Релігієзнавство

Освітня програма: ОПП Філософія 2020. Денна форма навчання.

Структурний підрозділ: Філософський факультет

Назва дисципліни
Релігієзнавство
Код дисципліни
ДВВ.19
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
5 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
ПРН 1. Розуміти сенс філософії, її місце в системі культури. ПРН 3. Знати основні етапи, напрямки в історії світової та вітчизняної філософії. ПРН 4. Аналізувати та коментувати літературу з філософської, соціокультурної та загальногуманітарної проблематики. ПРН 10. Мати навички реферування, систематизованого огляду та порівняльного аналізу філософської та загальнонаукової літератури. ПРН 16. Вміти застосовувати загальногуманітарні та філософські знання в різних сферах життєдіяльності.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. До початку вивчення цього курсу студенти мають знати здобутки основних релігійних традицій, їх історико-культурну значущість та географію поширення, стан конфесійної конфігурації сучасної України. 2. Вміти розбиратись у можливих варіантах розв’язання питань теоретичного релігієзнавства і теорії релігії; пояснити основні віроповчальні, культові та інституціональні особливості релігійних традицій; орієнтуватись у сакральних текстах та важливих першоджерелах релігієзнавчої тематики. 3. Володіти елементарними навичками наукового дослідження та критичного аналізу джерел; використання іншомовних фахових інформативних джерел з релігієзнавчої тематики.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна «Релігієзнавство» є обов’язковою дисципліною для спеціальності «філософія». У змістовному відношенні постає викладом не лише віроповчального, ціннісно-нормативного, культового та інституціонального потенціалу релігійних традицій світу, але й демонстрацією їх інтелектуальних можливостей. Відповідно, ознайомлення з ідеями цього курсу сприятиме більш поглибленому, більш якісному розумінню студентами проблем, пов’язаних з функціонуванням феномену релігії та її найбільш помітних історичних форм.
Рекомендована та необхідна література
1. Біблія. Сучасний переклад Р. Турконяка. К.: Українське біблійне тов-ство, 2021. 1172 с. 2. Бгаґавадґіта / Пер. Д. Бурба. Х.: Фоліо, 2020. 139 с. 3. Вебер М. Протестантська етика і дух капіталізму. К.: Наш формат, 2018. 216 с. 4. Велесова книга: духовний заповіт предків. Ритм. пер. укр. мовою, дослідження та рецензії Б. Яценка. К.: Велес, 2008. 160 с. 5. Дао де цзин. Х.: Фоліо, 2020. 88 с. 6. Дисциплінарне релігієзнавство. Навчальний посібник / За ред. А. Колодного. К.: Відділення релігієзнавства Інституту філософії НАН України, 2010. 219 с. 7. Дюркгейм Е. Первісні форми релігійного життя. К.: Юніверс, 2002. 424 с. 8. Еліаде М. Пошуки. Історія та смисл в релігії. К.: Дух і Літера, 2018. 256 с. 9. Еліаде М. Трактат з історії релігій. К.: Дух і літера, 2016. – 520 с. 10. Зарубіжна література: Матеріали до вивчення літератур зарубіжного Сходу: Хрестоматія / Упоряд. Л.В. Грицик. К.: ВПЦ «Київський університет», 2006. 689с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінари, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Підсумкове оцінювання у формі іспиту: Іспит у письмовій формі – 24 / 40 балів. Білет складається з 3 питань, два з яких (за вибором студента) оцінюється за шкалою 20 балів, що в загальному підсумку дає 40 балів за іспит. Студент не допускається до іспиту, якщо під час семестру набрав менше, ніж 20 балів. Для отримання загальної позитивної оцінки з дисципліни оцінка за іспит не може бути меншою 24 балів. У випадку, коли студент на іспиті набрав менше 24 балів, вони не додаються до семестрової оцінки (незалежно від кількості балів, отриманих під час навчального періоду). Рекомендований мінімум допуску до іспиту – 36 балів. Таким чином, підсумкова оцінка з дисципліни (мінімум 60, максимум 100 балів) складається із суми кількості балів за семестр (мінімум 36, максимум 60 балів) та екзаменаційної роботи (мінімум 24, максимум 40 балів).
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Олександр Васильович Сарапін
Кафедра релігієзнавства
Філософський факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра релігієзнавства
Філософський факультет