Фольклор слов’янських народів

Освітня програма: Фольклористика, українська мова і література та іноземна мова

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології

Назва дисципліни
Фольклор слов’янських народів
Код дисципліни
ДВС.2.04
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
6 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
ПРН 13. Аналізувати й інтерпретувати твори української та зарубіжної художньої літератури й усної народної творчості, визначати їхню специфіку й місце в літературному процесі. ПРН 21. Збирати, документувати, систематизувати фольклорний матеріал. ПРН 25.2 Застосовувати на практиці знання типових для світової епіки першообразів, мотивів, формул, архітектоніки текстів різних жанрів і субжанрів; виявляти у текстовому просторі української народної епіки алюзій світових культурних надбань (за вибірковим блоком «Міфологія і фольклор народів світу»)
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
До початку вивчення цього курсу студенти мають опанувати навчальні дисципліни: НДД.09. Український фольклор, НДД.13. Поетика фольклору, НДД.14. Теорія фольклору; − Уміти збирати та інтерпретувати інформацію щодо феноменів та явищ усної народної творчості; розрізняти автохтонні та універсальні фольклорні явища, застосовувати основні терміни та поняття при аналізі фольклорних явищ та процесів; планувати і оцінювати власну роботу; застосовувати інтерактивні і мультимедійні засоби. − Володіти елементарними навичками фольклористичного аналізу; критичного ставлення до аналізованих явищ; пошуку та впорядкування інформації, використання іншомовних джерел.
Зміст навчальної дисципліни
Мета дисципліни – сформувати систему знань про культурну спадщину слов'янських народів; про спільні та відмінні явища у фольклорі слов’ян, про зв’язки між усними традиціями українського народу та східних, західних та південних слов'ян. Анотація. Курс сприяє фаховій підготовці студентів та знайомить зі специфікою фольклору різних слов'янських етносів, його жанровою системою, історією і поетикою окремих жанрів; спрямований на формування у студентів знань про регіональну специфіку фольклору слов'янських народів, його тематику, образність, особливості обрядових практик. У курсі висвітлюються процеси еволюції усної народнопоетичної творчості східних, західних та південних слов'ян, сторінки історії слов'янської фольклористики, розкривається роль і значення народної творчості для становлення і розвитку національних літератур.
Рекомендована та необхідна література
Фольклор та мистецтво слов’ян у європейському контексті : колективна монографія / [голов. ред. Г. А. Скрипник, відп. ред. Л. К. Вахніна] ; авт. статті : Л. К. Вахніна.; НАНУ, ІМФЕ ім. М. Т. Рильського. К., 2012. 276 с. Слов’янський світ : ілюстр. слов.-довід. міфолог. уявлень, вірувань, обрядів, легенд та їхніх відлунь у фольклорі і пізніших звичаях українців, братів-слов’ян та ін. народів. К., 2008 Польські народні казки. Polskie Bajki. Ludowe / Л. Вахніна (пер. з пол., упоряд. та передм.). Київ: Етнос, 2004. 216 с. Художня культура західних та південних слов’ян. Енциклопедичний словник. Київ: ІМФЕ ім. М. Т. Рильського НАН України, 2006. 246 с. Скрипка В.М. Українська, чеська та словацька лірика: історико-порівняльне дослідження. К.: Наукова думка, 1970. 226 с. Slownik folkloru polskiego. Warsza{d, 1965. K., 1993.432 c. Moszyński K. Kultura ludowa słowian. T. 1. Kultura materialna; T. 2. Cz. 1, 2. Kultura duchowa. Warszawa, 1968.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Заняття проводяться у вигляді лекцій та семінарських занять. Завершується дисципліна – іспитом. Форми навчання: лекція, семінар, самостійна робота. Упродовж семестру після лекційних занять із відповідних тем проводяться семінарські заняття, на яких здійснюється оцінювання відповідно до видів робіт (усна відповідь, доповідь/ презентація, контрольна робота).
Методи та критерії оцінювання
Контроль знань здійснюється за системою ECTS, яка передбачає оцінювання теоретичної підготовки (50 %); оцінювання практичної підготовки (40%); оцінювання комунікації (10%). Семестрову кількість балів формують бали, отримані студентом у процесі засвоєння матеріалу з усіх тем двох змістових частин (усні відповіді), виконання індивідуальних робіт (презентація, реферат) та написання контрольних робіт: 36/60. Для студентів, які упродовж семестру не досягли мінімального рубіжного рівня оцінки (36 балів) у кінці семестру проводиться підсумкова семестрова контрольна робота або оцінюються індивідуальні роботи за темами курсу. Максимальна оцінка за додаткові форми оцінювання не може перевищувати 40% максимальної підсумкової суми балів за семестр (24 бали). Підсумкове оцінювання у формі екзамену: максимальна кількість балів на екзамені – 40 балів, мінімальна кількість балів, які додаються до семестрових – 24 бали.
Мова викладання
Українська мова

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Наталія Михайлівна Хоменко
Кафедра фольклористики
Навчально-науковий інститут філології

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра фольклористики
Навчально-науковий інститут філології