Вступ до мовознавства

Освітня програма: Українська мова і література та західноєвропейська мова

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології

Назва дисципліни
Вступ до мовознавства
Код дисципліни
ННД.10
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2018/2019
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
ПРН 7, 12, 15, 17, 19 ПРН 7 Розуміти основні проблеми філології та підходи до їх розв’язання із застосуванням доцільних методів та інноваційних підходів. ПРН 12 Аналізувати мовні одиниці, визначати їхню взаємодію та характеризувати мовні явища і процеси, що їх зумовлюють. Повний перелік ПРН подано у файлі "Профіль освітньої програми"
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Успішне опанування навчальних дисциплін «Сучасна українська літературна мова», «Вступ до літературознавства» та «Історія української літератури»; знання теоретичних основ фахової дисципліни – загальномовознавчих понять, основ латинської мови, історії української та зарубіжної літератури; володіння базовими вміннями і навичками перекладу з іноземної мови українською, орієнтація в українському і світовому історико-культурологічному процесі.
Зміст навчальної дисципліни
Курс складається з двох змістових модулів. Перший охоплює матеріал, пов’язаний із виробленням розуміння природи та сутності мови як суспільного явища, взаємозв’язку мови та мислення, дихотомії мови та мовлення, усвідомлення мови як особливої знакової системи та її системно-структурного характеру. Другий охоплює розгляд основних і проміжних мовних систем (фонетичної, семантичної, синтаксичної, морфонологічної, фразеологічної), походження та закономірностей розвитку мови, генеалогічної і типологічної класифікацій мов.
Рекомендована та необхідна література
1. Вступ до мовознавства: підручник. / І. О. Голубовська, С. М. Лучканин, В. Ф. Чемес та ін., за заг. ред. І. О. Голубовської. – К. : Видавничий центр «Академія», 2016. – 320 с. 2. Карпенко Ю.О. Вступ до мовознавства / Ю.О. Карпенко. – К. : Видавничий центр «Академія», 2006. – 336 с. 3. Кочерган М.П. Вступ до мовознавства: підручник. – К.: ВЦ «Академія», 2014. – 368 с. 4. Основи мовознавства: підручник. / І.О. Голубовська, С.М. Лучканин, В.Ф. Чемес та ін., за заг.ред. І.О. Голубовської. – Київ: ВПЦ «Київський університет», 2018. – 511 с. 5. Вступ до мовознавства. Практикум: навчальний посібник. / І. Р. Корольов, Ю.О. Письменна, за заг. ред. І.О. Голубовської. – К. : ВЦ «Київ. ун-т», 2018. – 127 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, практичні заняття, самостійна робота. Усна відповідь, доповнення, у часть у дискусії, контрольна робота з відкритими відповідями, творче завдання (есей, читацька рецензія), підсумкова контрольна робота у формі тестів.
Методи та критерії оцінювання
Усна відповідь - макс.5/мін.3, доповнення, у часть у дискусії - макс.2/мін.1, контрольна робота з відкритими відповідями - макс.12/мін.8, творче завдання (есей, читацька рецензія) - макс.12/мін.8, підсумкова контрольна робота у формі тестів - макс.20/мін.12. Семестрову кількість балів формують бали, отримані студентом у процесі засвоєння матеріалу з усього навчального курсу.Підсумкове оцінювання: залік. Шкала відповідності оцінок: "Зараховано" - 60-100 "Не зараховано" - 0-59
Мова викладання
Українська