Філософська пропедевтика

Освітня програма: ОПП Філософія. 2021. Денна форма навчання.

Структурний підрозділ: Філософський факультет

Назва дисципліни
Філософська пропедевтика
Код дисципліни
ОК.12
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
ПРН 1. Розуміти сенс філософії, її місце в системі культури. ПРН 2. Розуміти розмаїття та специфіку філософських дисциплін, знати філософську термінологію. ПРН 4. Аналізувати та коментувати літературу з філософської, соціокультурної та загальногуманітарної проблематики. ПРН 10. Мати навички реферування, систематизованого огляду та порівняльного аналізу філософської та загальнонаукової літератури. ПРН 15. Мати навички ведення інтелектуальних дискусій на засадах діалогу, відкритості й толерантності.
Форма навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
1. До початку вивчення цього курсу студенти мають знати базові принципи дослідження текстів; принципи та усталені підходи аналізу, переказу та висновків з опрацьованого матеріалу, основоположення застосування різних методів та підходів до аналізу явищ історії філософії, її систематизації та можливостей структурування. 2. Вміти аналізувати матеріал, працювати з текстами/інформаційними джерелами та вміти їх класифікувати у відповідності до сучасної цифрової епохи, володіти категоріальним апаратом базової середньої освіти; застосовувати методологічний інструментарій історикофілософського дослідження, самостійно укладати джерельну базу (власного) дослідження; 3. Володіти елементарними навичками наукового дослідження та роботи з інформацією; критичного ставлення та прогнозування стосовно політичних, економічних, культурномистецьких подій та явищ; використання іншомовних фахових історико-філософських інформативних джерел.
Зміст навчальної дисципліни
На розгляд дисципліни "Філософська пропедевтика" виноситься вступ до філософії в її теоретичній та історико-філософській складовій, а також включає вступний огляд процесу розвитку європейської філософії. Філософська пропедевтика являє собою огляд філософських проблем і вчень, розроблених представниками в різні часи, які не лише вплинули на розвиток філософських вчень сьогодення, але й сформували вчення актуальні своєю проблематикою для формування спеціальних знань з даної спеціальності. Дана дисципліна формує у студента уявлення про те, що є філософія на різних рівнях, як на термінологічному, так і на змістовному, що філософія не є однозначним явищем не лише в системі гуманітарного знання, але й в структурі наукового знання, вона потребує власної ревізії та постійного критичного переосмислення, а також відкриває ряд проблем, які відповідають безпосередній діяльності сучасної людини та викликам, які постають перед людиною сучасної епохи
Рекомендована та необхідна література
1. Теоретична і практична філософія : навчальний посібник / В. О. Дем'янов, М. І. Бойченко, В. В. Приходько та ін. ; заг. ред. Л. О. Шашкової. – К. : ВПЦ "Київський університет", 2017. – 464 с. – Розділ 1. 2. Barthes Roland Elements of Semiology // https://www.google.com/urlsa=t&source=web&rct=j&url=https://monoskop.org/images/2/2c/Barthes_Roland_Elements_of_Semiology_1977.pdf&ved=2ahUKEwj4n7OD_JP6AhWhPOwKHYA4C9cQF noECA8QAQ&usg=AOvVaw0kGrn7lvYTLyTatzIjoem1 3. Bourdieu Pierre Reproduction in Education, Society and Culture //https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://monoskop.org/images/8/82/Bourdieu_Pierre_Passeron_Jean_Claude_Reproduction_in_Education_Society_and_Culture_1990.pdf&ved=2ahUKEwjntNy5-pP6AhVwxosKHZl0AHQQFnoECA0QAQ&usg=AOvVaw32eXdTSPBLFz29fRinV4T
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінари, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Підсумкове оцінювання у формі іспиту: Іспит у письмовій формі - 24 / 40 балів. Білет складається з 2 питань, кожне з яких оцінюється за шкалою 20 білів, що в загальному підсумку дає 40 балів за іспит. Студент не допускається до іспиту, якщо під час семестру набрав менше, ніж 20 балів. Для отримання загальної позитивної оцінки з дисципліни оцінка за іспит не може бути меншою 24 балів. У випадку, коли студент на іспиті набрав менше 24 балів, вони не додаються до семестрової оцінки (незалежно від кількості балів, отриманих під час навчального періоду). Рекомендований мінімум допуску до іспиту – 36 балів Таким чином, підсумкова оцінка з дисципліни (мінімум 60, максимум 100 балів) складається із суми кількості балів за семестр (мінімум 36, максимум 60 балів) та екзаменаційної роботи (мінімум 24, максимум 40 балів).
Мова викладання
Українська