Соціальна історія

Освітня програма: Історичне туризмознавство

Структурний підрозділ: Історичний факультет

Назва дисципліни
Соціальна історія
Код дисципліни
ОК 04
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
2 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
5
Результати навчання
Знати основні терміни, поняття та історію становлення і розвитку соціальної історії, теоретико-методологічні основи історичного пошуку. Вміти характеризувати положення основних практичних етапів реконструкції мікро- та макросоціальних груп, критично аналізувати історичні джерела. Підтримувати наукову дискусію на тему чільних проблем соціальної історії. Прийняти рішення щодо можливостей застосування результатів і методів курсу у власному науковому дослідженні. Здійснювати моделювання та аналіз з метою детального вивчення і відтворення соціальних структур та процесів минулого.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати основні особливості та характерні риси соціальних структур і процесів на прикладі різних цивілізацій та історичних епох. Вміти охарактеризувати основні тенденції розвитку суспільства в різних історичних епохах. Володіти елементарними навичками джерельної критики, історичного аналізу, архівного пошуку.
Зміст навчальної дисципліни
Осмислення і аналіз історичного процесу, як комплексного феномену з урахуванням останніх здобутків соціально-гуманітарних наук, зокрема теоретичних і практичних напрацювань соціологічної науки; представлення історичних феноменів і явищ не як послідовності окремих дат, фактів та подій, а як процесу розвитку й змін особистості, родини, суспільства, та всіх соціально детермінованих інститутів і процесів: суспільного та політичного устрою, економік, армій, культурних та мистецьких процесів і явищ. Курс має на меті узагальнити історичні знання й прищепити студентам широкі методологічні погляди та методичні навички для глибшого осягнення сенсу, логіки й тенденцій розвитку людського суспільства в минулому, впливу соціальних структур, процесів та форм свідомості на всі галузі життєвдіяльності людської цивілізації.
Рекомендована та необхідна література
Гідденс Е. Соціологія. К., 1999.; Заярнюк А. Про те, як соціяльна історія ставала культурною //Україна Модерна. 2005. №9.; Паніна Н. Технологія соціологічного дослідження. Київ: 2007.; Яковенко Н. Вступ до історії. К., 2007.; Encyclopedia of European social history from 1350 to 2000 Peter N. Stearns, editor-in-chief., vol. 1-2, Charles Scribner’s Sons, 2001.; Handbook of Historical Sociology /Edited by Gerard Delanty and Engin F. Isin, SAGE Publications, 2003.; Вебер М. Соціологія. Загальноісторичні аналізи. Політика /Перекл. з нім., післям. та комент. О. Погорілого. Київ, 1998.; Норберт Е. Процес цивілізації. Соціогенетичні і психогенетичні дослідження. Київ, 2003.; Зашкільняк Л. Сучасна світова історіографія: Посібник для студентів історичних спеціальностей університетів. Львів, 2007.; Історія українського козацтва: Нариси в 2-х тт. К., 2007. Тт.1-2.; Історія українського селянства: Нариси в 2-х тт. К., 2006. Тт.1-2.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Методи та критерії оцінювання
семестрове оцінювання: контрольна робота, есе, оцінювання роботи під час семінарських занять. * максимальний бал/ пороговий бал для отримання позитивної оцінки з відповідної форми контролю. підсумкове оцінювання: - форма оцінювання – іспит; - максимальна кількість балів, які може отримати студент – 40 балів; - форма проведення екзамену – письмова, види завдань – завдання, які потребують розгорнутих відповідей; - мінімальний пороговий рівень екзаменаційної оцінки, за якої іспит вважається складеним – 24 бали. Необхідна умова допуску до екзамену: студент не допускається до екзамену, якщо під час семестру набрав менше ніж 20 балів (критично-розрахунковий мінімум). Рекомендований мінімум допуску до іспиту 36 балів.
Мова викладання
українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Олексій Григорович Сокирко
Кафедра давньої та нової історії України
Історичний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра давньої та нової історії України
Історичний факультет