Науковий образ світу

Освітня програма: ОПП Культурологія 2020

Структурний підрозділ: Філософський факультет

Назва дисципліни
Науковий образ світу
Код дисципліни
ОК 14
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
5 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
1. Мати навички критичного мислення, викладати у зрозумілий спосіб власні думки, здійснювати їх аргументацію. 2. Аналізувати, коментувати, узагальнювати, наукові та аналітичні тексти культурологічного характеру.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. До початку вивчення цього курсу студенти мають знати шкільну програму з фізики, біології, хімії, математики. Розуміти взаємозв’язок між природою та людиною. 2. Вміти збирати та інтерпретувати інформацію щодо феноменів та явищ природи, етапів розвитку суспільства, розвитку науки і техніки; застосовувати основні терміни, категорії і класифікації науки в аналізі природніх явищ та процесів; виявляти сучасні тенденції розвитку науки і техніки в умовах глобалізації та глобалізації, прогнозувати перспективи їх розвитку з урахуванням особливостей економічного розвитку в умовах глобалізації; 3. Володіти елементарними навичками наукового дослідження та управління інформацією; критичного ставлення та прогнозування; використання іншомовних фахових культурологічних інформативних джерел.
Зміст навчальної дисципліни
Частина 1. “Основи фізичного образу світу”. Вступ. Знання про світ та світ знань. Особливості формування наукового образу. Науковий образ світу від стародавніх часів до сучасності. Всесвіт. Планети. Фізична картина світу. Життя. Людина. Розум. Частина 2. Сучасні наукоємні технології. Міждисциплінарність як основа сучасного наукового образу світу. Науки про напівпровідникові сенсори. Полімери та їх практичне застосування в сучасних дослідженнях. Проблеми сучасної енергетики. Воднева енергетика. Нетрадиційні джерела енергії. Сучасний стан робототехніки. Вплив розвитку робототехніки на розвиток культурологічної сфери. Нанотехнології, їх зв’язок з природою та біомедициною. Біоніка та біоміметика. Аналіз сучасного стану науки та технологій. Перспективи розвитку науки і техніки. Сучасні інформаційні технології для науки та навчання. Проблеми та загрози нових технологій.
Рекомендована та необхідна література
1. Анісімов І.О. Синергетика: підручник / І.О. Анісімов. – К.: ВПЦ «Київський університет», 2014. – 551 с. 2. Висоцький М.В. Природознавство: науковий образ світу: текст лекцій / М.В. Висоцький – К.: ВПЦ «Київський університет», 2018. –143 с. 3. Грицик В. Екологія довкілля. Охорона природи: навчальний посібник / В. Грицик, Ю. Канарський, Я. Бедрій. – К.: Кондор, 2009. – 292 с 4. Карпов Я.С. Концепції сучасного природознавства: підручник / [Я.С. Карпов, В. В. Кисельник, В. Г. Кремень та ін.] – К.: Професіонал, 2004. – 496 с 5. Ніконова В.В. / Довідник з курсу «Науковий образ світу». —Київ: 2018. – 56 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
- семестрове оцінювання: 70 балів / 42 бали • Контрольна робота (тест): — 30 балів/18 балів. • Реферат: - 40 балів/24 бали. - підсумкове оцінювання (у формі заліку): 30 балів / 18 балів • Письмова робота у вигляді тесту та усна співбесіда; • Максимальна кількість балів які можуть бути отримані студентом - 30 балів; • Тестове завдання (20 бали) та усна відповідь на одне запитання (10 балів); • Для отримання загальної позитивної оцінки з дисципліни оцінка за залік не може бути меншою 18 балів; Студент не допускається до заліку, якщо під час семестру набрав менше ніж 42 бали. Підсумкове оцінювання у формі заліку: підсумкова кількість балів з дисципліни (максимум 100 балів) визначається як сума балів за систематичну роботу впродовж семестру з урахуванням підсумкової контрольної роботи. Залік виставляється за результатами роботи студента впродовж усього семестру і не передбачає додаткових заходів оцінювання.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни