Філософія культури

Освітня програма: ОПП Культурологія 2020

Структурний підрозділ: Філософський факультет

Назва дисципліни
Філософія культури
Код дисципліни
ОК 23
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
8 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
1. Мати навички критичного мислення, викладати у зрозумілий спосіб власні думки, здійснювати їх аргументацію. 2. Аналізувати, коментувати, узагальнювати, наукові та аналітичні тексти культурологічного характеру. 4. Знати та розуміти теоретичні підходи до визначення культури, її проявів та форм існування 5. Збирати, упорядковувати та аналізувати інформацію щодо культурних явищ, подій та історико-культурних процесів. 8 Інтерпретувати культурні джерела (речові, друковані, візуальні, художні) з використанням спеціальної літератури та визначених методик, аргументовано викладати умовиводи щодо їх змісту.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. До початку вивчення цього курсу студенти мають знати загальні уявлення про теоретичну і практичну філософію; про специфіку філософських проблем у їхньому стосунку до науки, релігії, мистецтва як форм духовного життя людства; про засади критичного осмислення філософських концепцій та про основні варіанти розв’язання філософських проблем; 2. Вміти здійснювати аналітичну роботу; збирати та інтерпретувати наукову інформацію, обробляючи основну літературу з практичної та теоретичної філософії, ставити загальні цілі і основні завдання філософських досліджень; оперувати основними складовими теоретичної і практичної філософії у повсякденному житті і загальній соціальній практиці; 3. Володіти елементарними навичками розв’язувати задачі та практичні проблеми у процесі навчання; опрацьовувати літературу з теоретичної та практичної філософії; обґрунтовувати цілі та напрямки досліджень з філософії, зокрема аналізувати філософські проблеми соціальної практики.
Зміст навчальної дисципліни
Тема 1. Вступ. Засади культурфілософського досвіду. Тема 2. Природа в культурфілософському досвіді Тема 3. Історія культурфілософських ідей Тема 4. Архаїчний досвід тіла. Онтологічний мимезис Тема 5. Знакове тіло культури. Політичний мимезис Тема 6. Культурфілософський досвід
Рекомендована та необхідна література
1. Апель К.-О. Дискурс і відповідальність: проблема переходу до постконвенціональної моралі / К.-О. Апель ; [пер. з нім. В. Купліна]. – К. : Дух і Літера, 2009. – 430 с. 2. Бауман Зиґмунт, Донскіс Леонідас. Моральна сліпота. Втрата чутливості у плинній сучасності. Переклад з англійської Олександра Буценка. - К.: Дух і Літера, 2014. – 280с. 3. Блюменберг Ганс. Світ як книга (Die Lesbarkeit der Welt). Переклад: Єрмоленко Володимир. - К.: Лібра, 2005. – 544с. 4. Бодрійяр Ж. Симулякри і симуляція / пер. з фр. В.Ховхуна. – К.: Основи, 2004. – 230 с. 5. Бодрійяр Ж. Фатальні стратегії / пер. з франц. Леоніда Кононовича. – Львів: Кальварія, 2010. – 192 с. 6. Вальденфельс Б. Топографія Чужого: студії до феноменології чужого. / Пер. з нім. – Київ: ППС, 2002, 2004.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінари, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
1. Усна доповідь, доповнення та участь в дискусіях на семінарах: 5 / 20 балів 2. Самостійна робота (написання есе, конспектування і створення таблиць основних термінів): 28 / 35 балів 3. Колоквіум: 3 / 5 балів Підсумкове оцінювання у формі іспиту: Іспит у письмовій формі - 24 / 40 балів
Мова викладання
Українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра теоретичної і практичної філософії
Філософський факультет