Перинатальна психологія та усвідомлене батьківство

Освітня програма: Психологія сім’ї з основами психотерапії

Структурний підрозділ: Інститут післядипломної освіти

Назва дисципліни
Перинатальна психологія та усвідомлене батьківство
Код дисципліни
ВКС 1.01
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
5
Результати навчання
знати мету, завдання сучасні напрямки досліджень, основні поняття пренатальної психології та психології батьківства, сучасний стан теорії та практики надання психологічної допомоги в області психологічного супроводу батьківства; закономірності та обставини розвитку психіки в пренатальний період; теорії та підходи до аналізу батьківської сфери особистості та дитячо-батьківських стосунків, задачі, форми та методи психологічного супроводу батьківства на різних стадіях розвитку сім’ї та різних етапах онтогенезу дитини. вміти виявляти проблеми взаємодії в між батьками та дитиною, застосовувати техніки та технології для подолання психологічних труднощів батьків у взаємодії з дітьми різного віку вміти організовувати роботу з батьками та майбутніми батьками в державних та недержавних психологічних службах, організовувати та проводити тренінгові заняття та просвітницькі майстер-класи для батьків.
Форма навчання
Заочна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Знати теоретичні основи загальної психології та психології розвитку, психологічні закономірності та задачі розвитку особистості на різних етапах онтогенезу; напрямки сучасної психотерапії. 2. Вміти підбирати, коректно застосовувати, проводити аналіз й інтерпретацію психодіагностичних методик, вміти використовувати доказові базові техніки консультування та психотерапії 3. Володіти базовими навичками ведення консультативної бесіди, володіти базовими навичками організації та проведення тренінгової діяльності
Зміст навчальної дисципліни
Тема 1. Пренатальна психологія та психологія батьківства як галузь науки та психологічної практики. Тема 2. Батьківство як системний феномен. Розвиток батьківства та батьківської сфери особистості в онтогенезі. Тема 3. Психологічний супровід сім’ї під час, яка очікує на появу дитини. Психологія вагітності. Тема 4. Психологічний супровід сім’ї в післяпологовий період. Післяпологова депресія. Тема 5. Психологічний супровід сім’ї, яка переживає перинатальну втрату Тема 6. Психологічний супровід батьківства та дитячо-батьківське консультування на різних етапах розвитку дитини. Психологія батьківського вигорання
Рекомендована та необхідна література
1. Булатевич Н. М. Організація діяльності психологічної служби : навчальний посібник. Суми : Вид-во СумДПУ імені А.С.Макаренка, 2015. 448 с. 2Пренатальна психологія та психологія батьківства : методичні рекомендації до вивчення навчальної дисципліни. - Навчально-методична розробка. / Уклад. Н. М. Булатевич. К. : Вид-во НПУ імені М. П. Драгоманова, 2021 – 34 с. 3. Психодіагностика розвитку особистості в умовах сімейної соціалізації : науково-методичний посібник / за ред. О. І. Власової, Н. М. Булатевич, В. Є. Луньова. Ontario: Accent Graphics Communication & Publishing (Canada), 2020. 323 с. 4. Скрипніков А. М., Герасименко Л. О., Ісаков Р. І. Перинатальна психологія. Київ : Видавничий дім «Медкнига», 2017. 168 с. 5. Handbook of Prenatal and Perinatal Psychology: Integrating Research and Practice / Ed. by Evertz K., Janus L., Linder R. Springer International Publishing, 2020. 817p.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, практичне заняття, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Усні відповіді, виконання завдань для самостійної роботи, робота над проектом Мінімальний бал, який має бути отриманий студентом за відповідними формами контролю складає 36 балів. Максимальний бал, який може бути отриманий студентом за семестр складає 60 балів. Оцінка за передбачені форми поточного оцінювання сумарно не можуть перевищувати 60 балів. Підсумкове оцінювання: іспит. Максимальна підсумкова оцінка з дисципліни - 100 балів. Студент може отримати на іспиті максимально 40 балів, до яких додаються бали отримані студентом під час семінарських (практичних) занять. Для отримання загальної позитивної оцінки з дисципліни оцінка за екзаменаційну роботу не може бути меншою 24 балів. Шкала відповідності оцінок: відмінно - 90-100, добре - 75-89, задовільно - 60-74, незадовільно - 0-59 балів.
Мова викладання
українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Наталія Миколаївна Булатевич
ІПО-викладачі
Інститут післядипломної освіти

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

ІПО-викладачі
Інститут післядипломної освіти