Історія торгівлі та грошового обігу в Україні (від найдавніших часів до поч. XX ст.)

Освітня програма: Історія України та культурна антропологія (з поглибленим вивченням іноземних мов)

Структурний підрозділ: Історичний факультет

Назва дисципліни
Історія торгівлі та грошового обігу в Україні (від найдавніших часів до поч. XX ст.)
Код дисципліни
ВК 1.8
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
8 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Знати термінологічну базу та періодизацію історії торгівлі та грошового обігу в Україні, етапи та складові торгових відносин в історії України (до початку XX ст.), причини та значення зародження вітчизняного монетного карбування та головних зовнішніх постачальників монетної маси до України (до початку XX ст.), вміти визначати та характеризувати сутність та наслідки засадничих змін у сфері торгівлі та грошового обігу в Україні, характеризувати вплив різних факторів, що визначали характер розвитку торгівлі та грошового обігу в Україні. Володіти навичками аналізу сутності та наслідків засадничих змін у сфері торгівлі та грошового обігу в Україні, навичками аналізу історичних джерел, що містять інформацію з історії торгівлі та грошового обігу в Україні. Вміти характеризувати зміст етапів розвитку торгівлі та грошового обігу в Україні і їх місце у вітчизняній історії, об’єктивно оцінювати важливість самостійності держави у сфері торгівлі та грошового обігу.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати: термінологічну база та періодизацію з історії грошових відносин та торгівлі в Україні (до початку XX ст.); етапи та складові торгових відносин в історії України; причини та значення зародження вітчизняного монетного карбування та головних зовнішніх постачальників монетної маси до України; причини та наслідки домінування на вітчизняному ринку іноземної монети; процеси переформатування напрямів та наповнення експортно-імпортних потоків у Ранньомодерний час і наслідки цих змін для історичного поступу України. Вміти: визначати та характеризувати сутність та наслідки для загальноісторичного розвитку України засадничих змін у сфері торгівлі та грошового обігу; характеризувати роль різних факторів, що визначали характер розвитку торгівлі та грошового обігу в Україні; характеризувати зміст етапів розвитку торгівлі та грошового обігу в Україні і їх місце у вітчизняній історії; об’єктивно оцінювати важливість самостійності національної держави у сфері торгівлі та грошового обігу.
Зміст навчальної дисципліни
Розглядаються основні поняття, етапи та сутність розвитку торгівлі та грошового обігу в Україні (до початку XX ст.). Охарактеризовано кожен з етапів розвитку торгівлі в Україні. Пояснюються чинники, що обумовлювали зміни в характері та географії зовнішньої торгівлі України. Проаналізовано розвиток грошового обігу в Україні у зв’язку із розвитком торгівлі та в загальному контексті історичного поступу українських земель від найдавніших часів до початку XX ст. Акцентується увага на тому, що асортимент експортно-імпортних потоків є визначальним показником загального стану господарського розвитку країни. Розкривається сутність провідного питомо українського напряму зовнішньоторговельних зв’язків та його трансформації під впливом політичного фактору. Мета дисципліни – сформувати у студентів комплексне розуміння історії сфери торгівлі та грошового обігу в Україні як двох взаємопов’язаних процесів, що становлять важливий сегмент господарського розвитку та історії будь-якої держави.
Рекомендована та необхідна література
Дмитрієнко М., Ющенко В., Литвин В., Яковлєва Л. Гроші в Україні. К., 1998. Дорофєєва Н.В., Комаринська З.М. З історії грошей України. Львів, 2000. Економічна історія України: іст.-екон. дослідж.: в 2 т. / [Т.А. Балабушевич та ін.; відп. ред. В.А. Смолій]. Т. 1. К.: Ніка-Центр, 2011. 696 с. Т. 2. К., 2011. 607 с. Небрат В.В. Українська фінансова думка другої половини ХІХ – початку ХХ століть. К., 2007. 224 с. Реєнт О.П. Сільське господарство України і світовий продовольчий ринок (1861–1914 рр.). К., 2011. 365 с. Сидоренко О.Ф. Українські землі у міжнародній торгівлі (IX – середина XVII ст.). К., 1992. Скоморович І.Г. Грошові системи на українських землях: історія і теорія. Львів, 2011. 243 с. Чуткий А.І. Нариси з економічної історії України. Кн. 1. К., 2013. 616 с. Чуткий А.І. Нариси з економічної історії України. Кн. 2. К., 2015. 368 с. Шуст Р.М. Історія грошового обігу та монетної справи в Україні. К., 2009. 376 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Завдання (навчальні цілі): формування цілісної системи знань про характер оформлення, географію зовнішньої торгівлі, особливості формування внутрішньої торгівлі та розвиток грошового обігу в Україні (до початку XX ст.). У результаті вивчення дисципліни студент повинен засвоїти відповідну термінологічну базу, вміти здійснювати самостійний аналіз інформації пов’язаної з історією розвитку торгівлі та грошового обігу в Україні, працювати з фаховою літературою з цієї тематики.
Методи та критерії оцінювання
Семестрове оцінювання: 1. Контрольна робота з тем ЗМ1: РН 1.2 — 10 балів/ 6 балів*. 2. Контрольна робота з тем ЗМ2: РН 1.4 — 10 балів/ 6 балів. 3. Бліц-опитування з тем ЗМ1 (2 опитування): РН 1.1 – 10 балів/ 6 балів. 4. Бліц-опитування з тем ЗМ2 (2 опитування): РН 1.1 – 10 балів/ 6 балів. 5. Реферат (ЗМ1): РН1.3 - 10 балів/ 6 балів. 6. Реферат (ЗМ2): РН1.5 - 10 балів/ 6 балів. 7. Підсумкова контрольна робота (залік): РН 2.1, 2.2 – 40 балів / 24 бали. * максимальний бал/ пороговий бал для отримання позитивної оцінки з відповідної форми контролю. - підсумкове оцінювання: залік.
Мова викладання
українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Андрій Іванович Чуткий
Кафедра давньої та нової історії України
Історичний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра давньої та нової історії України
Історичний факультет