Інтерсуб’єктивність культури

Освітня програма: ОПП Культурологія 2020

Структурний підрозділ: Філософський факультет

Назва дисципліни
Інтерсуб’єктивність культури
Код дисципліни
ВБ 2.2
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
5 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
1.Мати навички критичного мислення, викладати у зрозумілий спосіб власні думки, здійснювати їх аргументацію. 2. Аналізувати, коментувати, узагальнювати, наукові та аналітичні тексти культурологічного характеру.4. Знати та розуміти теоретичні підходи до визначення культури, її проявів та форм існування.5. Збирати, упорядковувати та аналізувати інформацію щодо культурних явищ, подій та історико-культурних процесів. 6. Виявляти, перевіряти та узагальнювати інформацію щодо різноманітних контекстів культурної практики, визначати ступінь їх актуальності із застосуванням релевантних джерел, інформаційних, комунікативних засобів та візуальних технологій.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
До початку вивчення цього курсу студенти мають знати основні етапи та характеристики історико-культурного процесу; основні культурологічні вчення та методи культурологічних досліджень, основні культурологічні поняття та категорії; уявлення про багатоманітність культурних досягнень та цінностей. 2. Вміти збирати та інтерпретувати інформацію щодо феноменів та явищ культури, культурних процесів та подій; виявляти сучасні тенденції співіснування різних культур в умовах глобалізації та міжкультурного діалогу, прогнозувати перспективи їх розвитку з урахуванням особливостей перебігу культурних процесів в умовах глобалізації; застосовувати сучасні методи в процесі осмислення мистецьких явищ. 3. Володіти елементарними навичками наукового дослідження та управління інформацією; критичного ставлення та прогнозування стосовно політичних, економічних, культурно-мистецьких подій та явищ; використання іншомовних фахових культурологічних інформативних джерел.
Зміст навчальної дисципліни
Частина курсу 1. Місце і роль культури в cуспільному процесі. Ціннісна природа культури. Взаємодія культури та особи. Особливості функціонування та відтворення культур. Проблема розуміння як фундаментальна проблема культурної і міжкультурної комунікації. Мови різних культур як різні бачення світу. “Істина” як спільність розуміння підвалин людського буття. Інтерсуб'єктивність та інтердієвість культури. Частина курсу 2. Інтерсуб’єктивність та інтертекстуальність культури. Локальний (історико-культурний) та універсальний (загальнолюдський) аспекти інтерсуб'єктивності культури і мистецтва. Співвідношення цих аспектів в процесах художньої творчості та сприйняття художнього твору. Специфіка інтерсуб'єктивного підходу до аналізу художнього твору та інтерпретації мистецтва. Інтерсуб'єктивний характер художньої комунікації. Інтертекстуальність і шляхи нарощування смислового потенціалу твору. Ідеальний читач для автора.
Рекомендована та необхідна література
Ідея культури: виклики сучасної цивілізації./Є.К.Бистрицький, С.В.Пролєєв, Р.В.Кобець, Р.В.Зимовець.-.К.,2003. Людина в полікультурному суспільстві: навч. –метод. Посібник для викладача ВНЗ з курсу за вибором для студентів соціогуманітарних спеціальностей / [Пометун О.І., Султанова Л.Ю. та ін.]. – К.: Інжиніринг, 2010. – 248 с. Мак-Люен, Маршалл. Галактика Ґутенберґа: становлення людини друкованої книги / М. Мак-Люен ; пер. з англ. А. А. Галушки, В. І. Постнікова. — К. : Ніка-Центр, 2015. — 388 с. — (Серія «Зміна парадигми»). Ортега-і-Гасет, Х. Бунт мас / Х. Ортега-і-Гасет // Ортега-і-Гасет Х. «Вибрані твори». — К. : Основи, 1994. — С. 15-139. Ясперс К. Психологія світоглядів (пер. з німецької Олександр Кислюк, Роман Осадчук), Київ: видавництво Юніверс, 2009
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінари, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
1. Усна доповідь, доповнення та участь в дискусіях на семінарах: 18 / 30 балів 2. Аналітична робота за першоджерелами: – 6 / 18 балів. 3. Презентація самостійного дослідження:– 24 /32 балів. 4. Контрольна робота: - 12 / 20 балів Підсумкове оцінювання у формі заліку: підсумкова кількість балів з дисципліни (максимум 100 балів) визначається як сума балів за систематичну роботу впродовж семестру з урахуванням підсумкової контрольної роботи. Залік виставляється за результатами роботи студента впродовж усього семестру і не передбачає додаткових заходів оцінювання.
Мова викладання
Українською

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра етики, естетики і культурології
Філософський факультет