Українська мова у професійній комунікації

Освітня програма: Історія України та культурна антропологія (з поглибленим вивченням іноземних мов)

Структурний підрозділ: Історичний факультет

Назва дисципліни
Українська мова у професійній комунікації
Код дисципліни
ОК 37
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
2 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Знати. Сучасний стан розвитку української літературної мови, її функції в соціумі. Сучасний стан розвитку функціональних стилів української літературної мови. Основні лінгвістичні особливості жанрів наукової, офіційно-ділової та медійної комунікації. Стилістичні можливості мовних засобів та особливості їх вживання у різних комунікативних ситуаціях. Вміти. Вирізняти й аналізувати тексти наукового, медійного та офіційноділового стилів. Самостійно створювати різножанрові тексти. Аналітично опрацьовувати наукову літературу та реферувати наукові тексти. Комунікація. Обговорювати та дискутувати щодо актуальних проблем стилістичних можливостей мовних засобів у різних комунікативних ситуаціях, аналізу текстів різних стилів сучасної української літературної мови. Самостійно й колективно створювати та презентувати тексти різних стилів (зорієнтовані на усну і писемну комунікацію) відповідно до потреб чи завдань.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
знати правописні норми сучасної української літературної мови, найважливіші функції української мови; вміти пояснити значення основних філологічних термінів, передбачених стандартним шкільним курсом; володіти елементарними навичками моделювання текстів різних стилів.
Зміст навчальної дисципліни
У межах дисципліни «Українська мова у професійній комунікації» систематизуються знання студентів про специфіку мовної ситуації в Україні, функціональні різновиди української літературної мови з увагою до наукового, медійного та офіційно-ділового стилів, а також аналізуються відповідні спеціалізаціям студентів терміносистеми. Мета дисципліни – ознайомити студентів із особливостями розвитку й функціонування сучасної української літературної мови та її стильовою специфікою, сформувати практичні уміння роботи з текстами та навички мовної комунікації відповідно до обраної спеціалізації.
Рекомендована та необхідна література
Колоїз Ж. В. Українська наукова мова: [практикум]. Кривий Ріг : КДПУ, 2017. Луценко О.І. Українська наукова мова. К.: ФОП Гуляєва В.М., 2020. Мацько Л.І., Сидоренко О.М., Мацько О.М. Стилістика української мови. – К., 2003. Пилинський М.М. Мовна норма і стиль. – К., 1976. Пономарів О.Д. Стилістика сучасної української мови. – К., 1992. Чемеркін С.Г. Українська мова в Інтернеті: позамовні та внутрішньоструктурні процеси. – К., 2009. Шевченко Л.І., Шулінова Л.В. Стилістика української мови: функціональна діагностика тексту. Навчальний посібник. – К., 2004.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Завдання (навчальні цілі). Навчальна дисципліна спрямована на формування загальних і спеціальних компетентностей студента. ЗК 6. Здатність застосовувати знання у практичних ситуаціях. ФК 5. Здатність володіти категоріально-понятійним апаратом та хронологією історичної науки. ФК 11. Здатність чітко і логічно відтворювати базові історичні знання, оцінювати нові відомості, факти, події та інтерпретації в контексті формування в учнів цілісної історичної картини світу. ФК 12. Здатність формулювати тексти та короткі описи (есе) на основі сучасної (оновленої) історичної інформації, яка може бути використана в журналістиці, місцевих органах влади та музеях. ФК 19. Здатність формувати високу історичну й громадянську свідомість, політичну культуру, національну гідність та історичну національну пам’ять.
Методи та критерії оцінювання
Семестрове оцінювання: Контроль знань здійснюється за системою ECTS, яка передбачає дворівневе оцінювання засвоєного матеріалу, зокрема оцінювання теоретичної підготовки – результати навчання, що складає 40% від загальної оцінки, та оцінювання практичної підготовки – результати навчання; комунікація; автономність та відповідальність, що складає 60% загальної оцінки.
Мова викладання
українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра стилістики та мовної комунікації
Навчально-науковий інститут філології