Філософія
Освітня програма: Історія України та культурна антропологія (з поглибленим вивченням іноземних мов)
Структурний підрозділ: Історичний факультет
Назва дисципліни
Філософія
Код дисципліни
ОК 09
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
7 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
Знати і розуміти: інтелектуальне й соціокультурне призначення філософії, її пізнавальні та смисло-утворюючі можливості, історичну роль; змістовні відмінності філософії від інших сумісних із нею наук; структуру філософського знання, розмаїття та особливості філософських дисциплін, їх ролі в обґрунтуванні та розвиткові людського мислення, пізнання світу, культури та суспільства; особливості поступу філософії, етапи і логіку її розвитку; місце вітчизняної інтелектуальної традиції у світовій думці; еволюцію основних філософських ідей та проблем, напрями і тенденції сучасного філософського дискурсу, їх зв’язок з попередньою інтелектуальною історією. Вміти: логічно, послідовно та аргументовано усно і письмово висловлювати міркування щодо основних філософських проблем в контексті сучасних соціокультурних процесів, що забезпечує здатність до абстрактного мислення, аналізу та синтезу; виділяти підстави власних та інших міркувань, здатність відрізняти суб’єктивні, спонтанні складові.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
До початку вивчення цього курсу студенти мають знати основні етапи та харакреристики історико-культурного процесу; володіти базовими знаннями гуманітарного і суспільствознавчого спрямування.
Вміти збирати та інтерпретувати інформацію щодо суспільних феноменів, процесів та подій; визначати сучасні особливості співіснування людських спільнот в умовах глобалізації; планувати і оцінювати власну роботу; застосовувати інтерактивні і мультимедійні засоби навчання.
Володіти елементарними навичками роботи з гуманітарними текстами; критичного ставлення до політичних, економічних, соціокультурних процесів, подій та явищ.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна «Філософія» належить до переліку обов’язкових дисциплін ЗВО та викладається у VII семестрі бакалаврату. Навчальна дисципліна ознайомлює студентів із філософською думкою в її історичному розвитку та сучасному стані, з фундаментальним способом осягнення підвалин людського існування, пізнання і діяльності, опосередкованих особливостями відповідної їм соціокультурної доби. Надає цілісне уявлення про специфіку філософського знання, його проблематику, поняття та категорії, структуру. Показує методологічну роль філософського знання в розумінні онтологічних, гносеологічних, аксіологічних і соціальних проблем буття. Ознайомлює із основними закономірностями розвитку природи та суспільства і місця людини у світі. Мета дисципліни – формування системи базових знань, вмінь і навичок філософського мислення для розв’язання складних спеціалізованих завдань та практичних проблем, а також створення умов для самостійного осмислення студентами умов існування та розвитку природного і соціального світу, формоутворень культури і пізнання, людини та її сутності.
Рекомендована та необхідна література
Філософія: навчальний посібник для студентів гуманітарних факультетів / кол.авторів; кер.автор.кол. А.О. Приятельчук. – К.: Вадекс, 2021. – 560 с.
Філософія / М. Фюрст, Ю.Тринкс / Пер. з нім. − К: ДУХ І ЛІТЕРА, 2018. – 544.
Історія філософії: Підруч. / За ред. В.І Ярошовця. – К. “Київський університет”, 2007.
Філософія історії: Підруч. / І.В. Бойченко - К.: Знання, 2000. – 723с.
Філософія: Навч. посіб. / Л.В. Губерський, І.Ф. Надольний, В.П. Андрущенко та ін.; за ред. І.Ф. Надольного. – 8-ме вид., стер. – К.: Вікар, 2011.
Філософія: Підруч. / В.Л.Петрушенко – 4-те вид., виправл. і доповн. – Львів, 2009. – 506с.
Філософія: підруч. / за ред. Л.В.Губерського – 2-ге вид., перер. і доповн. – Харків: FOLIO, 2018. – 621 с.
Філософія: хрестоматія (від витоків до сьогодення): навч. посіб. / за ред. акад. НАН України Л.В. Губерського. − К.: Знання, 2012. – 621с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Завдання (навчальні цілі) – системне опанування базових основ філософії (обізнаність здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти в існуючих у розвитку філософської думки традиціях, вченнях, методологіях, основних філософських проблемах та класичних й некласичних підходах до їх осмислення); набуття навичок, що формують вправність мислення, розвиненість рефлексії та здатність до наукової комунікації. Філософія покликана визначити сукупність вихідних орієнтирів, що зумовлюють програму соціальної поведінки суб’єкта.
Методи та критерії оцінювання
Контроль знань здійснюється за системою ECTS, яка передбачає дворівневе оцінювання засвоєного матеріалу, зокрема оцінювання теоретичної підготовки – результати навчання, що складає 40% від загальної оцінки та оцінювання практичної підготовки – результати навчання; комунікація; автономність та відповідальність, що складає 60% загальної оцінки. Оцінювання семестрової роботи: Усна доповідь, доповнення та участь у дискусіях на семінарах. Самостійна робота. Контрольна робота. Семестрову кількість балів формують бали, отримані у процесі засвоєння матеріалу з усіх трьох частин та виконання самостійних робіт. Загальна семестрова оцінка складається із балів отриманих за: аудиторну роботу, самостійну індивідуальну роботу, контрольні роботи. Всі види робіт в семестрі у підсумку мають: 60 балів, у мінімальному вимірі 36 балів. Студент не допускається до іспиту, якщо під час семестру набрав менше ніж 36 балів, які в сумі відповідають мінімальним оцінкам за всі види навчальних робіт.
Мова викладання
українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Марина
Михайлівна
Гончаренко
Кафедра філософії гуманітарних наук
Філософський факультет
Філософський факультет
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Кафедра філософії гуманітарних наук
Філософський факультет