Соціологія культури і мистецтва
Освітня програма: ОПП Культурологія 2020
Структурний підрозділ: Філософський факультет
Назва дисципліни
Соціологія культури і мистецтва
Код дисципліни
ОК 16
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
5 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
2. Аналізувати, коментувати, узагальнювати, наукові та аналітичні тексти культурологічного
характеру. 4. Знати та розуміти теоретичні підходи до визначення культури, її проявів та форм існування. 5. Збирати, упорядковувати та аналізувати інформацію щодо культурних явищ, подій та історико-культурних процесів 6. Виявляти, перевіряти та узагальнювати інформацію щодо різноманітних контекстів культурної практики, визначати ступінь їх актуальності із застосуванням релевантних джерел, інформаційних, комунікативних засобів та візуальних технологій. 8. Інтерпретувати культурні джерела (речові, друковані, візуальні, художні) з використанням спеціальної літератури та визначених методик, аргументовано викладати умовиводи щодо їх змісту. 10. Розпізнавати та класифікувати різні типи культурних продуктів, визначати їх якісні характеристики на основі комплексного аналізу. 13. Презентувати знання про культуру відповідно до спеціалізації представників різних професійних груп та здобувачів освіти.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. До початку вивчення цього курсу студенти мають знати основні етапи та характеристики соціокультурного процесу; основні види суспільств та методи їх досліджень.
2. Вміти збирати та інтерпретувати інформацію щодо процесів, які відбуваються в суспільстві, ролі соціуму в контексті культури, специфіки суспільно-політичних; виявляти сучасні тенденції розвитку різних суспільств;
3. Володіти елементарними навичками наукового дослідження та управління інформацією; критичного ставлення та прогнозування стосовно соціокультурних подій та явищ; використання іншомовних фахових соціологічних та культурологічних інформативних джерел.
Зміст навчальної дисципліни
Частина 1. 1. Культура як об’єкт соціологічного дослідження. 2. Становлення соціології культури у ХІХ – на поч. ХХ ст. 3. Проблема культури у соціологічному знанні ХХ ст. 4. Місто як соціальний «екологічний комплекс». 5. Соціологія міського простору. 6. Етнонаціональне та соціальне в культурі. 7. Соціологія молоді: проблеми соціалізації засобами культури. 8. Соціологія вільного часу.
Частина 2. 9. Соціологія мистецтва і художньої культури: етапи становлення. 10. Суб’єкти художньої культури в системі соціальних відносин. 11. Критика в соціокультурному просторі. 12. Соціологія образотворчого мистецтва. Мистецтво і арт-ринок. 13. Соціальні функції актуального мистецтва сучасності. 14. Соціологія художньої літератури та музики. 15. Соціологія театру та кіно.
Рекомендована та необхідна література
Соціологія культури: навч. посібник // О. М. Семашко, В. М. Піча, О. І. Погорілий та ін..; за ред. // О. М. Семашко, В. М. Піча. – К.: Каравела, Львів: Новий світ, 2000-2002. – с. 11 – 44.
Семашко О. М. Соціологія мистецтва. – К.: Міленіум. – 2004. – 298 с.
Петрова І. В. Дозвілля у теоретичних рефлексіях. – К.: НАКККіМ, 2012. – 296с.
Піча В. М. Вільний час: тенденції і проблеми розвитку. К., 1992. 106 с.
Семашко О. М. Соціокультурні виміри українського кіно // Кіно, театр. – К., 2003. №3.
Сірий Є. В. Соціологія: загальна теорія, історія розвитку, спеціальні та галузеві теорії: навч. посібник. – Вид. 2-ге. – К.: Атіка, 2007. – 480с.
Сидор-Гібелінда О. Українці на Венеційській бієнале: сто років присутності. К., 2008. 304с.
Соціологія: навч. Посібник / За ред.. С. О. Макєєва. – К.: Укр. енциклопедія ім. М. П. Бажана, 1999. – 344 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінари, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
1. Усна доповідь, доповнення та участь в дискусіях на семінарах: 18 / 30 балів
2. Самостійна робота (дослідження мистецького твору): 6 / 10 балів
3. Контрольна робота: 12 / 20 балів
4. Іспит у письмовій формі: 24 / 40 балів
Підсумкове оцінювання у формі іспиту: підсумкова кількість балів з дисципліни (максимум 100 балів) визначається як сума балів за систематичну роботу впродовж семестру та іспит.
Екзаменаційне оцінювання відбувається в письмовій формі. Білет складається з 2 питань, кожне з яких оцінюється за шкалою 20 балів, що в загальному підсумку дає 40 балів за іспит.
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Світлана
Петрівна
Стоян
Кафедра етики, естетики і культурології
Філософський факультет
Філософський факультет
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Кафедра етики, естетики і культурології
Філософський факультет