МАЄТКОВА КУЛЬТУРА УКРАЇНИ НАПРИКІНЦІ XVIII – НА ПОЧАТКУ XX СТ.
Освітня програма: Історичне туризмознавство
Структурний підрозділ: Історичний факультет
Назва дисципліни
МАЄТКОВА КУЛЬТУРА УКРАЇНИ НАПРИКІНЦІ XVIII – НА ПОЧАТКУ XX СТ.
Код дисципліни
ВК 2.4
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Знати основні поняття та визначення дисципліни, стан вивчення маєткової культури України наприкінці XVIII – на початку XX ст.
Знати особливості функціонування маєтків як соціокультурних центрів українських земель наприкінці XVIII – на початку XX ст.
Знати географічні центри, де були зосереджені українські дворянські маєтки.
Вміти вільно використовувати отримані теоретичні знання у галузі маєткової культури України наприкінці XVIII – на початку XX ст. для створення туристичних продуктів.
Вміти характеризувати та знати основні маєтки України та їхній сучасний стан як туристичних об’єктів.
Прийняти і обґрунтувати рішення щодо пропозицій з використання маєтків України у туристичній сфері та нести відповідальність за пропозиції та рекомендації з розробки турпродуктів.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати: - основні поняття щодо української культури; - основні етапи історії культури України; - основи методики культурного дослідження; - сучасні підходи культурного різноманіття, основні напрямки культурних досліджень, основні характеристики української культури.
Вміти: - критично аналізувати різноманітну інформацію, самостійно підбирати літературу та працювати з джерелами; - використовувати методологію культурних досліджень.
Володіти: - здатністю до абстрактного мислення, аналізу, синтезу; - готовністю до саморозвитку, самореалізації, використання творчого потенціалу; - готовністю до публічного виступу за фахом, доводити власні висновки, пропозиції, аргументи.
Зміст навчальної дисципліни
Науковий екскурс в особливості функціонування маєтків українських земель та культурну самоідентифікацію, спадкоємність і традиційність їхніх власників, а також провідні ознаки українських дворянських маєтків кінця XVIII ст. та початку XX ст. Розгляд маєтків України кінця XVIII ст. та початку XX ст. як соціокультурного феномену в його історичному розвитку дозволяє уточнити розуміння національних особливостей української культури загалом, збагатити сучасне уявлення про своєрідність її традицій і їхню роль в становленні національної самосвідомості сьогодні.
Мета дисципліни – формування необхідних знань з дослідження маєтку як культурного феномену наприкінці XVIII – на початку XX ст., розгляд його ролі та місця в національній культурі, визначення його комплексного характеру і системних зв'язків, виявлення принципів культурологічної типології маєтків, оцінка значення даного феномена для української культурної дійсності.
Рекомендована та необхідна література
Будзар М. М. Панська сільська садиба XIX ст. як культурна форма (на матеріалі Полтавщини та Чернігівщини) // Література та культура Полісся, 2005. – Вип. 29 . – С. 230–236. Будзар М. М. Садибна культура України останньої третини XIX сторіччя : Микола Костомаров в садибі Киселів // Література та культура Полісся, 2003. – Вип. 23. – С. 179–185. Горунова Н. Ю. Дворянская усадьба в социально-экономическом и культурном пространстве российской провинции второй половины XIX – начала XX вв. // Новый век: история глазами молодых, 2009.– Вып. 8. – Ч. 2. – С. 188-196. Ізваріна О. М. Маєткова культура і музичний побут маєтків першої половини ХІХ ст. як підґрунтя формування оперного мистецтва в Україні // Культура і сучасність. – К., 2010. – № 2. – С. 165–169. Казьмирчук М., Мех Н. Маєткова культура України у сучасних гуманітарних та природничих дослідженнях // Український історичний журнал. - 2021. - Число 3. - С. 157 - 169.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Формування цілісного уявлення про маєткову культуру України як культурний феномен кінця XVIII – початку XX ст., оперування основними поняттями та визначеннями дисципліни, вироблення навичок аналізу основних наукових праць щодо дослідження маєткової культури України, набуття здатності показати місце маєткової культури України у світовій культурі та вміння представити маєтки України як туристичні атракції, а також здобуття здатності характеризувати основні маєтки України та їхній сучасний стан як туристичних об’єктів.
Методи та критерії оцінювання
-семестрове оцінювання:
Контрольна робота з тем.
Письмове завдання з перевірки самостійної роботи.
Оцінювання роботи під час семінарського заняття.
Підсумкова контрольна робота (залік).
*Примітка: максимальний бал / пороговий бал для отримання позитивної оцінки.
-підсумкове оцінювання – залік.
Мова викладання
українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Марія
Григорівна
Казьмирчук
Кафедра етнології та краєзнавства
Історичний факультет
Історичний факультет
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Кафедра етнології та краєзнавства
Історичний факультет