Нова та новітня історія Центральної та Південно-Східної Європи

Освітня програма: Історія України та культурна антропологія (з поглибленим вивченням іноземних мов)

Структурний підрозділ: Історичний факультет

Назва дисципліни
Нова та новітня історія Центральної та Південно-Східної Європи
Код дисципліни
ОК 33
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
4 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Знати історіографічну та джерельну базу з історії народів ПівденноСхідної та Центральної Європи нової та новітньої доби, основні етапи в історії народів Південно-Східної та Центральної Європи нової та новітньої доби, історію суспільно-політичних та соціально-економічних процесів в межах Центральної та ПівденноСхідної Європи, головних дійових осіб їх роль і місце в подіях нової та новітньої доби в межах регіону. Вміти визначати характерні ознаки у розвитку Центральноєвропейського регіону від середини XVII до початку ХXІ ст., пояснити особливості розвитку Південно-Східного регіону від середини XVII до початку ХXІ ст., систематизувати і узагальнювати потрібну інформацію щодо історії народів ПівденноСхідної та Центральної Європи від середини XVII до початку ХXІ ст., застосовувати набуті знання для визначення суспільнополітичних процесів у країнах регіону. Надавати обґрунтовані відповіді з проблемних питань, що вивчаються в межах дисципліни.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Володіти знаннями з історії регіону давньої доби та середньовіччя; Вміти застосовувати набуті знання для прогнозування суспільно-політичних процесів у межах регіону; Володіти елементарними навичками джерельної критики, історичного аналізу, встановлення причинно-наслідкових зв’язків.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна спрямована на визначення місця та ролі народів Центральної і ПівденноСхідної Європи у світовому історичному процесі у нову та новітню добу, загальні закономірності та регіональну (субрегіональну специфіку) історичного розвитку; вивчення суспільно-політичних та соціально-економічних процесів в межах Південно-Східної та Центральної Європи та ролі й місця в ній видатних історичних постатей. Мета дисципліни – сформувати у студентів цілісні знання з історії народів ПівденноСхідної і Центральної Європи у нову та новітню добу у взаємозв’язку та взаємозалежності з історичними явищами та закономірностями загального розвитку людської цивілізації в межах Європи.
Рекомендована та необхідна література
Єлавич Б. Історія Балкан. ХХ століття. К., 2004. Зашкільняк Л., Крикун М. Історія Польщі: Від найдавніших часів до наших днів. Львів, 2002. Зашкільняк Л.О. Історія Центрально-Східної Європи. Львів, 2001 Коротка історія Угорщини. Ніредьгаза, 1997. Кріль М. Історія Словаччини / М. Кріль. Львів, 2006. Ротшільд Дж. Східно-Центральна Європа між двома світовими війнами – К., 2001 Чорній В. Історія Болгарії / В. Чорній. – Львів, 2007. Хрестоматія з історії західних та південних слов'ян. Т. 2: Нова доба : навч. посіб. для студентів ВНЗ / уклад. В. І. Яровий, О. С. Антонюк, І. В. Малацай ; за ред. В. І. Яровий. – Київ, 2016. Яровий В. І. Історія західних і південних слов’ян (з давніх часів до ХХ ст.): Курс лекцій. – Київ, 2001. Яровий В. І. Новітня історія Центральноєвропейських та Балканських країн ХХ століття: підручник. Київ, 2005.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Завдання (навчальні цілі): формування у студентів вміння аналізувати й узагальнювати історичний матеріал, оцінювати найважливіші події та явища історії Південно-Східної та Центральної Європи в контексті світової; у результаті вивчення курсу студенти повинні засвоїти елементи науково-дослідної роботи, вміти оцінювати головні тенденції, динаміку, подій з історії народів Південно-Східної та Центральної Європи, самостійно всебічно аналізувати, оцінювати і висловлювати власні судження з розглянутих історичних проблем.
Методи та критерії оцінювання
Семестрове оцінювання: 1. Контрольна робота 1, (тест): РН– 1.2 - 8 балів/ 5 балів.* Контрольна робота 2 (тест): РН 1.4 – 10 балів/ 7 балів. 2. Реферат 1: РН 1.1 – 6 балів/ 3 бали. Реферат 2: РН 2.1 – 6 бали/ 3 бали. 3. Робота під час семінарських занять 1 ЗМ: РН 1.1, 1.3, 2.2, 2.3, 3.1 – 16 балів/10 балів. Робота під час семінарських занять 2 ЗМ: РН 1.2, 1.4, 2.1, 2.4, 4.1 – 14 балів/8 балів.
Мова викладання
українська