Історія комуністичного тоталітарного режиму: становлення, еволюція, реалізація в Україні

Освітня програма: Історія України та культурна антропологія (з поглибленим вивченням іноземних мов)

Структурний підрозділ: Історичний факультет

Назва дисципліни
Історія комуністичного тоталітарного режиму: становлення, еволюція, реалізація в Україні
Код дисципліни
ОК 35
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
6 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
Знати історіографію, періодизацію і характеристики основних етапів історії комуністичного тоталітарного режиму Знати основні тенденції становлення та еволюції комуністичного тоталітарного режиму в конкретні історичні періоди Знати найважливіші факти, події та процеси історії комуністичного тоталітарного режиму Вміти всебічно розглядати проблему дослідження з використанням відповідних джерел і наукової літератури з історії комуністичного тоталітарного режиму Вміти досліджувати життя та діяльність конкретних осіб у контексті їхньої історичної доби Вміти робити висновки про результати діяльності осіб, спільнот та структур у конкретні історичні епохи Вміти з’ясовувати взаємозв’язок між історичними подіями, явищами, процесами, які відбувалися в СРСР та світі, формулювати власну думку, обґрунтовувати висновки та оцінки Визначати наслідки перебування українських земель у складі СРСР, прослідковувати вплив радянського експерименту на сучасні процеси в Україні та світі
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати сучасні методи історичного пізнання; історичний термінологічно-понятійний апарат; характер і особливості історичного процесу в Європі та Україні у ХІХ - на початку ХХ ст. Вміти самостійно поглиблювати свої знання шляхом пошуку й опрацювання нової інформації з використанням сучасних технічних засобів; науково оцінювати роль суб’єктивних та об’єктивних чинників в історичному процесі, подіях і явищах.
Зміст навчальної дисципліни
Навчальна дисципліна складається із 2-х блоків. У першому блоці вивчаються передумови та наслідки захоплення влади більшовиками в росії у 1917 р., становлення радянської держави. Висвітлюються основні етапи створення СРСР, місце та роль Української СРР у радянському союзі; здійснення нової економічної політики, національно-державне будівництво, політична боротьба в більшовицькому керівництві і специфіка цих процесів у радянській Україні. Розглядаються механізми формування комуністичної тоталітарної системи, здійснення індустріалізації та колективізації, зовнішньополітична діяльність СРСР у 1920-1930-х рр. Другий блок присвячений участі СРСР у Другій світовій війні, висвітленню еволюції комуністичного тоталітарного режиму в умовах війни та післявоєнний час. Аналізуються особливості функціонування тоталітарної економіки, політична боротьба після смерті Й.Сталіна. Розглядаються наростання кризових явищ в економіці, суспільно-політичному житті СРСР та Українській РСР, основні напрями зовнішньої політики СРСР; припинення існування комуністичного тоталітарного режиму. Мета дисципліни – формування системної уяви здобувачів освіти історичного факультету про основні етапи становлення, функціонування та припинення існування радянського тоталітарного режиму, розуміння студентами специфіки реалізації тоталітарної моделі в радянській Україні (УСРР/УРСР).
Рекомендована та необхідна література
Білокінь С.І. Масовий терор як засіб державного управління в СРСР (1917-1941рр.): джерелознавче дослідження, 1999. - 447 с. - Т. 2. - 2013. - 1065 с., Верт Н. Історія радянської держави. 1900-1991, 2001 - 480 с., Випробовуючи долю, гартуючи волю. Україна й українці в ХХ – на початку ХХІ ст. У 3-х кн., 2021. – Кн. 1: Україна й Українці В 1917–1939 рр. 720 с.; – Кн. 2: Від Другої світової до холодної: війни в долі України. 624 с., Зовнішня політика СРСР. Збірник документів і матеріалів (1917–1939) / [упоряд. С. Ф. Пивовар, А. М. Пижик]. - Ніжин: Лисенко М. М. [вид.], 2019. - 623 с., Історія СРСР: Збірник документів і матеріалів (1917-1991). / Упорядник С.Ф. Пивовар. – К.: Академвидав, 2017. – 352 с., Кульчицький С.В. Червоний виклик: історія комунізму в Україні від його народження до загибелі / С. Кульчицький. - К.: Темпора, 2013 . - Кн. 1. - 2013. - 503 с.; - Кн. 2. - 2013. - 627 с.; - Кн. 3. - 2013. - 386 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Завдання (навчальні цілі) - здатність отримувати інформацію присвячену історії комуністичного тоталітарного режиму з різних історичних джерел та наукової літератури; формування вмінь студентів системно й історично аналізувати економічні, соціальні, політичні і національно-культурні явища і процеси, що відбувалися в комуністичній тоталітарній державі, визначати специфіку цих процесів в УСРР/УРСР; вироблення навичок компаративного бачення світових процесів у ХХ ст. і розуміння ролі СРСР в глобальних процесах; критичне усвідомлення взаємозв’язку між фактами, подіями, явищами і процесами у минулому та на сучасному етапі.
Методи та критерії оцінювання
Семестрове оцінювання: Робота на семінарських заняттях. Самостійна робота. Контрольна робота. Підсумкове оцінювання: форма оцінювання - іспит; максимальна кількість балів 40; результати навчання які будуть оцінюватись: знання історіографії, періодизації і характерних рис основних етапів історії комуністичного тоталітарного режиму, основних тенденцій історичного розвитку СРСР в конкретні історичні періоди, найважливіших фактів, подій та процесів історії комуністичного тоталітарного режиму, вміння всебічно розглядати проблему дослідження, діяльність конкретних осіб з використанням відповідних джерел і наукової літератури з історії комуністичного тоталітарного режиму, з’ясовувати взаємозв’язок між історичними подіями, явищами, обґрунтовані положення і висновки про них, визначати наслідки перебування українських земель у складі СРСР, прослідковувати вплив радянського експерименту на сучасні процеси в Україні та світі. Форма проведення – письмовий іспит, в білеті 4 запитання.
Мова викладання
українська