу лабораторних робіт.
Мова викладання
Українська