Сучасна теорія аргументації і прагматика

Освітня програма: ОПП Філософія 2020. Денна форма навчання.

Структурний підрозділ: Філософський факультет

Назва дисципліни
Сучасна теорія аргументації і прагматика
Код дисципліни
ДВС.4.01
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
6 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
ПРН 4. Аналізувати та коментувати літературу з філософської, соціокультурної та загальногуманітарної проблематики. ПРН 5. Спілкуватися з професійних питань державною та іноземною мовами усно й письмово, використовувати їх для організації ефективної міжкультурної комунікації. ПРН 6. Мати обізнаність щодо основних напрямів, тенденцій, проблематики сучасної філософії. ПРН 11. Вміти аналізувати міркування та робити ґрунтовні смислові узагальнення, висновки; вміти викладати власні міркування послідовно, логічно, систематично та аргументовано. ПРН 18. ефективно працювати з інформацією: добирати необхідну інформацію з різних джерел, зокрема з фахової літератури та електронних баз, критично аналізувати й інтерпретувати її, впорядковувати, класифікувати й систематизувати.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. До початку вивчення цього курсу студенти мають знати основні етапи, характеристики, проблеми, теорії і персоналії історико-філософського процесу загалом та аналітичної філософії зокрема; передбачається знайомство студентів із базовою інформацією, що надають вступні курси традиційної, класичної і некласичної логік, риторики; основи логіко-семіотичного аналізу мови; головні теорії логічного синтаксису та логічної семантики. 2. Вміти застосовувати визначальні загально-філософські поняття і класифікації в аналізі сучасних теорій прагматики і аргументації, окремих певних проблем, простежувати тяглість їх становлення і розвитку, прогнозувати перспективи розвитку окремих теорій. 3. Володіти елементарними навичками наукового дослідження, збирати, аналізувати, інтерпретувати та презентувати інформацію щодо сучасних досліджень в галузі прагматики включно із використанням іншомовних фахових (необхідним є достатній рівень володіння англійською мовою).
Зміст навчальної дисципліни
Навчальний курс знайомить студентів із предметом, основними поняттями, проблемами і напрямами сучасних лінгво-логіко-філософських розвідок у царині прагматики, а також зі специфікою провідних напрямів досліджень сучасної теорії аргументації. З’ясовується сутність базових понять та розрізнень сучасної прагматики разом із тяглістю її розвитку. Насамперед йдеться про розвідки Джона Остіна і Джона Серла у царині теорії мовленнєвих актів, а також про теорії інтенційної семантики та інференційної прагматики Пола Грайса. Виявляється специфіка неограйсівської та постграйсівської прагматики. Особлива увага приділяється аналізу явищ пропозиційних установок та пресупозицій. Здійснюється огляд низки актуальних тем і проблем сучасної прагматики: дейксис, мінімалізм і контекстуалізм, неясність і неточність. Окремо розглядаються зразки дійової взаємодії між логікою і прагматикою. Аналізуються сучасні наукові школи – напрямки досліджень і персоналії – теорії аргументації.
Рекомендована та необхідна література
1. Chapman S. Pragmatics. – Palgrave Macmillan, 2011. 2. Алексюк І.А. Філософія мови: традиція аналітичної філософії. Підручник. - К.: «Центр учбової літератури», 2001. 3. Алексюк І.А. Логічний аналіз природної мови: Навчальний посібник. – К., 2010. 4. Бацевич Ф. Нариси з лінгвістичної прагматики. – Львів. – ПАІС, 2010.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінари, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Підсумкове оцінювання у формі заліку: Залік у письмовій формі - максимальна кількість балів – 20; мінімальна кількість - 12). Підсумкова залікова контрольна робота виконується у письмовій формі (вирішення практичного завдання чи виконання тесту) під час останньої/передостанньої лекції чи семінару. Студент не допускається до заліку, якщо під час семестру набрав менше, ніж 40 балів. Для отримання загальної позитивної оцінки з дисципліни оцінка за залік не може бути меншою 12 балів. У випадку, коли студент на заліку набрав менше 12 балів, вони не додаються до семестрової оцінки (незалежно від кількості балів, отриманих під час навчального періоду). Рекомендований мінімум допуску до заліку – 48 балів Таким чином, підсумкова оцінка з дисципліни (мінімум 60, максимум 100 балів) складається із суми кількості балів за семестр (мінімум 48, максимум 80 балів) та залікової роботи (мінімум 12, максимум 20 балів).
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Ігор Анатолійович Алексюк
Кафедра логіки
Філософський факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра логіки
Філософський факультет