Історія комуністичного тоталітарного режиму: становлення, еволюція, реалізація в Україні
Освітня програма: Історія України та культурна антропологія (з поглибленим вивченням іноземних мов)
Структурний підрозділ: Історичний факультет
Назва дисципліни
Історія комуністичного тоталітарного режиму: становлення, еволюція, реалізація в Україні
Код дисципліни
ОК 35
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
6 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
Знати історіографію, періодизацію і характеристики основних етапів історії комуністичного тоталітарного режиму
Знати основні тенденції становлення та еволюції комуністичного тоталітарного режиму в конкретні історичні періоди
Знати найважливіші факти, події та процеси історії комуністичного тоталітарного режиму
Вміти всебічно розглядати проблему дослідження з використанням відповідних джерел і наукової літератури з історії комуністичного тоталітарного режиму
Вміти досліджувати життя та діяльність конкретних осіб у контексті їхньої історичної доби
Вміти робити висновки про результати діяльності осіб, спільнот та структур у конкретні історичні епохи
Вміти з’ясовувати взаємозв’язок між історичними подіями, явищами, процесами, які відбувалися в СРСР та світі, формулювати власну думку, обґрунтовувати висновки та оцінки
Визначати наслідки перебування українських земель у складі СРСР, прослідковувати вплив радянського експерименту на сучасні процеси в Україні та світі
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати сучасні методи історичного пізнання; історичний термінологічно-понятійний апарат; характер і особливості історичного процесу в Європі та Україні у ХІХ - на початку ХХ ст.
Вміти самостійно поглиблювати свої знання шляхом пошуку й опрацювання нової інформації з використанням сучасних технічних засобів; науково оцінювати роль суб’єктивних та об’єктивних чинників в історичному процесі, подіях і явищах.
Зміст навчальної дисципліни
Навчальна дисципліна складається із 2-х блоків. У першому блоці вивчаються передумови та наслідки захоплення влади більшовиками в росії у 1917 р., становлення радянської держави. Висвітлюються основні етапи створення СРСР, місце та роль Української СРР у радянському союзі; здійснення нової економічної політики, національно-державне будівництво, політична боротьба в більшовицькому керівництві і специфіка цих процесів у радянській Україні. Розглядаються механізми формування комуністичної тоталітарної системи, здійснення індустріалізації та колективізації, зовнішньополітична діяльність СРСР у 1920-1930-х рр. Другий блок присвячений участі СРСР у Другій світовій війні, висвітленню еволюції комуністичного тоталітарного режиму в умовах війни та післявоєнний час. Аналізуються особливості функціонування тоталітарної економіки, політична боротьба після смерті Й.Сталіна. Розглядаються наростання кризових явищ в економіці, суспільно-політичному житті СРСР та Українській РСР, основні напрями зовнішньої політики СРСР; припинення існування комуністичного тоталітарного режиму. Мета дисципліни – формування системної уяви здобувачів освіти історичного факультету про основні етапи становлення, функціонування та припинення існування радянського тоталітарного режиму, розуміння студентами специфіки реалізації тоталітарної моделі в радянській Україні (УСРР/УРСР).
Рекомендована та необхідна література
Білокінь С.І. Масовий терор як засіб державного управління в СРСР (1917-1941рр.): джерелознавче дослідження, 1999. - 447 с. - Т. 2. - 2013. - 1065 с., Верт Н. Історія радянської держави. 1900-1991, 2001 - 480 с., Випробовуючи долю, гартуючи волю. Україна й українці в ХХ – на початку ХХІ ст. У 3-х кн., 2021. – Кн. 1: Україна й Українці В 1917–1939 рр. 720 с.; – Кн. 2: Від Другої світової до холодної: війни в долі України. 624 с., Зовнішня політика СРСР. Збірник документів і матеріалів (1917–1939) / [упоряд. С. Ф. Пивовар, А. М. Пижик]. - Ніжин: Лисенко М. М. [вид.], 2019. - 623 с., Історія СРСР: Збірник документів і матеріалів (1917-1991). / Упорядник С.Ф. Пивовар. – К.: Академвидав, 2017. – 352 с., Кульчицький С.В. Червоний виклик: історія комунізму в Україні від його народження до загибелі / С. Кульчицький. - К.: Темпора, 2013 . - Кн. 1. - 2013. - 503 с.; - Кн. 2. - 2013. - 627 с.; - Кн. 3. - 2013. - 386 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Завдання (навчальні цілі) - здатність отримувати інформацію присвячену історії комуністичного тоталітарного режиму з різних історичних джерел та наукової літератури; формування вмінь студентів системно й історично аналізувати економічні, соціальні, політичні і національно-культурні явища і процеси, що відбувалися в комуністичній тоталітарній державі, визначати специфіку цих процесів в УСРР/УРСР; вироблення навичок компаративного бачення світових процесів у ХХ ст. і розуміння ролі СРСР в глобальних процесах; критичне усвідомлення взаємозв’язку між фактами, подіями, явищами і процесами у минулому та на сучасному етапі.
Методи та критерії оцінювання
Семестрове оцінювання: Робота на семінарських заняттях. Самостійна робота. Контрольна робота. Підсумкове оцінювання: форма оцінювання - іспит; максимальна кількість балів 40; результати навчання які будуть оцінюватись: знання історіографії, періодизації і характерних рис основних етапів історії комуністичного тоталітарного режиму, основних тенденцій історичного розвитку СРСР в конкретні історичні періоди, найважливіших фактів, подій та процесів історії комуністичного тоталітарного режиму, вміння всебічно розглядати проблему дослідження, діяльність конкретних осіб з використанням відповідних джерел і наукової літератури з історії комуністичного тоталітарного режиму, з’ясовувати взаємозв’язок між історичними подіями, явищами, обґрунтовані положення і висновки про них, визначати наслідки перебування українських земель у складі СРСР, прослідковувати вплив радянського експерименту на сучасні процеси в Україні та світі. Форма проведення – письмовий іспит, в білеті 4 запитання.
Мова викладання
українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Сергій
Федорович
Пивовар
Кафедра новітньої історії України
Історичний факультет
Історичний факультет
Андрій
Миколайович
Пижик
Кафедра новітньої історії України
Історичний факультет
Історичний факультет
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Кафедра новітньої історії України
Історичний факультет
Кафедра новітньої історії України
Історичний факультет