Соціальна філософія та філософія історії
Освітня програма: ОПП Філософія 2020. Денна форма навчання.
Структурний підрозділ: Філософський факультет
Назва дисципліни
Соціальна філософія та філософія історії
Код дисципліни
ННД.8
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
6
Результати навчання
ПРН 3. Знати основні етапи, напрямки в історії світової та вітчизняної філософії. ПРН 4. Аналізувати та коментувати літературу з філософської, соціокультурної та загальногуманітарної проблематики. ПРН 6. Мати обізнаність щодо основних напрямів, тенденцій, проблематики сучасної філософії. ПРН 8. Мати обізнаність у головних філософських методах і підходах, розуміти етико-практичну значущість філософського знання. ПРН 17. Мати навички участі в наукових та прикладних дослідженнях у галузі філософії.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1.До початку вивчення цього курсу студенти мають знати загальні уявлення про теоретичну і практичну філософію; про специфіку філософських проблем у їхньому стосунку до історії й суспільного життя; про засади критичного осмислення соціально-філософських концепцій, історичної проблематики. 2.Вміти здійснювати аналітичну роботу; збирати та інтерпретувати наявну інформацію, обробляючи основну літературу з практичної та теоретичної філософії, ставити загальні цілі і основні завдання філософських досліджень; оперувати основними складовими теоретичної і практичної філософії у повсякденному житті і загальній соціальній практиці; полемізувати стосовно ключових соціально-філософських проблем, пов’язаних із історичними етапами індустріальності та постіндустріальності й культурою постмодерну; 3.Володіти елементарними навичками розв’язувати задачі та практичні проблеми у процесі навчання.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна "Соціальна філософія та філософія історії" розкриває взаємозв’язок наявного і належного у соціальній реальності, взаємозалежності соціальних знань і соціальних цінностей у соціальному пізнанні та сприяє виявленню та виробленню принципів методології, пізнання та перетворення соціальної дійсності. Соціальна філософія постає як узагальнення спеціальних (регіональних) філософських теорій, які досліджують окремі сфери суспільного життя - філософії права, філософії релігії, філософії економіки, філософії політики, філософії мистецтва тощо. Соціальна філософія постає як універсальна соціальна теорія щодо спеціальних соціальних теорій - теорії соціальної дії, теорії соціальної комунікації, теорії соціальних систем, теорії особистості тощо. Також соціальна філософія дає обґрунтування застосуванню, і зокрема сумісності, різних методологій у сфері соціального пізнання - функціоналізму, інституціоналізму, структуралізму, соціальній феноменології, аксіології тощо. Соціальна філософія набуває своєї інституалізації на початку XX століття, хоча окремі соціально-філософські проблеми отримували свій аналіз впродовж усієї історії філософії - з найдавніших часів і до сучасності. Піднесення ролі соціальної філософії пов’язане зі зростанням суспільної ролі соціальної критики, яка набуло особливого запиту зі становлення ліберальної демократії. Історично першою і найбільш впливовою у свій час формою соціальної філософії була філософія марксизму, яка від своєї появи отримала численних і радикальних критиків, що породило низку альтернативних марксизму класичних соціальних теорій.
Рекомендована та необхідна література
1.Бойченко М. І. Соціальна філософія: Підручник. Київ: ВПЦ «Київський університет», 2020. 624 с. 2.Губерський Л., В.Андрущенко, М.Михальченко Соціальна філософія. Історія, теорія, методологія. Підручник для вищих навчальних закладів. Вид. 3-є, випр. та доп. Київ: Генеза, 2006. 656 с. 3.Шюц А, Лукман Т. Структури життєсвіту. / пер. з нім. і післям. В. Кебуладзе. Харків: Фоліо, 2018. 539 с. 4. Вебер М. Соціологія. Загальноісторичні аналізи. Політика / пер. з нім. Київ: Основи, 1998. 534 с. 5.Дюркгайм Е. Первісні форми релігійного життя: Тотемна система в Австралії / пер. з фр. Г. Філіпчуката 3. Борисюк. Київ: Юніверс, 2002. 423 с. 6.Зимель Г. Філософія грошей. / пер. з нім. І. Андрущенка і В. Терлецького. Харків: Фоліо, 2019. 672 с. 7. Манхейм К. Ідеологія і утопія / пер. з нім.. Колісніченко А. І., Шкірчак С. І. Історія політичної думки ХХ-ХХІ століть у першоджерелах: [навчальний посібник]. Миколаїв: Вид-во ЧДУ ім. Петра Могили, 2011. Том 1. С. 64-73.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінари, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Підсумкове оцінювання у формі іспиту: Іспит у письмовій формі - 24/40 балів. Оцінювання на іспиті відбувається в письмовій формі. Білет складається з 3 питань, відповідь на перше питання може бути максимально оціненою у 14 балів, а на два інші питання - у 13 балів за кожне (тобто: 13+13=26 балів), що в загальному підсумку дає 40 балів за іспит. Студент не допускається до іспиту, якщо під час семестру набрав менше, ніж 20 балів. Для отримання загальної позитивної оцінки з дисципліни оцінка за іспит не може бути меншою 24 балів. У випадку, коли студент на іспиті набрав менше 24 балів, вони не додаються до семестрової оцінки (незалежно від кількості балів, отриманих під час навчального періоду). Таким чином, підсумкова оцінка з дисципліни (мінімум 60, максимум 100 балів) складається із суми кількості балів за семестр (мінімум 36, максимум 60 балів) та іспит (мінімум 24, максимум 40 балів).
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Михайло
Іванович
Бойченко
Кафедра теоретичної і практичної філософії
Філософський факультет
Філософський факультет
Валентина
Леонідівна
Якубіна
Кафедра теоретичної і практичної філософії
Філософський факультет
Філософський факультет
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Кафедра теоретичної і практичної філософії
Філософський факультет
Кафедра теоретичної і практичної філософії
Філософський факультет