Порівняльна міфологія

Освітня програма: Культурна антропологія з фаховим вивченням іноземної мови

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології

Назва дисципліни
Порівняльна міфологія
Код дисципліни
ДВС.1.05
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
5
Результати навчання
ПРН 1. Розуміти специфіку та особливості реалізації культурних ідей, образів та смислів, а також критично оцінювати можливості іхньої інтерпретації для розв'язання суспільно-значимих проблем. ПРН 2. Аналізувати текстові та візуальні джерела інформації щодо культурних явищ та процесів, верифікувати інформацію у відповідності до професійних задач. ПРН 15.1. Здійснювати компаративний аналіз етнокультурних текстів, використовуючи пошуковий інструментарій, вироблений світовою компаративістикою. ПРН 18.1. Рецензувати, коментувати, анотувати, редагувати та створювати оригінальні тексти (наукові, науково-популярні, публіцистичні, художні) з проблем культури.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
До початку вивчення цього курсу студенти мають знати базову систему теоретичних понять про аналіз і розуміння причин, умов і наслідків формування міфологічного світогляду та міфологічних сюжетів, головні теорії міфу, володіти основними фактологічними знаннями гуманітарного характеру. Уміти аналізувати першоджерела; ідентифікувати елементи міфологічних систем, застосовувати культурологічну, науково-філософську методологію компаративного аналізу, виокремлювати самобутні та універсальні риси міфологічних систем різних народів світу, застосовувати основні поняття в аналізі світових міфем; планувати і оцінювати власну роботу; застосовувати інтерактивні і мультимедійні засоби. Володіти елементарними навичками наукового дослідження та управління інформацією; критичного ставлення до аналізованих явищ; використання іншомовних фахових інформативних джерел; роботи з текстами міфів.
Зміст навчальної дисципліни
Предметом курсу є вивчення міфотворчості різних народів світу в синхронії і діахронії. Дисципліна спрямована на осягнення універсальних і самобутніх рис міфологічних систем різних народів світу; дає уявлення про типологію міфем і міфологем, міфоґенез і сучасну міфотворчість у світовому етнокультурному просторі; формує навички аналізу міфологічних феноменів архаїчних культур та сучасності.
Рекомендована та необхідна література
Дарморіз Оксана. Міфологія : навч. посібник. Львів : ЛНУ імені Івана Франка, 2010. 248 с. Культурологія: підручник для студентів вищих навчальних закладів / кол. авторів; за ред. А. Є. Конверського. Харків: Фоліо, 2013. 863 с. Лубський В.І., Харьковщенко Є.А., Лубська М.В., Горбаченко Т.Г. Історія релігій світу. Навчальний посібник. Київ: Центр учбової літератури, 2014. 536 с. Міфи та фольклор народів світу: Посібник-хрестоматія / УНДІАСД; авт.-упоряд.: І. Б. Матяш, А. А. Астахова, І. Г. Панченко; наук. ред. І. Б. Матяш. Київ, 2003. 278 с. Міфологія : навч.-метод. посіб. / [авт.-упоряд. І. Б. Скакальська]. Кременець : ВЦ КОГПІ ім. Тараса Шевченка, 2014. 257 Еліаде М. Священне і мирське. Міфи, сновидіння і містерії. Мефістофель і андрогін. Окультизм, ворожбитство та культурні уподобання (пер. Г. Кьорян, В. Сахна). Київ: Основи, 2001. 592 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Методи: лекції, семінарські заняття, самостійна робота Заходи: Усна відповідь Доповнення, участь у дискусії Тести Захист презентації Виконання індивідуальної роботи: підготовка презентації
Методи та критерії оцінювання
Загальна оцінка за семестр складається із балів, отриманих за аудиторну роботу (яка синтезує і самостійну роботу з опрацювання теоретичного матеріалу для підготовки до аудиторної: усні відповіді, доповнення, участь у дискусії, тести, захист презентації) та за самостійну роботу (підготовка презентації). Усі види робіт за семестр мають у підсумку: у максимальному вимірі 60 балів, у мінімальному вимірі 36 балів. У разі відсутності на семінарському занятті студент має відпрацювати завдання на семінар. Підсумкове оцінювання: Іспит у письмовій формі – 24/40 балів.
Мова викладання
Українська мова

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра фольклористики
Навчально-науковий інститут філології