Феноменологія

Освітня програма: ОПП Філософія 2020. Денна форма навчання.

Структурний підрозділ: Філософський факультет

Назва дисципліни
Феноменологія
Код дисципліни
ННД.13
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
6 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
ПРН 2. Розуміти розмаїття та специфіку філософських дисциплін, знати філософську термінологію. ПРН 3. Знати основні етапи, напрямки в історії світової та вітчизняної філософії. ПРН 4. Аналізувати та коментувати літературу з філософської, соціокультурної та загальногуманітарної проблематики. ПРН 6. Мати обізнаність щодо основних напрямів, тенденцій, проблематики сучасної філософії. ПРН 8.Мати обізнаність у головних філософських методах і підходах, розуміти етико-практичну значущість філософського знання.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1.До початку вивчення цього курсу студенти мусять мати концептуальні знання з теоретичної і практичної філософії, які дають розуміння сутності філософії, її функцій та ролі в історії культури; специфіки філософських проблем, особливостей взаємин філософії з наукою, релігією, мистецтвом як формами духовного життя людства; критичне осмислення особливостей і проблематики сучасних філософських концепцій та варіантів розв’язання філософських проблем; також студенти мають знати історію розвитку європейської філософії, а надто такі важливі її моменти, як Аристотелеву критику вчення про вродженні ідеї Канта, емпіризм і раціоналізм Нового часу, класичний трансценденталізм. 2.Вміти здійснювати аналітично-дослідну роботу. 3.Володіти елементарними навичками розв’язувати складні задачі та практичні проблеми у процесі навчання та в дослідницькій діяльності.
Зміст навчальної дисципліни
Курс «Феноменологія» передбачає висвітлення найбільш характерної тематики сучасних феноменологічних досліджень, що склалась в межах основних методологічних стратегій філософії XX сторіччя.
Рекомендована та необхідна література
1.Гусерль Досвід і судження. Дослідження генеалогії логіки; [пер. з нім. і післямова В. Кебуладзе] - Харків, 2018. 2.Гусерль Е. Ідеї чистої феноменології і феноменологічної філософії: Книга перша. Загальний вступ до чистої феноменології; [пер. з нім. і коментарі В. Кебуладзе]. - Харків, 2020. 3.Гусерль Е. Картезіанські медитації. Вступ до феноменології; [пер. з нім. передмова і коментарі А. Вахтеля]. - К., 2021. 4.Гуссерль Е. Криза європейського людства і філософія// Сучасна зарубіжна філософія. Течії та напрямки: Хрестоматія. - К., 1996. - С. 69-83. 5.Гуссерль Е. Формальна і трансцендентальна логіка. Досвід критики логічного розуму// Зарубіжна філософія XX століття. - К., 1993. 6.Кебуладзе В. І. Бернгард Вальденфельс - феноменолог Чужого// Вальденфельс Б. Топографія Чужого. - К., 2004. 7. Кебуладзе В. Критика емпіризму в творах Едмунда Гусерля «Логічні дослідження», «Філософія як строга наука» і «Перша філософія»// Sententiae XXV - 2011. - № 2 - С. 120-132.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінари, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Підсумкове оцінювання у формі іспиту: Іспит у письмовій формі - 24 / 40 балів. Екзаменаційне оцінювання відбувається в письмовій формі. Білет складається з 2 питань, кожне з яких оцінюється за шкалою 20 білів, що в загальному підсумку дає 40 балів за іспит. Студент не допускається до іспиту, якщо під час семестру набрав менше, ніж 20 балів. Для отримання загальної позитивної оцінки з дисципліни оцінка за іспит не може бути меншою 24 балів. У випадку, коли студент на іспиті набрав менше 24 балів, вони не додаються до семестрової оцінки (незалежно від кількості балів, отриманих під час навчального періоду). Рекомендований мінімум допуску до іспиту - 36 балів. Таким чином, підсумкова оцінка з дисципліни (мінімум 60, максимум 100 балів) складається із суми кількості балів за семестр (мінімум 36, максимум 60 балів) та екзаменаційної роботи (мінімум 24, максимум 40 балів).
Мова викладання
Українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра теоретичної і практичної філософії
Філософський факультет