Соціальна філософія

Освітня програма: ОПП Релігієзнавство 2020

Структурний підрозділ: Філософський факультет

Назва дисципліни
Соціальна філософія
Код дисципліни
ОК.19
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
5 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
ПРН 1. Вільно спілкуватися з професійних питань державною та іноземною мовами усно і письмово, використовувати мови для ефективної міжкультурної комунікації. ПРН 3. Мати навички застосування предметних знань з релігієзнавства з метою аналізу актуальних суспільних проблем. ПРН 12. Презентувати власний погляд у відкритих дискусіях з релігієзнавчої проблематики.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. До початку вивчення цього курсу студенти мають знати загальні уявлення про теоретичну і практичну філософію; про специфіку філософських проблем у їхньому стосунку до релігії й суспільного життя; про засади критичного осмислення соціально-філософських концепцій; про загальну структуру світогляду та теоретичної і практичної діяльності людини з метою їх використання у різних сферах соціальної практики; 2. Вміти здійснювати аналітичну роботу; збирати та інтерпретувати наявну інформацію, обробляючи основну літературу з практичної та теоретичної філософії, ставити загальні цілі і основні завдання філософських досліджень; оперувати основними складовими теоретичної і практичної філософії у повсякденному житті загальній соціальній практиці; полемізувати стосовно ключових соціально-філософських проблем, пов’язаних із сучасністю;
Зміст навчальної дисципліни
Детальний перелік тем, які розкриває дисципліна: Тема 1. Сучасна соціальна філософія Тема 2. Теорія історичного матеріалізму Карла Маркса Тема 3. Теорія соціального реалізму Еміля Дюркгайма Тема 4. Теорія соціальних форм Георга Зіммеля Тема 5. Теорія соціальної раціоналізації Макса Вебера Тема 6. Теорія символічного інтеракціонізму Джорджа Герберта Міда та теорія соціальних систем Талкота Парсонса Тема 7. Поняття та особливості соціально-історичного суб'єкта Тема 8. Маса як специфічний тип соціальної спільності Тема 9. Глобальне і локальне у сучасному світоустрої Тема 10. Постіндустріалістські проекти соціальних передбачень змін у світі: інформаційно-комунікаційні напрями розвитку та трансформацій людства.
Рекомендована та необхідна література
1. Андерсон Б. Уявлені спільноти. Міркування щодо походження й поширення націоналізму. Друге, перероблене видання / Бенедикт Андерсон. – Київ. : КРИТИКА, 2001. – 276 с. 2. Арендт Х. Джерела тоталітаризму / Ханна Арендт. – К. : ДУХ І ЛІТЕРА, 2002. – 539 с. 3. Габермас Ю. Структурні перетворення у сфері відкритості : дослідження категорії громадянське суспільство / Юрген Габермас. – Львів : Літопис, 2000 – 318 с. 4. Бауман З. Плинні часи. Життя в добу непевности / пер. з англ. А. Марчинського. К.: Критика, 2013. – 176 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінари, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Підсумкове оцінювання у формі заліку
Мова викладання
українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра теоретичної і практичної філософії
Філософський факультет