Суспільно-політичний рух в Україні на початку ХХ століття

Освітня програма: Історія України та культурна антропологія (з поглибленим вивченням іноземних мов)

Структурний підрозділ: Історичний факультет

Назва дисципліни
Суспільно-політичний рух в Україні на початку ХХ століття
Код дисципліни
ВК 1.3
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
5 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Знати термінологію та понятійний апарат з теми, історіографію та джерела суспільно-політичних рухів в Україні на початку ХХ ст., фактичний матеріал з теми; сутність, природу та генезис суспільно-політичних процесів в Україні на початку ХХ ст., їх причини та наслідки. Вміти виявляти та опрацьовувати історичні джерела різних видів, які розкривають суспільно-політичні рухи в Україні на початку ХХ ст., аналізувати та співставляти історичні факти суспільно-політичного життя в Україні на початку ХХ ст., досліджувати життя та діяльність активних учасників політичних партій та організацій, національного руху в Україні на початку ХХ ст., формулювати та обґрунтовувати власне бачення проблем суспільно-політичного життя в Україні на початку ХХ ст., здійснювати історичний аналіз впливу суспільно-політичних рухів на політику і практику Австро-Угорської та Російської імперій, їх державних та владних структур.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати сучасні методи історичного пізнання; історичний та політичний термінологічно-понятійний апарат; характер і особливості основних історичних процесів в Україні наприкінці ХІХ – на початку ХХ ст. Вміти самостійно поглиблювати свої знання шляхом пошуку й опрацювання нової інформації з використанням сучасних технічних засобів; науково оцінювати роль суб’єктивних та об’єктивних чинників в історичному процесі, подіях і явищах. Володіти навичками джерельної критики, історичного аналізу.
Зміст навчальної дисципліни
Початок ХХ ст. ознаменувався активізацією суспільно-політичного руху на українських землях. Українці Австро-Угорщини та Російської імперії сформували свої політичні партії, які визначили шляхи та завдання перетворення суспільства, здійснювали пропагандистську та організаційну діяльність з метою їх реалізації. Водночас на українських землях діяли російські, польські, єврейські та інші національні політичні партії та організації, які відстоювали різні політичні, соціально-економічні національно-культурні інтереси. Важливою складовою суспільно-політичного життя початку ХХ ст. був український національний, робітничий, селянський та анархістський рухи. Мета дисципліни: дати студентам теоретичні і фактологічні знання з історії суспільно-політичного руху в Україні на початку ХХ ст., розкрити його сутність та складові.
Рекомендована та необхідна література
Самостійна Україна. Збірник програм Українських політичних партій початку ХХ століття. – Тернопіль, 1991. Українські політичні партії кінця ХІХ – початку ХХ ст.: Програмові і довідкові матеріали. – К., 1993. Українська суспільно-політична думка в ХХ ст.: Документи і матеріали. – Т. 1. – Мюнхен, 1983. Вєтров Р.І. Політичні партії України на початку ХХ століття (1900-1925 рр.). – Навчальний посібник. – Дніпродзержинськ, 1997. Історія суспільних рухів та політичних партій в Україні (ХІХ ст. – 1920 рік). – Львів, 1993. Історія України: Новітня доба: навч. посіб. / В. М. Литвин, В. Ф. Колесник, А. Г. Слюсаренко та ін. – К.: Академвидав, 2012. – 480 с. Жерноклєєв О. Українська соціал-демократична партія (1899–1918). – Івано-Франківськ, 1997. Колесник В., Рафальський О., Тимошенко О. Шляхом національного відродження: Національне питання в програмах та діяльності українських партій Наддніпрянщини. 1900–1907. – К.,1998.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Завдання (навчальні цілі): сформувати у студентів цілісну систему знань про суспільно-політичний рух в Україні на початку ХХ ст., навчити студентів знаходити і критично аналізувати історичну інформацію, обґрунтовувати оцінки найважливіших подій та явищ суспільно-політичного життя в контексті закономірностей історичного розвитку, визначати їх об’єктивну і суб’єктивну спричиненість у конкретно-історичний період.
Методи та критерії оцінювання
Семестрове оцінювання: Контрольна робота з тем. Реферат з тем. Підсумкове оцінювання: форма оцінювання - залік; максимальна кількість балів – 40 балів; оцінюються такі результати навчання студента – знання термінології та понятійного апарату, історіографії та джерел суспільно-політичного руху в Україні на початку ХХ ст., фактичного матеріалу з теми; сутності, природи та генезису історичних явищ, причинно-наслідкових зв’язків історичних подій і процесів; вміння аналізувати та співставляти історичні факти суспільно-політичного життя в Україні на початку ХХ ст., формулювати та обґрунтовувати власне бачення проблем, здійснювати історичний аналіз впливу суспільно-політичних рухів на політику і практику держави та владних структур, обгрунтувати на основі конкретно-історичного матеріалу та джерел загальну оцінку суспільно-політичного життя на українських землях на початку ХХ ст.; форма проведення заліку – письмова, види завдань – на залік виноситься 2 питання.
Мова викладання
українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Віктор Федорович Колесник
Кафедра давньої та нової історії України
Історичний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра давньої та нової історії України
Історичний факультет