Соціально-політичні студії

Освітня програма: Історія України та культурна антропологія (з поглибленим вивченням іноземних мов)

Структурний підрозділ: Історичний факультет

Назва дисципліни
Соціально-політичні студії
Код дисципліни
ОК 08
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
8 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
1.1 Знати сутність основних соціальних і політичних явищ 1.2 Знати тенденції соціальних і політичних відносин і процесів, моделі соціального і політичного порядку 2.1 Вміти аналізувати соціальні і політичні явища, надавати їм інтерпретації з позицій сучасного соціологічного та політологічного знання 2.2 Вміти пояснювати актуальні соціальні і політичні конфлікти сучасного суспільства, їх умови і чинники виникнення 3.1 Бути включеним у коло актуальних проблем соціальної, громадсько-політичної і професійної діяльності 4.1 Бути готовим критично оцінювати на обґрунтованість знання про соціальні і-політичні процеси у масовій свідомості, у ЗМІ.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Знати базові поняття з логіки та методології наукового дослідження. 2. Володіти елементарними навичками реферування та аналізу наукових, статистичних і аналітичних публікацій.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна спрямована на розкриття особливостей соціологічного і політологічного знання про суспільство, моделей соціального порядку і взаємодій, базових вимірів та проблем сучасного суспільства, логіки його розвитку, соціально-культурних і політично-культурних характеристик і тенденцій розвитку сучасного українського суспільства. Під час вивчення дисципліни увага зосереджується на вимірах цінностей, ідентичності, нерівностей, соціальної солідарності і конфліктів, соціальних відносин в системах зайнятості і політики, історії політичної думки, питанням влади, режимів у політиці, політичним системам суспільства та державі, громадянському суспільству, демократії, партіям та партійним системам, виборам, світовій політиці.
Рекомендована та необхідна література
1. Богдан О. Що варто знати про соціологію та соціальні дослідження? Посібник-довідник для громадських активістів та всіх зацікавлених. К.: Дух і Літера, 2015. 380 с. 2. Класики політичної думки від Платона до Макса Вебера / Євгеній Причепій (ред.). К.: ВК ТОВ “Тандем”, 2002. 582 с. 3. Кузьменко Т. М. Соціологія / Навч. посібник. К.: «Центр учбової літератури», 2010. 320 с. 4. Опитування громадської думки: посібник / Фонд «Демократичні ініціативи». Видання третє, доповнене. К., 2012. 96 с. 5. Політологія: підручник для студентів вищих навчальних закладів / За ред. Цвиха В.Ф., Батрименка О.В. К.: ВПЦ “Київський університет”, 2010. 629 с. 6. Стан сучасного українського суспільства: цивілізаційний вимір / За наук. ред. М. О. Шульги. Київ: Інститут соціології НАН України, 2017. 198 с. 7. Черниш Н. Соціологія. Курс лекцій : підручник. Львів : Кальварія, 2003. 543 c.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, семінар, самостійна робота.
Методи та критерії оцінювання
Семестрове оцінювання: 1. Відповідь на семінарському занятті. 2. Аналітичні завдання (на задану тему) – макс. 20 / мін. 12 балів. 3. Контрольна робота (аналіз соціальних та політичних індексів) — макс. 20 / мін. 12 балів. - підсумкове оцінювання: у формі заліку. Залік виставляється за результатами роботи студента впродовж усього семестру і не передбачає додаткових заходів оцінювання для успішних студентів. Студент не допускається до заліку, якщо під час семестру набрав менше, ніж 60 балів, для допуску до заліку обов’язково слід виконати самостійне завдання у вигляді есе змістом і обсягом відповідним кількості неопрацьованих ним протягом семестру тем дисципліни, щоб добрати бали до 60. Есе оцінюються аналогічно до відповідей на семінарському занятті.
Мова викладання
українська