Філософія
Освітня програма: Американістика та європейські студії (з поглибленим вивченням іноземних мов)
Структурний підрозділ: Історичний факультет
Назва дисципліни
Філософія
Код дисципліни
ОК 6
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
7 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
Знати і розуміти:
1.1. інтелектуальне й соціокультурне призначення філософії, її пізнавальні та культуроутворюючі можливості, історичну роль;
1.2. змістовні відмінності філософії від інших форм мислення;
1.3. структуру філософського знання, розмаїття та особливості філософських дисциплін, їх ролі в обґрунтуванні та розвиткові людського мислення, пізнання світу, культури та суспільства;
1.4. особливості поступу філософії, етапи і логіку її розвитку;
1.5. місця вітчизняної інтелектуальної традиції у світовій.
Вміти:
2.1. логічно, послідовно та аргументовано усно і письмово висловлювати міркування щодо основних філософських проблем в контексті сучасних соціокультурних процесів , що забезпечує здатність до абстрактного мислення, аналізу та синтезу;
2.2. виділяти підстави власних та інших міркувань, здатність відрізняти суб’єктивні, спонтанні складові суджень від об’єктивних і аргументованих, вміти надавати перевагу останнім.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. До початку вивчення цього курсу студенти мають знати основні етапи та характеристики історико-культурного процесу; володіти основними фактологічними знаннями гуманітарного і суспільствознавчого характеру.
2. Вміти збирати та інтерпретувати інформацію щодо феноменів та явищ суспільства, суспільних процесів та подій; застосовувати основні поняття в аналізі соціальних, політичних, економічних, правових явищ та процесів; виявляти сучасні особливості співіснування людських спільнот і суспільств в умовах глобалізації; планувати і оцінювати власну роботу; застосовувати інтерактивні і мультимедійні засоби.
3. Володіти навичками роботи з гуманітарними текстами; продукування складних усних і письмових повідомлень; взаємодії і співробітництва у навчанні у ситуаціях пошукового характеру.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна «Філософія» належить до переліку обов’язкових дисциплін ЗВО та викладається у III семестрі бакалаврату. Навчальна дисципліна знайомить студентів із філософською думкою, у її історичному розвитку і наявному стані та в системно-теоретичному вигляді, як з фундаментальним способом культурної рефлексії та осягнення засад буття, пізнання і людської діяльності, забезпечення автономії розуму, відкриття можливостей мислення та інтелектуального пошуку, самовизначення людини.
Рекомендована та необхідна література
1. Історія української філософії: Підручник / В. С. Горський, К. В. Кислюк – К., 2004.
2. Філософія / М. Фюрст, Ю. Тринкс / Пер. з нім. − К: ДУХ І ЛІТЕРА, 2018. – 544 с.
3. Історія філософії: Підручник / За ред. В. І. Ярошовця. – К. Київський університет, 2007.
4. Філософія історії: Підручник / І. В. Бойченко. – К.: Знання, 2000. – 723 с.
5. Філософія: Навч. посібник / Л. В. Губерський, І. Ф. Надольний, В. П. Андрущенко та ін.; за ред. І. Ф. Надольного. – 8-ме вид., стер. – К.: Вікар, 2011.
6. Філософія: Підручник / В. Л. Петрушенко – 4-те вид., виправл. і доповн. – Львів, 2009. – 506 с.
7. Філософія: підручник / За ред. Л. В.Губерського. – 2-ге вид., перер. і доповн. – Харків: FOLIO, 2018. – 621 с.
8. Філософія: хрестоматія (від витоків до сьогодення): навч. посібник / За ред. акад. НАН України Л. В. Губерського. − К.: Знання, 2012. – 621 с.
9. Філософський енциклопедичний словник: довідкове видання / Голова ред. колегії В. І. Шинкарук. – К.: «Абрис», 2002. – 744 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінари, самостійна робота.
Методи та критерії оцінювання
Підсумкова оцінка з дисципліни (мінімум 60, максимум 100 балів) складається із суми кількості балів за семестр (мінімум – 36, максимум – 60 балів) та екзаменаційної роботи (мінімум – 24, максимум – 40 балів).
Оцінювання семестрової роботи:
1. Усна доповідь, доповнення та участь у дискусіях на семінарах: – 14/21 балів.
2. Самостійна робота (дослідження проблем розвитку людини, суспільства, політики, економіки, культури): –16/24 балів.
3. Контрольна робота: – 6/15 балів.
Загальна семестрова оцінка складається із балів, отриманих за 1) аудиторну роботу (усні доповіді, доповнення та участь у дискусіях на семінарах); 2) самостійну роботу (дослідження проблем розвитку людини, суспільства, політики, економіки, культури); 3) контрольну роботу, з урахуванням коефіцієнту 0,6. Підсумкове оцінювання - іспит у письмовій формі.
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни