Теоретична філософія: традиції і сучасність

Освітня програма: ОПП Філософія 2020. Денна форма навчання.

Структурний підрозділ: Філософський факультет

Назва дисципліни
Теоретична філософія: традиції і сучасність
Код дисципліни
ДВС.1.04
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
7 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
5
Результати навчання
ПРН 2. Розуміти розмаїття та специфіку філософських дисциплін, знати філософську термінологію. ПРН 5. Спілкуватися з професійних питань державною та іноземною мовами усно й письмово, використовувати їх для організації ефективної міжкультурної комунікації. ПРН 7. Розуміти сучасну наукову картину світу, її основні проблеми та суперечності; ПРН 10. Мати навички реферування, систематизованого огляду та порівняльного аналізу філософської та загальнонаукової літератури. ПРН 17. Мати навички участі в наукових та прикладних дослідженнях у галузі філософії.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. До початку вивчення цього курсу студенти мають знати концептуальні основи теоретичної і практичної філософії, які дають розуміння сутності філософії, її функцій та ролі в історії культури; мають знати специфіку філософських проблем, особливості взаємин філософії з наукою, релігією, мистецтвом як формами духовного життя людства, особливості та проблематики сучасних філософських концепцій та варіантів розв’язання філософських проблем. 2. Уміти збирати та інтерпретувати наукову інформацію, аналізувати літературу з теоретичної та практичної філософії, ставити завдання філософських досліджень і застосовувати теоретичні підходи й основні методи, полемізувати щодо ключових філософських проблем. 3. Володіти елементарними навичками розв’язування завдань і практичних проблем у навчанні; опрацьовувати масиви літератури з теоретичної і практичної філософії; аналітично обґрунтовувати цілі та напрямки досліджень із філософії; здійснювати різні види дослідницької роботи.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна «Теоретична філософія: традіції і сучасність» належить до переліку обов’язкових дисциплін та викладається у VII семестрі. Курс складається з двох основних частин. Частина перша присвячена аналізу історичних трансформацій теоретичної філософії. Частина друга присвячена аналізу фундаментальних завдань соціальної етики.
Рекомендована та необхідна література
1. Арістотель. Метафізика. – К., 2022. 2. Блюменберг Г. Антропологічний підхід до сучасного значення риторики / Пер. з нім. С. Кошарного // Після філософії: кінець чи трансформація? – К., 2000. 3. Богачов А. Блага цивілізації // Філософська думка. – № 1. – К., 2014. – С. 43–50. 4. Богачов А. Відкритий політичний світ – прихований демократичний етос // Філософська думка. – № 1. – К., 2009. – С. 80–95. 5. Богачов А. Герменевтична істина й давньогрецький логос // Філософія освіти. – № 1. – К., 2013. –С. 119–127. 6. Богачов А. Герменевтичний підхід у філософії // Філософська думка. – № 5. – К., 2013. – С. 41–50. 7. Богачов А. До питання про діалектичне обґрунтування онтології // Sententiae. – № 2. – Вінниця, 2017. – С. 30–49. 8. Богачов А. Досвід і сенс. – К., 2011. – С. 267–270, 296–312.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінари, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Підсумкове оцінювання у формі заліку: Підсумкова кількість балів з дисципліни (максимум 100 балів) визначається як сума балів за систематичну роботу впродовж семестру з урахуванням підсумкової контрольної роботи. Залік виставляється за результатами роботи студента впродовж усього семестру і не передбачає додаткових заходів оцінювання. Для студентів, які набрали сумарно меншу кількість балів, ніж критичний мінімум – 60 балів, для одержання заліку необхідно обов’язково відпрацювати пропущені теми в письмовій формі та здати/надіслати електронною поштою викладачу, що проводить семінарські заняття. Таким чином, підсумкова оцінка з дисципліни (мінімум 60, максимум 100 балів) складається із суми кількості балів за семестрову роботу (мінімум 48, максимум 80 балів) та підсумкової контрольної роботи (мінімум 12, максимум 20 балів).
Мова викладання
Українська