МЕТРОЛОГІЯ ТА РАДІОВИМІРЮВАННЯ
Освітня програма: Інформаційна безпека телекомунікаційних систем і мереж
Структурний підрозділ: Факультет радіофізики, електроніки та комп’ютерних систем
Назва дисципліни
МЕТРОЛОГІЯ ТА РАДІОВИМІРЮВАННЯ
Код дисципліни
ОК 15
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
Студент повинен знати зміст основних нормативних документів України та міжнародних організацій про метрологію, основна термінологія,; методи проведення вимірювань в галузі телекомунікації та радіотехніки, похибки вимірювань, статистичні характеристики та параметри різних видів похибок; характеристики та параметри основних типів вимірювальних приладів; принципи побудови цифрових вимірювальних приладів та автоматизованих вимірювальних систем.
Студент повинен вміти жоречно застосовувати основні поняття та термінологію; планувати та проводити вимірювання, оцінювати при цьому вплив різних типів
похибок; обирати вимірювальні прилади, необхідні для проведення вимірювань; розв’язувати типові практичні та експериментальні завдання, що виникають при проведенні вимірювань в галузі телекомунікації та радіотехніки.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Навчальна дисципліна використовує результати вивчення таких обов’язкових дисциплін, як “Вища математика”, “Загальна фізика” та “Комп’ютерні технології”.
Попередні вимоги:
1. Володіти математичним апаратом, достатнім для проведення розрахунків статистичних параметрів та характеристик величин, пов’язаних із точністю та похибками вимірювань (на базі обов’язкових дисциплін “Вища математика” та “Загальна фізика”).
2. Вміти користуватися персональним комп’ютером, запускати прикладні програмні засоби та керувати ними на основі графічного інтерфейсу користувача, знаходити інформацію в Інтернеті (на базі обов’язкової дисципліни “Комп’ютерні технології”).
3. Володіти базовими навичками щодо проведення вимірювань за допомогою простих вимірювальних приладів та обробки результатів таких вимірювань (на базі лабораторних робіт з обов’язкової дисципліни “Загальна фізика”).
Зміст навчальної дисципліни
Навчальна дисципліна “Метрологія та радіовимірювання” дозволяє студентам вивчити основний зміст базових нормативних документів України та міжнародних організацій, які стосуються метрології. Окрім цього, студенти отримують знання щодо основних методів проведення вимірювань в галузі телекомунікації та радіотехніки, точності цих методів, причин появи різних видів похибок та обробки результатів прямих та непрямих вимірювань за наявності похибок. Також вивчаються основні вимоги до вимірювальних приладів, принципи їхньої побудови, характеристики та параметри.
Рекомендована та необхідна література
1. Є.С. Поліщук, М.М. Дорожовець, В.О. Яцук, В.М. Ванько, Т.Г. Бойко. Метрологія та вимірювальна техніка. Підручник. - Львів: Вид-во “Бескид Біт”, 2003, - 544 с.
2. І.В. Солтис, О.В. Деревянчук. Основи метрології. Навчальний посібник. – Чернівці: Вид-во Чернівецького НУ, 2021, - 152 с.
3. Л.М. Павлов. Основи метрології. Конспект лекцій. – Київ: КПІ ім. Ігоря Сікорського, 2020. – 126 с.
4. N.V. Raghavendra, L. Krishnamurti. Engineering Metrology and Measurements. - Oxford University Press, 2013, - 546 p.
5. Закон України "Про метрологію та метрологічну діяльність" (Відомості Верховної Ради (ВВР), 2014, No 30, ст.1008) {Із змінами, внесеними згідно із Законами No 124-VIII від 15.01.2015, ВВР, 2015, No 14, ст.96 та No 2119-VIII від 22.06.2017, ВВР, 2017, No 34, ст.370}.
6. ДСТУ 2681-94. Метрологія. Терміни та визначення.
7. The International System of Units (SI). 9th edition. Bureau International des Poids et Mesures. 2019. – 102 p.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, лабораторні роботи, самостійні індивідуальні роботи, розрахунково-графічні роботи.
Методи та критерії оцінювання
Семестрове оцінювання: протягом семестру передбачено проведення двох письмових модульних контрольних робіт. Іншими формами контролю є виконання індивідуальних розрахункових робіт (домашніх завдань) та лабораторних робіт.Мають бути успішно виконаними усі лабораторні роботи.
Підсумкове оцінювання у формі іспиту; іспиту – письмова. Всього за іспит можна отримати від 0 до 40 балів. Умовою досягнення позитивної оцінки за дисципліну є отримання загальної суми балів (за семестрове оцінювання та іспит разом) не менш ніж 60 балів, при цьому оцінка за іспит не
може бути меншою 24 балів.
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Олександр
Ігорович
Кельник
Кафедра радіотехніки та радіоелектронних систем
Факультет радіофізики, електроніки та комп’ютерних систем
Факультет радіофізики, електроніки та комп’ютерних систем
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Кафедра радіотехніки та радіоелектронних систем
Факультет радіофізики, електроніки та комп’ютерних систем