Історія науки й техніки
Освітня програма: ОПП Філософія. 2021. Денна форма навчання.
Структурний підрозділ: Філософський факультет
Назва дисципліни
Історія науки й техніки
Код дисципліни
OК.34
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
2 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
ПРН 4. Аналізувати та коментувати літературу з філософської, соціокультурної та загальногуманітарної проблематики.
ПРН 7.Розуміти сучасну наукову картину світу, її основні проблеми та суперечності.
ПРН 10.Мати навички реферування, систематизованого огляду та порівняльного аналізу філософської та загальнонаукової літератури.
ПРН 12. Вміти викладати власні міркування послідовно, логічно, систематично та аргументовано.
ПРН 18. Ефективно працювати з інформацією: добирати необхідну інформацію з різних джерел, зокрема з фахової літератури та електронних баз, критично аналізувати й інтерпретувати її, впорядковувати, класифікувати й систематизувати.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Вимоги до вибору навчальної дисципліни: 1. До початку вивчення студенти мають знати специфіку філософських проблем у їхньому стосунку до науки, релігії, мистецтва; основні поняття і категорії філософії, основні уявлення про структуру світогляду, структуру теоретичної і практичної діяльності людини. 2. Вміти збирати і узагальнювати інформацію щодо історичних досягнень науки і техніки, застосовувати основні терміни і категорії філософії в аналізі культурноісторичних явищ та процесів, застосовувати основні логічні методи, аналізу і синтезу, індукції і дедукції; пояснювати сутність феномену науки, її ролі у людському житті. 3. Володіти елементарними навичками вирішення навчальних задач; опрацювання рекомендованої літератури; здійснення комунікації в освітньому середовищі.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна «Історія науки і техніки» знайомить студентів з історичним процесом розвитку науки і техніки, із загальною історією науки та накопиченням наукових знань в окремих галузях природничих, соціальних, гуманітарних, технічних наук відповідно до конкретних історичних етапів. Особлива увага приділена висвітленню і аналізу проблем стосунку науки і філософії, засадам критичного осмислення філософією проблематики науки, а також впливу соціальнокультурного контексту на розвиток науки.
Рекомендована та необхідна література
1. Шашкова Л.О. Тексти лекцій до вивчення дисципліни та інші матеріали розміщені на сайті філософського факультету на платформі електронного навчання e-learning 2. http://www.e-philosophy.kiev.ua/ 3. Пікашова Т.Д., Шашкова Л.О. Основи історії науки і техніки. Навч. посібник. – Київ, ІЗНМ. - 1997. – 399 с. 4. Вайнберг Стівен. Пояснюючи світ. Історія сучасної науки / Видавництво: Клуб Сімейного Дозвілля, 2019. – 352 с. 5. Історія європейської цивілізації. За редакцією Умберто Еко. Близький Схід. – Харків, «Фоліо», 2016. – 1310 с. 6. Історія європейської цивілізації. За редакцією Умберто Еко. Рим. – Харків, «Фоліо», 2015. – 1040 с. Михайличенко О.В. Історія науки і техніки: Навчальний посібник / Михайличенко О.В. [Текст з іл.] – Суми: СумДПУ, 2013. – 346 с. https://shron1.chtyvo.org.ua/Mykhailychenko_Oleh/Istoriia_nauky_i_tekhniky.pdf
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінари, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Екзаменаційне оцінювання відбувається у письмовій формі. Білет складається з 2 питань, кожне з яких оцінюється за шкалою 20 балів, що в загальному підсумку дає 40 балів за іспит. Студент не допускається до іспиту, якщо під час семестру набрав менше, ніж 20 балів. Для отримання загальної позитивної оцінки з дисципліни оцінка за іспит не може бути меншою 24 балів. У випадку, коли студент на іспиті набрав менше 24 балів, вони не додаються до семестрової оцінки (незалежно від кількості балів, отриманих під час навчального періоду). В екзаменаційній відомості у колонці «бали за іспит/ екзамен» ставиться «0», а в колонку «підсумкова оцінка з дисципліни» переноситься лише кількість балів, отриманих під час семестру. Рекомендований мінімум допуску до іспиту – 36 балів Таким чином, підсумкова оцінка з дисципліни (мінімум 60, максимум 100 балів) складається із суми кількості балів за семестр (мінімум 36, максимум 60 балів) та екзаменаційної роботи (мінімум 24, максимум 40 балів).
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Людмила
Олексіївна
Шашкова
Кафедра теоретичної і практичної філософії
Філософський факультет
Філософський факультет
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Кафедра теоретичної і практичної філософії
Філософський факультет