Філософська антропологія

Освітня програма: ОПП Культурологія 2020

Структурний підрозділ: Філософський факультет

Назва дисципліни
Філософська антропологія
Код дисципліни
ОК 38
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
5 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
1.Мати навички критичного мислення, викладати у зрозумілий спосіб власні думки, здійснювати їх аргументацію. 2. Аналізувати, коментувати, узагальнювати, наукові та аналітичні тексти культурологічногохарактеру. 5. Збирати, упорядковувати та аналізувати інформацію щодо культурних явищ, подій та історико-культурних процесів. 13. Презентувати знання про культуру відповідно до спеціалізації представників різних професійних груп та здобувачів освіти.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. До початку вивчення цього курсу студенти мають знати концептуальні знання з теоретичної і практичної філософії, які дають розуміння сутності філософії, її функцій та ролі в історії культури; онтологічні, гносеологічні, аксіологічні, антропологічні, феноменологічні константи та орієнтири, що зумовлюють процеси формування світогляду та дають уявлення про головні принципи теоретичної і практичної діяльності людини з метою засвоєння критеріїв для експертних оцінок та способів їх фахового використання у різних сферах соціальної практики. 2. Вміти здійснювати аналітично-дослідну роботу; збирати та інтерпретувати наукову інформацію; формувати філософську експертну думку через аналіз конфліктних, типових чи особливих ситуацій. 3. Володіти елементарними навичками розв’язувати складні задачі та практичні проблеми у процесі навчання та в дослідницькій діяльності; опрацьовувати великі масиви літератури з теоретичної та практичної філософії.
Зміст навчальної дисципліни
Частина курсу 1. Предмет філософської антропології. Місце і роль філософської антропології в системі філософського й гуманітарного знання. Три кола уявлень про людину: раціональна реконструкція історії антропологічних поглядів. Винайдення суб’єктивності. Філософія підозри як теоретичне тло філософської антропології. Частина курсу 2. Заснування філософської антропології у творах Шелера, Плеснера, Ґелена. Фундаментальна онтологія Гайдеґера та філософська антропологія. Політична антропологія Ганни Арендт. Несвідоме, відчуження і репресія в людському бутті (Маркс, Фройд, Фром, Маркузе). Інтерсуб’єктивність і тілесність як виміри людського буття (Гусерль, Сартр, Мерло-Понті). Людське буття як діалог (Бубер) і як відповідь (Вальденфельс).
Рекомендована та необхідна література
Арендт Г. Становище людини. – Львів: Літопис, 1999. Бубер М. Я і Ти. – К.: Дух і Літера, 2012. Вальденфельс Б. Топографія Чужого: студії до феноменології Чужого – К.: ППС-2002, 2004. Гейзінга Й. Homo Ludens. – К.: Основи, 1994. Декарт Р. Метафізичні розмисли. – К.: Юніверс, 2000. Кебуладзе В. Феноменологія досвіду. – К.: Дух і Літера, 2011. Кебуладзе В. Феноменологія публічності. Приватність, публічність, влада// Громадянське суспільство в Україні за доби глобалізації: ціннісно-нормативне та інституційне забезпечення його розбудови. – К.: Інститут ліберального суспільства – 2007, с. 108–120. Маркс К. Економічно-філософські рукописи 1844// К.Маркс і Ф.Енгельс. Твори. – Т.42. Мерло-Понті М. Феноменологія сприйняття. – К.: Український центр духовної культури, 2001. Ренч Т. Конституція моральності. Трансцендентальна антропологія і практична філософія. – К.: Дух і Літера, 2010. Сартр Ж.-П. Буття і ніщо. – К.: Основи, 2001.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінари, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
1. Усна доповідь, доповнення та участь в дискусіях на семінарах: 24 / 36 балів 2. Самостійна робота (конспект першоджерел): 12 / 24 бали 3. Іспит у письмовій формі: 24 / 40 балів Підсумкове оцінювання у формі іспиту: підсумкова кількість балів з дисципліни (максимум 100 балів) визначається як сума балів за систематичну роботу впродовж семестру та іспит. Екзаменаційне оцінювання відбувається в письмовій формі. Білет складається з 2 питань, кожне з яких оцінюється за шкалою 20 балів, що в загальному підсумку дає 40 балів за іспит.
Мова викладання
Українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра теоретичної і практичної філософії
Філософський факультет