Теоретична культурологія

Освітня програма: ОПП Культурологія 2020

Структурний підрозділ: Філософський факультет

Назва дисципліни
Теоретична культурологія
Код дисципліни
ОК 17
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
6 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
1.Мати навички критичного мислення, викладати у зрозумілий спосіб власні думки, здійснювати їх аргументацію 2. Аналізувати, коментувати, узагальнювати, наукові та аналітичні тексти культурологічного характеру 4. Знати та розуміти теоретичні підходи до визначення культури, її проявів та форм існування 5. Збирати, упорядковувати та аналізувати інформацію щодо культурних явищ, подій та історико-культурних процесів. 7. Розуміти чинники культурної динаміки, принципи періодизації культурних процесів, їх специфічні риси та характеристики. 8. Інтерпретувати культурні джерела (речові, друковані, візуальні, художні) з використанням спеціальної літератури та визначених методик, аргументовано викладати умовиводи щодо їх змісту.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. До початку вивчення цього курсу студенти мають знати основні етапи та характеристики історико-культурного процесу; основні культурологічні вчення та методи культурологічних досліджень, основні культурологічні поняття та категорії; уявлення про багатоманітність культурних досягнень та цінностей. 2. Вміти збирати та інтерпретувати інформацію щодо феноменів та явищ культури, культурних процесів та подій; виявляти сучасні тенденції співіснування різних культур в умовах глобалізації та міжкультурного діалогу, прогнозувати перспективи їх розвитку з урахуванням особливостей перебігу культурних процесів в умовах глобалізації; застосовувати сучасні методи в процесі осмислення мистецьких явищ. 3. Володіти елементарними навичками наукового дослідження та управління інформацією; критичного ставлення та прогнозування стосовно політичних, економічних, культурно-мистецьких подій та явищ; використання іншомовних фахових культурологічних інформативних джерел.
Зміст навчальної дисципліни
Частина курсу 1. Місце культурології в системі освітньої культури. Сутність і смисл культури. Типологія культури. Соціокультурна динаміка. Мова культури. Частина курсу 2. Світ людини як культура. Мистецтво як феномен культури. Релігія і наука в контексті культури. Техніка як соціокультурне явище . Культура і цивілізація.
Рекомендована та необхідна література
Культурологія: підручник для студентів вищих навчальних закладів / кол. авторів; за ред.. А.Є.Конверського. – Харків; Фоліо, 2013 . – 863с. Історія світової культури: Навч. посіб./ Керівник авт.колективу Л.Т.Левчук. – 3-тє вида., переробл. ідоп. – К.: Центр учбової літератури, 2010. – 400 с. Історія світової культури. Культурні регіони: Навчальний посібник / Під ред Л.Левчук. – К.: Либідь, 2000. Джек Ліндсей. Коротка історія культури. В 2-ох т. - Київ, 1994. Гусерль Е. Досвід і судження. Дослідження генеалогії логіки / пер. і післямова В.Кебуладзе — Харків.: Фоліо, 2018. — 372 с. Хейзинга Й. Homo Ludens. Досвід визначення ігрового елемента культури., Київ: Основи, 1994. Еко У. Роль читача. Дослідження з семіотики текстів. Видавництво: Літопис, 2004.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінари, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
1. Усна доповідь, доповнення та участь в дискусіях на семінарах: - 21 /35 балів 2. Самостійна робота №1 (конспект першоджерел): – 10 /20 балів. 3. Самостійна робота №2 (презентація самостійного дослідження за темами навчального курсу):– 20 /30 балів. 4. Контрольна робота: - 9 / 15 балів Підсумкове оцінювання у формі іспиту. Екзаменаційне оцінювання відбувається в письмовій формі. Білет складається з 2 питань, кожне з яких оцінюється за шкалою 20 балів, що в загальному підсумку дає 40 балів за іспит. Студент не допускається до іспиту, якщо під час семестру набрав менше, ніж 36 балів. Для отримання загальної позитивної оцінки з дисципліни оцінка за іспит не може бути меншою 24 балів.
Мова викладання
українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра етики, естетики і культурології
Філософський факультет