Епістемологія
Освітня програма: ОПП Філософія 2020. Денна форма навчання.
Структурний підрозділ: Філософський факультет
Назва дисципліни
Епістемологія
Код дисципліни
ННД.18
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
5 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
ПРН 2. Розуміти розмаїття та специфіку філософських дисциплін, знати філософську термінологію. ПРН 9. Мати навички написання філософських текстів. ПРН 10.Мати навички реферування, систематизованого огляду та порівняльного аналізу філософської та загальнонаукової літератури. ПРН 11. Вміти аналізувати міркування та робити ґрунтовні смислові узагальнення, висновки. ПРН 12. Вміти викладати власні міркування послідовно, логічно, систематично та аргументовано. ПРН 18. Ефективно працювати з інформацією: добирати необхідну інформацію з різних джерел, зокрема з фахової літератури та електронних баз, критично аналізувати й інтерпретувати її, впорядковувати, класифікувати й систематизувати.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
До початку вивчення студенти мають знати специфіку філософських проблем з логіки, метафізики й онтології, теорії пізнання, історії філософії, її традицій, напрямів і шкіл, основні поняття і категорії філософії. Вміти здійснювати аналітичну роботу; збирати та інтерпретувати наукову інформацію, обробляючи літературу з філософії, теоретично формулювати і логічно викладати власне розуміння окремих питань і загальних проблем, способів їх розв’язання у письмовій та усній формі, ставити конкретні цілі і завдання та реалізовувати їх за допомогою обраних теоретичних підходів та методів. Володіти елементарними навичками самостійного опрацювання рекомендованої літератури, в тому числі й праць англійською мовою; критичного сприйняття текстової інформації, дотримуватися рівня філософської мови і використовувати теоретико-методологічний інструментарій філософії, здійснювати різні види дослідницької роботи (анотації, бібліографії, презентації) щодо тематики епістемології.
Зміст навчальної дисципліни
У межах дисципліни презентована історія та сучасний стан справ у царині епістемології, розглядаються її основні розділи і тематика, поняття, категорії, принципи, проблеми, теорії, концепції. Особливий акцент зроблений на проясненні проблеми знання та його обґрунтування як фундаментальної проблеми епістемології. Порівнюються проекти класичної і некласичної епістемології. Засади реалізму і антиреалізму. Розглядаються різні підходи і системи аргументації в межах авторських концепцій. Розглядаються настанови фундаменталізму класичної епістемології на їх вплив на формування філософії аналітичної традиції, що передбачає обов'язкове залучення до вивчення дисципліни англомовних джерел. Аналізується проблема скептицизму в епістемології. Репрезентовані концепції істини в сучасній епістемології. Ґрунтовно розглядається аналітична традиція в епістемології, її зв’язок з прагматизмом і неопрагматизмом. Особлива увага приділена новітнім напрямам і проектам епістемології: натуралістична, еволюційна, соціальна моральна епістемологія та ін. Завершується дисципліна аналізом філософських перспектив сучасної епістемології.
Рекомендована та необхідна література
1. Антологія сучасної аналітичної філософії, або жук залишає коробку / пер. з англ.; за наук. ред. А. С. Синиці. - Львів: Літопис, 2014. - 374 с.
2. Антологія сучасної філософії науки або усмішка ASIMO/ пер. з англ.; за наук. ред. В. П. Мельника, А. С. Синиці. - Львів: ЛНУ імені Івана Франка, 2017. - 568 с.
3. Вітгенштайн Л. Tractatus Logico-philosophicus. Філософські дослідження. - К.: Основи, 1995.
4. Г'юм Д. Трактат про людську природу / Д. Г'юм. - Київ: Всесвіт, 2003. - 552 с.
5. Кант І. Критика чистого розуму / І. Кант ; пер. з нім. та прим. І. Бурковського. - К. : Юніверс, 2000. - 504 с.
6. Європейський словник філософій: Лексикон неперекладностей. Пер. з фр. - Том перший. - Вид. друге, виправл. - К.: ДУХ І ЛІТЕРА, 2011. - 576 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінари, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Підсумкове оцінювання у формі іспиту. Іспит у письмовій формі -24/40 балів Екзаменаційне оцінювання відбувається у письмовій формі. Білет складається з 2 питань, кожне з яких оцінюється за шкалою 20 балів, що в загальному підсумку дає 40 балів за іспит. Студент не допускається до іспиту, якщо під час семестру набрав менше, ніж 20 балів. Для отримання загальної позитивної оцінки з дисципліни оцінка за іспит не може бути меншою 24 балів. У випадку, коли студент на іспиті набрав менше 24 балів, вони не додаються до семестрової оцінки (незалежно від кількості балів, отриманих під час навчального періоду). Рекомендований мінімум допуску до іспиту 36 балів. Таким чином, підсумкова оцінка з дисципліни (мінімум 60, максимум 100 балів) складається із суми кількості балів за семестр (мінімум 36, максимум 60 балів) та екзаменаційної роботи (мінімум 24, максимум 40 балів).
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Людмила
Олексіївна
Шашкова
Кафедра теоретичної і практичної філософії
Філософський факультет
Філософський факультет
Анна
Валеріївна
Лактіонова
Кафедра теоретичної і практичної філософії
Філософський факультет
Філософський факультет
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Кафедра теоретичної і практичної філософії
Філософський факультет
Кафедра теоретичної і практичної філософії
Філософський факультет